Kekemelik Forum

Orjinalini görmek için tıklayınız: "R"harfini dogru soylemek
Şu anda (Arşiv) modunu görüntülemektesiniz. Orjinal Sürümü Görüntüle internal link
Salam. Petra Hanima yardim ve onerileri icin cok tesekkur ediyorum.Benim bir sorum var,ben r harfini de soyleyemiyorum,ģ gibi soyluyorum.Kekemeliyi idare ediyorum ama bu durumu idare etmek icin r harfli kelimelerden uzak durmaya calisiyorum.Bunun icin de  bir oneriniz varmi 
Tesekkurler
Merhaba Nafe...

Türkçedeki R harfi dilin ucunda üretilir. R harfine en yakın diğer harfler D harfi ve L harfidir. Hatta Ş harfi de bazen (kelimenin sonunda BİR, GELİR, GİDER kelimesinde olduğu gibi) R harfine çok yakındır. Yani çalışma yapacaksak bu 'yedek harfler' üzerinden yapmamız gerekecek.

Almancanın çoğu şivelerinde Türkçedeki R harfi yoktur. Ben eskiden Türkçe dersi verirdim ve bir sürü öğrencim Türkçeyi telaffuz ederken R harfini telaffuz edemediklerinden şikayetçiydi. Yalnız bu insanların başka herhangi bir konuşma problemleri yoktu tek kendi anadillerinde olmadığı için (Almancanın da R harfi sert bir Ğ gibi okunur) R harfini söyleyemiyorlardı.

Ben de onlara birkaç tane egzersiz verirdim ve bu egzersizler sayesinde çok kısa zamanda R harfini öğrenebiliyorlardı hatta bazıları 1 dakika içinde 30 yılda öğrenemedikleri R harfini çözüyordu:

T ve R harflerinin yan yana olduğu kelimelerden başlardık. Örneğin Türkçede 'trik trak trik trak olur mu hiç çalışmamak' diye bir çocuk türküsü vardı. Ben de onlara derdim ki siz bunu şöyle söyleyeceksiniz:

Tıdik tıdak tıdik tıdak... 

Hatta şu şekilde de olur:

tılik tılak tıdik tıdak tılik tılak tıdik tıdak... (yank L ve D yer değişerek)

Bunu da yavaştan başlayıp git gide hızlanarak söylediğinizde D'ler ve L'ler zamanla R'ye dönüşebilir.

R harfini bu şekilde yakaladıktan sonra TR'nin yan yana olduğu başka kelimeler aranabilir örneğin
TRabzon, TRaktör, TRen, anTRenman vs.

(Araya bir I sıkıştıracaksanız bunun mümkün olduğunca kısa olmasına dikkat edin!)

Bundan sonra R nin iki sesli harf arasında buluduğu kelimelere geçmenizi öneririm:

aRaba, baRınak, baRi, buyuRun vs.

Diliniz iyice dönüyorsa bundan sonra R nin bir sesli harften sonra ama başka bir sessiz harften önce bulunduğu kelimeler arayın.  Burada R harfini hafiften çiğneyip Ş'ye dönüştürebilirsiniz.

aRkadaş, haRf, BaRtın, BeRkan, FuRkan gibi...

En sonunda da R harfi ile biten kelimelere geçin. (Burada da Ş sesine yakın bir ses çıkmalı)

biR, dolaR, karaR, geliR, arkadaşlaR vs.

Başka herhangi bir artikülasyon sorunu olmayan insanlar (kekemeler de dahil) bu egzersizlerle R harfini genelde kısa zamanda öğrenir. Ancak sizin bu yaşa kadar R harfini öğrenmemiş olmanız başka bir sorundan kaynaklanabilir. O yüzden bahsettiğim egzersizlerle bir ilerleme kaydetmezseniz bir dil ve konuşma terapistine başvurmanızı öneririm.

Başarılar dilerim
Petra
Ben de küçükken söyleyemiyordum.Sürekli bir arkadaşımın ismini tekrarladım.Sonra kendi kendine düzeldi.
Ben hala söyleyemiyorum
R-G-H harfi bir araya geldi mi zorlanıyorum
Babam da da varmış aynı sorun ama.onun ki sonradan düzelmiş
Ayna karşısında egzersizler yapın.Yani hangi harf nasıl çıkıyor onun alıştırmasını yapın inşallah düzelecektir.Bu sırada diksiyon eğitimlerinde yapılan kalemi ağza alarak konuşma yöntemini uygulayabilirsiniz,faydası olacaktır.