Kekemelik Forum

Tam Versiyon: Kekemeliğin genetikle bağlantısı
Şu anda tam olmayan bir versiyonun içeriğine bakıyorsunuz. Tam versiyon'a bakınız.
Arkadaşlar Merhaba şu dakika aklıma bir sürü cevabını bilmediğim soru geldi ve sizinle paylaşmak istedim kekemeliğin genetik bir yatkınlık olduğunu ancak bu kekeme olmamızda ana sebep mi daha bilinmediğini biliyorum peki sonradan kekeme olmuş bireyler de kekemelik genini tespit eden bir bilimsel araştırma var mı ?? bir diğer soruma geçiyorum gen(genetik) konusunu detaylıca bilmiyorum sorularım belki akıl dışı olabilir kekemelik genimiz şuan hala bizimle mi ve bu kekemelik genimiz zamanla etkisini kaybedip kayan yıldızlar gibi yok olabilir mi yada ameliyat yada bir kaç tedavi sonucunda bu kekemelik genimiz vücudumuzun neresindeyse alınabilir mi son bir sorum daha var hani hamile annelerimiz bebeği daha dünyaya gelmeden zorunlu yada isteğe bağlı bir kaç testten geçerler örneğin Down Sendromu Tarama Testi gibi anne karnındaki bebekte kekemelik geni olup olmadığını test eden ve eğer kekemelik geni mevcutsa bu geni almak için bir yöntem var mı beni affedin bu kadar çok soru sorduğum için

--yorumlar--
Alıntı: Halit abi : Genetik geçiş kanıtlanmadı mert kardeşim.Ama %40-45 oranında genetik geçiş tespiti olan kekeme var.Ve bunların bir kromozom üzerinde taşındığını duymuştum.Tamamen genetik olmadığı için fizyolojik bir bozukluk var.Beyinde konuşmadan sol lob sorumludur ama kekemelerde sağ sol ve sol lob çatışma halinde.Buda bizde blok yaşatıyor.Ama bu karmaşayı artıran esas şey duyarlı olmamız.

Alıntı: Büşra abla : Genetik olsa dahi; Genler DNA'dadır. Ve DNA bizi oluşturan her bir hücremizde bulunan birşeydir. Onu ordan söküp almak imkansız. Bütün hücrelerimize erişebilecek bi cihaz icat olmadığı sürece.. o yüzden genetik hastalıklar , adı üstünde genetik olduğu için , umutsuz ..
Merhaba Mert,
sen bir sürü soru birden sordun, hepsine tek tek cevap vermeye çalışacağım.
Mert Aksoy demiş ki:Arkadaşlar Merhaba şu dakika aklıma bir sürü cevabını bilmediğim soru geldi ve sizinle paylaşmak istedim kekemeliğin genetik bir yatkınlık olduğunu ancak bu kekeme olmamızda ana sebep mi daha bilinmediğini biliyorum peki sonradan kekeme olmuş bireyler de kekemelik genini tespit eden bir bilimsel araştırma var mı ??
Genetik yatkınlığın nasıl, ne şekil araştırıldığını ben bilmiyorum. Yani kekemelerin DNA'sına bakarak ortak bir nokta var mı diye mi araştırmışlar yoksa kekemelerin soybilimini mi araştırarak bulunan sıklıklardan dolayı mı genetik yatkınlığı tespit etmişler onu bilmiyorum.
Ama Alman forumunda şunu buldum:
Alıntı: Andrews et al. (1983)'nin tahminine göre kekeleyen erkeklerin kızlarının %9'u, oğullarının ise %22'si, kekeleyen kadınların kızlarının %17'si ve oğullarının %36'sı kekeme oluyorlar. Bu tahminlere göre kekemeliğin genetik olarak geçme olasılığı epey düşüktür.
Mert Aksoy demiş ki:bir diğer soruma geçiyorum gen(genetik) konusunu detaylıca bilmiyorum sorularım belki akıl dışı olabilir kekemelik genimiz şuan hala bizimle mi ve bu kekemelik genimiz zamanla etkisini kaybedip kayan yıldızlar gibi yok olabilir mi yada ameliyat yada bir kaç tedavi sonucunda bu kekemelik genimiz vücudumuzun neresindeyse alınabilir mi son bir sorum daha var hani hamile annelerimiz bebeği daha dünyaya gelmeden zorunlu yada isteğe bağlı bir kaç testten geçerler örneğin Down Sendromu Tarama Testi gibi anne karnındaki bebekte kekemelik geni olup olmadığını test eden ve eğer kekemelik geni mevcutsa bu geni almak için bir yöntem var mı beni affedin bu kadar çok soru sorduğum için.
Bu konuda Büşra'ya hak veriyorum. Genler vücudumuzun her hücresinde bulunuyor ve genetik yapımızda hiçbir şeyi değiştiremeyiz. Down Sendromu Tarama Testi bence kekemelikle mukayese edilecek birşey değildir. Çünkü down sendromu genetik bir hastalık değildir, tam tersine anne-baba normal iken erkeğin ve kadının kromozomlarının birleşmesinde bir hata oluşuyor ve kromozomlar 46 olması gerekirken 47 oluyor. Bu durum tabii ki tarama testinde ortaya çıkıyor. Down sendromlu çocukların kaderi de bilindiği için artık böyle bir çocuğu doğurma riski anne-babanın merhametine kalmıştır.

Bunun ötesinde bazı hastalıklar insanların genomunda bulunmakta ve dünyanın neresinde olursa olsun her zaman her yerde ortaya çıkabilmektedir. Bu cücelik olabilir, kekemelik olabilir, kalça displazisi hatta astım, epilepsi vs. gibi hastalıklar da bir ailede bir kez varsa kuşaktan kuşağa (hele akraba evliliği varsa) sürekli ortaya çıkabilir. Fakat anadan çocuğa geçme riski hastalıktan hastalığa da farklıdır.
Yukarıda bahsettiğim gibi kekemeliğin çocuğa geçme riski pek yüksek değildir. Ama kekeleyen bazı anne-babalar 'acaba çocuğum da kekeleyecek mi' diye endişelenmiyor değil. Benim buna tek bir cevabım var: Kekeleyen bir çocuğa, kekeleyen bir anne veya babadan daha iyi anlayış gösterebilen var mı?

Genler ve fizyolojik bağlantıyı nasıl anladığımı da yazayım, doğru veya yanlış olabilir ama en mantıklısı o bence: Kekemeliğe de sebep olan gen beyindeki bağlantıların zaafiyetinden sorumludur. Yani fizyolojik bir etkisi vardır nasıl ki cücelik için sorumlu olan gen vücudun büyümesini engelliyorsa.
Fakat beyindeki prosedürler zaten çok karmaşık olduğu için kekemeliğin ne zaman ve hangi etmenler sonucu ortaya çıkacağı veya ortaya çıktıysa hangi çerçeve koşullarıyla tekrar gerileyeceği önceden kestirilemez. O nedenle de kimisi çok küçük yaşta kekelemeye başlar, kimisi ağır streslerden geçtiği bir dönemde kekelemeye başlar, kimisi beynin gelişmesi ile birlikte düzelir, kimisinin kekemeliği daha da kemikleşir.

Beyin de yaklaşık 25 yaşına kadar olgunlaştığı için bütün çocukluk ve ergenlik döneminde düzelme olasılığı vardır. Ama çocuklukta kekeleyip yetişkin olarak (icabında yabancı dil konuşurken) yeniden kekelemeye başlayan insanlar da vardır. Yani aslında şöyle bir şey var: Çocukluğunda birkaç yıllık bir dönem kekeleyen bir insanda ömrü boyunca kekemelik yeniden nüksedebilir. Bundan sorumlu olan beyinde bazı yapı değişiklikleri. Ve bu yapı değişikliklerinden büyük ihtimalle bir gen sorumludur.
Petra