Kekemelik Forum

Tam Versiyon: lidcombe
Şu anda tam olmayan bir versiyonun içeriğine bakıyorsunuz. Tam versiyon'a bakınız.
merhaba lidcombe yöntemi hakkında bilgilendirilmeye ihtiyacım var. çok başarılı olduğunu duyuyorum fakat çocuğa kekelemediği zamanlarda ödül verilmesi kafamı karıştıran bir husus.. Türkiyede lidcombe yöntemi üzerinde uzman var mıdır? bilgilendirirseniz sevinirim şimdiden teşekkürler..
Merhaba,
lidcombe yöntemi hakkında bildiklerimi daha önce http://kekemelikforum.com/konu-erken-don...mleri.html başlığı altında paylaşmıştım.

Eğer yanılmıyorsam Eskişehir Üniversitesi DİLKOM'da lidcombe ile çalışan terapistler vardır. 
Oraya bir sorabilirsiniz.

Eğer olumlu bir cevap alırsanız lütfen bizi de bilgilendirin çünkü bu konuyla ilgilenen başka insanlar da vardır.
Aldığınız sonuçları merakla bekliyoruz.
Petra
Merhabalar, LİDCOMBE özellikle okulöncesi dönemdeki çocuklar için kullanılan indirect bir yöntemdir. Davranışçı kökenli bir terapi yöntemidir. Terapi sürecinde aile önemli bir role sahiptir. Çocuğun takılmadığı zamanları pekiştirerek bu anları arttırmak amaçlanmaktadır temel olarak. Takıldığı anlarda ise aşamalı olarak uygulanan birtakım prosedürler mevcuttur. İndirect bir yöntem olduğu için kekemeliğinin farkında olan çocuklarda duyarsızlaştırmayla beraber uygulanması daha etkili sonuç vermektedir. Yöntemin etkililiğine karşın birtakım zorlukları da bulunmaktadır. Aile temelli bir teknik olduğu için terapistin aileyi iyi eğitmesi ve ailenin de tekniği doğru bir şekilde uygulayabilmesi gerekmektedir.
Lidcombe tekniği okul öncesi ve okul çağı çocuklarında uygulanan yöntemdir. Davranışçılık yaklaşımı temellidir. Bu teknikte ailelerin rolü çok büyüktür. Kekemelik ile ilgili puanlama sistemi uygulanır. Aileler akıcı konuşmadan sonra olumlu sözel pekiştireçler kullanır, akıcısızlıktan sonra düzeltmeler yapar. Burada pekiştirme ve düzeltmelerda dikkatli olmak gerekir ve uzman kişi tarafından kontrol edilmelidir. Bu tekniği kullanan dil ve konuşma terapistleri vardır.