Kekemelik Forum

Tam Versiyon: Kekemeler B-1 Vitamini Almalı mı?
Şu anda tam olmayan bir versiyonun içeriğine bakıyorsunuz. Tam versiyon'a bakınız.
Martin F. Schwartz'ın tiamin ve magnezyum hakkında bilgiler bulacaksınız.Araştırma eskidir ve kullanmadan önce mutlaka doktora danışın.

Kekemeler B-1 Vitamini Almalı mı?
[Resim: 600.jpg]

İki çalışma, tiaminin (B-1 vitamini) kekemeliği azaltabileceğini gösteriyor. Bir çalışma çocuklardandı; diğer çalışmada kekemelik eden yetişkinler araştırıldı.


Hale Çalışması
Bir 1951 çalışmasında 1 tanımlanmamış sayıda çocuğu olan tiamini araştırdı.

Her çocuğa bir ay boyunca 30 mg tiamin (B1 vitamini) veya bir plasebo ve sonra da ikinci ay için bunun tersi verildi. Bir çocuğun tiamin üzerinde başladığı ve daha sonra çocuk plaseboya gittiğinde kekemelik döndüğü dört vakada, üçüncü çocuğun konuşmalarının dördüncü sonucunun düzeldiği sonucuna varılarak üçüncü ayda tiamin verildi.

Çalışma çift kördü. “Çoğu durumda takip gözlemleri iki aylık kontrol süresinin ötesinde devam etti.”

Kekemelik ölçülmedi. Derginin aynı sayısındaki önceki makale kekemeliği ölçmenin yolları hakkındaydı. Başka bir deyişle, 1951'de kekemelik ölçmeye yeni başlıyordu.

Hale çalışmasının sonuçları:

İki ve üç yaşındakilerin% 80'i konuşmayı “gözle görülür şekilde iyileştirdi”.
Dört yaşındakilerin% 50'si “kesinlikle iyileştirildi”.
Beş yaşındaki çocuklarda çok az iyileşme görüldü.
Yedi ve sekiz yaşındaki çocuklarda düzelme görülmedi.
Yukarıda da belirtildiği gibi, dört çocuk bir tiamin kekemeliklerini kapattıkları, plaseboya döndükleri kekemeleri kapattıkları ve ardından kekemeleri kekemeleri tekrar kapattıkları bir ABA tasarım çalışması yaptılar.
Bir çocuk dışında, tiamine cevap veren tüm çocuklar bunu iki hafta içinde yaptılar.
İlk dört sonuç şu anda bildiklerimize benzer, çocuklar için kendiliğinden iyileşme oranı, yani okul öncesi çocukların% 80'i terapi olmadan kekemelikten iyileşme ve bir çocuk yaklaşık beş yaşından sonra kendiliğinden iyileşme olasılığı düşük hale geliyor. Yani, tiamine cevap veren çocuk sayısı etkileyici değildi.

Hale çalışmasının ilginç sonuçları son ikide ortaya çıktı: etkiler tiamine başladıktan sonraki iki hafta içinde görüldü ve dört çocukta tiaminin kekemeliği açıp kapattığı ortaya çıktı. Tedavi olmadan, spontan düzelme çoğu başlangıçtan 31 ila 36 ay (iki buçuk ila üç yıl) sonra ortaya çıkar. % 80 spontan iyileşme oranı beş yıldan fazladır. Başka bir deyişle Hale çalışması, tiaminin, tedavi olmadan kendiliğinden iyileşen aynı sayıda çocuk için etkili olduğunu; Ancak tiamin iyileşme süresini iki buçuk ila beş yıl ila iki hafta arasında hızlandırdı. Tiamine cevap vermeyen çocukların kendiliğinden kekemelikten iyileşmeyen aynı çocuklar olup olmadığını araştırmak ilginç olacaktır; belki bu çocuklar bazı nörolojik anormalliklere sahiptirler veya belki de B vitaminlerini iyi emmezler?

Büyük çocuklarda azalan etki, iki ve üç yaşındaki çocukların tipik olarak yaklaşık 30 kilo ağırlığında olması olabilir; Yedi ve sekiz yaşındaki çocuklar genellikle yaklaşık 60 kilo ağırlığında, bu nedenle büyük çocuklar dozajın yaklaşık yarısını alıyorlardı. Diğer bir deyişle, küçük çocuklar kilo başına yarım miligram aldıklarında, vücut ağırlığının kilosu başına yaklaşık bir miligram tiamin almıştır.

Bu çalışma modern çalışmaları nasıl ölçmektedir? En büyük sorun kekemelik ölçüsünün olmaması, denek sayısının açıklanmaması ve istatistiklerin olmamasıdır. Bu çalışmayı geçersiz kılmaz; aksine, sonuçları dramatik ya da hiçbir şeyle sınırlandırır. Buna karşılık, bir ilacın modern bir çalışması ince etkileri ölçebilir.

Eşya aynı zamanda, yayınlanmamış çalışma sevk 3 olan 17 yetişkin “en büyük ses iyileştirme plasebo uygulanmıştır sırasında bu süreler ile karşılaştırıldığında tiamin tüketim dönemlerde gözlendi.”

B-1 vitamini yiyecekler
[Resim: vitamin-B.jpg]
Et, bira mayası, tahıllar (pirinç, mısır, buğday), patates, soya fasulyesi, yumurta, ekmek, ceviz, fındık, kuşkonmaz.

Buna ek olarak  Nörotransmitter arttırıcı besinlere bakabilirsiniz.

Schwartz Çalışması
Yakın zamanda yapılan bir çift-kör çalışmada , 38 yetişkin erkek kekemenin 4'ünde , yarısı 300 miligram B-1 vitamini almıştır (her biri bir öğünle birlikte üç 100 mg hap, ayrıca günlük B kompleksi hapı). Diğerleri plasebo aldı. Vitamin alan 19 erkekten kekemelik altı erkekte “büyük ölçüde ortadan kalktı”. Diğer 13 erkek için ise hiçbir etki görülmedi. Altı adam daha sonra yedi ay boyunca takip edildi ve “konuşmaları esasen kekemelikten uzak kaldı”.

Yetişkin erkekler tipik olarak yaklaşık 190 kilo ağırlığındadır, bu yüzden bu erkekler vücut ağırlığının kilosu başına bir miligramdan daha fazla aldı veya Hale çalışmasında küçük çocuklar için etkili olanlardan biraz daha fazla aldı.

Çalışma, insan deneklerin kaydı için resmi prosedürleri takip etmediği ve sonuçlarla ilgili bir haber bülteni yayınlandığı için Doğa tarafından reddedildi . Çalışma bilimsel nedenlerden dolayı reddedilmedi. Yazar, çalışmayı diğer dergilere sunmamıştır, çünkü araştırmaya, konuşması etkilenmemiş erkeklerle, 1000 mg tiamin, B kompleksi ve magnezyum orotat kombinasyonu ile devam etmektedir.

Magnezyum takviyeleri, 5-12 yaşları arasındaki 53 kekemelik çocuğunun kanında mineralleri test eden bir çalışma 5 ve 6-16 yaşları arasında kekemelik yapmayan 22 çocuktan oluşan bir kontrol grubu ilave edildi. Sodyum, potasyum, kalsiyum ve magnezyum test edildi. Magnezyumda tek önemli fark bulundu. Kekemeli çocukların% 47'si magnezyumda düşüktü. Magnezyumun fonksiyonlarından biri B vitaminlerini metabolize etmektir.

Kanıt Kalitesi Ne Kadar Önemli?
Kanıt standartları, yan etkisi olmayan, pahalı olmayan, zaman gerektirmeyen, vb. Tedaviler için daha düşük olabilir. Tek yapmanız gereken, eczaneden 5 dolarlık bir şişe vitamin almaksa, elimizdeki kanıtı önerecek kadar iyidir. Tiamin deniyorum.

Buna karşılık, zararlı yan etkileri olan ilaçlar, beyin ameliyatı (evet, bu önerildi!) Veya uzun, pahalı terapi programları tavsiye edilmeden önce yüksek kaliteli çalışmalarda kanıtlanmalıdır.

StutterSense Anketi
StutterSense blogunda yapılan resmi olmayan bir ankette, tiamini deneyen 22 kekecinin % 36'sının yardım etmediğini,% 36'sının biraz yardım ettiğini ve% 27'sinin konuşmalarında çarpıcı bir iyileşme yaşadığını söyledi.

Kendime Çifte Kör Çalışma
2011 sonunda 300 mg tiamin denedim. Konuşmam birkaç gün içinde büyük ölçüde gelişti. Sonra iki ay sonra konuşmam bozuldu. Tiamin kullanmadan önceki kadar kötü değildi, ama daha iyi değildi. Etkisi zamanla “yıpranmış” diye hayal kırıklığına uğradım. Sonra ilk altmış tablet şişesini bitirdiğimi ve yeni bir şişe almak için eczaneye gittiğimi hatırladım. Baktım ve yeni şişenin 100 mg tablet olduğunu gördüm. 300 mg geri döndüm ve akıcılığım hemen geri döndü. Kendime çift-kör bir çalışma yaptım!

2013'te dozajımı 1200 mg'a yükselttim ve konuşma akıcılığımı tamamlamak üzere gelişti.

O zamandan beri konuşmamın oldukça iyi olduğu dozu geri aldım. Konuşmamı kontrol edebilir ve akıcı bir şekilde konuşabilirim veya sadece hafif kekemelik ile konuşabilirim. Günde iki kez 300mg tiamin alırım (toplam 600mg), ayrıca günde 300mg ve 400mg magnezyum alırım (toplam 700mg).

Yorumlarda farklı tiamin biçimlerinin olduğunu göreceksiniz. Bazı tiamin yağda çözünür ve diğer tiamin suda çözünürdür; bazı kekemeler, birinin kendileri için işe yaradığını ancak diğerinin olmadığını söylüyor. İkisini de denedim ve bir fark görmüyorum. Sadece “normal” ucuz B-1 vitamini olan tiamin hidroklorürü (HCl) alıyorum.

Magnezyum ayrıca çeşitli biçimlerde gelir. Birkaç denedim ve fark etmedim. Her biri beş form magnezyum (sitrat, taurinat, süksinat, vb.) Karıştıran iki marka buldum. Bunlardan herhangi birinin diğerlerinden daha iyi olup olmadığı hakkında hiçbir fikrim yok, bu yüzden her birinden birini alıp, bütün üsleri ele alıyorum.

Thiamine Güvenliği
B-1 vitamininin Önerilen Günlük Ödeneği (RDA) 1.4 mg'dır, yani sağlık için gereken minimum miktar. Maksimum güvenli dozaj, günde 7000 miligramdır.

Beyinde Tiamin Ne Yapar?
Thiamine'in beyindeki rolü benim uzmanlık alanımın ötesinde, ama Paul Brocklehurst'i alıntılayacağım . Brocklehurst iki yıl boyunca tıp okudu ancak şiddetli kekemelik yüzünden bırakılmak zorunda kaldı. Yirmi beş yıl sonra üniversiteye döndü, konuşma terapisi derecesini aldı ve ardından 2011'de doktora derecesini aldı. kekemelik üzerine bir tez ile. O yazıyor:

Özellikle ilgi çekici olan, tiaminin, serebellar fonksiyon ve yapıyı korumada oynadığı roldür. Tiamin eksikliği, serebellar vermisin bazı kısımlarında Purkinje hücrelerinin sayısında ve büyüklüğünde bir azalmaya katkıda bulunur (Philips ve ark. 1987). Bu nedenle, tiamin eksikliği ataksinin klinik ve subklinik belirtilerine neden olabilir (zayıf uzaysal ve temporal kas koordinasyonu). Bunun en yaygın örneği (yetişkinlerde) aşırı alkol tüketimi ile ilgilidir (alkol tiamin eksikliğine neden olabilir). Aynı zamanda ilgi çekici olan, tiaminin, miyelin üretimi için gerekli olan piruvat dehidrojenaz (PDH) üretiminde ve enzimde rol oynamasıdır. Görüntüleme çalışmaları, bazı PWS'nin miyelin eksikliklerine ve / veya bozulmuş serebellar fonksiyona sahip olduğunu göstermiştir.6

Aşağıdaki alkoliklerdeki tiamin eksikliği ile ilgili bir makaleden alınmıştır :
Tiamin, iki karbonhidrat metabolizması yolunda yer alan üç enzimin ihtiyaç duyduğu yardımcı bir moleküldür (yani bir kofaktör). Hücrelerdeki diğer temel moleküllerin üretilmesi için bu yolların ara ürünlerine ihtiyaç duyulduğundan (örneğin, proteinlerin ve DNA'nın yanı sıra beyin kimyasallarının yapı taşları), tiamindeki bir azalma ciddi beyin hastalıklarına yol açarak çok sayıda hücresel fonksiyona müdahale edebilir. . 7

Wikipedia:
Sinir sistemi, özellikle oksidatif metabolizmaya bağlı olması nedeniyle tiamin eksikliğine duyarlıdır… Beyin, vücudun diğer hücrelerinde olduğundan çok daha fazla miktarda tiamine ihtiyaç duyar. Yutulan tiaminin çoğu, pasif difüzyon ve kan beyin bariyeri nedeniyle beyine asla ulaşmaz.

Kaynaklar:
Hale, L. (1951). A consideration of thiamin supplement in prevention of stuttering in preschool children. Journal of Speech and Hearing Disorders, 16:4; 327-333. ↩

Yairi, E., & Ambrose, N.G. Early Childhood Stuttering for Clinicians by Clinicians. (2005, ISBN 89079-985-7), page 167. ↩

Penson, E.M. An exploratory study of the effect of thiamin hydrochloride on adults who stutter. M.A. thesis, Ohio Univ., 1951. ↩

Schwartz, M. Thiamin and Stuttering; a preliminary study. http://www.stuttering.com/research.html (accessed 2013 April 24) ↩

Schleier E, Schelhorn P, Groh F. (1991) Biochemical studies in stuttering in children. Otolaryngol Pol. 1991;45(2):141-4. ↩

Brocklehurst, Paul. 2013. RE:Vitamin B1 and stammering. [ASHA SIG 4]: SIG 04, Fluency and Fluency Disorders Digest for Friday May 10, 2013 ↩
Peter R. Martin, M.D., Charles K. Singleton, Ph.D., and Susanne Hiller–Sturmhöfel, Ph.D. 2004 The Role of Thiamine Deficiency in Alcoholic Brain Disease. http://pubs.niaaa.nih.gov/publications/a...34-142.htm
http://www.casafuturatech.comTiamin - kekemelik tedavisinde bir atılım?(Kekemelik Ulusal Merkezi)

Kekemelik yapan yetişkin erkeklerin yaklaşık% 30'u, Ulusal Kekemelik Merkezi'ndeki son bir çalışmaya göre, günde 300 mg tiamin (normal B1 vitamini) almaktan önemli ölçüde fayda sağlayabilir .

“21 ila 37 yaş arasında 38 erkek kekemici rastgele iki gruba ayrıldı. Bir gruba günde 300 mg tiamin ve diğerinde bir plasebo verildi ”dedi.

Deneklere deney öncesi ve sonuçta kekemelik için standart testler verildi.

“Vitamin grubu için bulgular oldukça önemliydi, bu kadar önce ve sonra büyük olasılıkla ortaya çıkma ihtimalinin yüzde birden az olmasıyla fark edildi.” Ancak 19 denekten sadece 6'sı dramatik etki gösterdi.

“Etkisi devam edip etmediğini görmek için bu altı kişiyi takip etmeye karar verildi. Şimdi açıkça vitamin olarak kabul edilenleri almaya devam ettiler. Yedi aydan fazla sürdü ve konuşmaları temelde kekemelikten uzak kaldı ”dedi.

“Bu çalışmanın sonuçları geçerliyse (ve yalnızca bağımsız araştırmacılar tarafından yapılan replikasyon bunu ortaya koyacaktır), yetişkin erkek kekemelerin yaklaşık% 30'u günlük 300 mg tiamin almanın basit bir müdahalesiyle kekelemeyi tedavi edebilir.”

Tiaminin etkisini olumsuz yönde etkileyebilecek diyet alışkanlığına sahip olanların veya tiamin emilimini engelleyebilecek tıbbi durumu olanların deney dışında bırakıldığına dikkat edin.

“Neyse ki, bu çalışmada kullanılan miktarların üzerinde olsa bile tiamin için toksisite eksikliği iyi belgelenmiştir . Bununla birlikte, tüm takviyelerde olduğu gibi, tiamin denemekle ilgilenenlerin her zaman önce doktorlarına danışmaları gerekir. ”

Belirtilen dozaj yetişkin erkekler içindir, çocuklar veya yetişkin kadınlar için değildir. Bu popülasyonlar üzerine araştırmalar görünüşte devam ediyor.

Dr. Schwartz , varsa etkilerinin iki hafta içinde görülebileceğini söyledi. Bu süreden sonra hiçbir etki görülmezse, hiçbiri gerçekleşmez ve tiaminin fayda sağlayamayacağını varsayabilirsiniz. 

Bazı koşulların, yiyeceklerin ve minerallerin anti-tiamin özelliklerine sahip olduğunu belirtmek önemlidir . “ Tiamin eksikliği; malnütrisyon, antasitler, barbitüratlar, diüretikler, tiaminaz yönünden zengin besinler (çiğ tatlı su balıkları, çiğ kabuklu deniz ürünleri, eğrelti otları) ve / veya tiyazid önleyici faktörler ( çay, kahve ve gazlı içecekler ) bakımından yüksek besinler açısından yüksek bir diyet nedeniyle ortaya çıkabilir. ) , tütün ve alkolizm, mide-bağırsak hastalıkları, HIV-AIDS ve ısrarcı kusma gibi kronik hastalıklar ile bağlantılı ağır beslenme bozukluğu nedeniyle, ”Dr Schwartz'a göre.

Yorumlarım:

İki hafta boyunca günlük 300 mg tiamin kursuna başlamakla ilgileniyorsanız (vitaminin akıcılığınızı sağlayıp sağlamadığını görmek için gereken zaman),örneğin almayı da bırakmak mantıklı olacaktır . çay, kahve, gazlı içecekler, antasitler ve yukarıda belirtilen diğer yiyecekler, çünkü bunlar alınan tiamini etkisiz hale getirip deneyi olumsuzlaştırabilir.

Çalışma çok büyük değildi ve kekeleyen daha büyük insan gruplarını kullanırken farklı sonuçlar elde edilebilir.

Kekemelik yapan bazı kişilerin tiaminden fayda sağladığı doğruysa, bu durum stresin azalmasından kaynaklanıyor olabilir. Dr. Schwartz geçmişte stresi ve kas gerginliğini azaltmak için (nihayetinde vokal kord kas gerginliğini azaltmak için) B vitamini içeren B vitamini Kompleksine sahipti, bu yüzden doğru ise B1 (tiamin) olabilir. B Kompleksinde stresi azaltan temel faktör. Nisan 2013 Güncellemesi: Dr. Schwartz'ın kekemelik sebebi ve tiaminin ses tellerini daha iyi koordine etmek için beyindeki bazal ganglionlara yardım etmesine nasıl yardımcı olabileceği konusundaki son düşüncesi için BU POST'u okuyun  .

İlaçlar, ilaçlar, takviyeler vb. Yoluyla kekemelik tedavisi uzun ve karmaşık bir geçmişe sahiptir. Kekemede - Pagoclon'un en sonuncusu olduğu - ve bugüne kadarki sonuçlar genellikle hayal kırıklığı yarattı, birçok kekemci olumsuz yan etkilerden şikayetçi oldu. Ancak diğerleri bir dereceye kadar fayda sağlamıştır. Bu nasıl açıklanabilir?

Bu şekilde elde edilen faydalar, geçici olarak azaltılmış stres seviyelerinin sonuçları olabilir. Örneğin, grip veya soğuk algınlığından muzdarip bazı ağrı kesiciler ve grip ilaçlarının, biraz uyuşuk ve uyuşuk hissettirirken konuşmalarımı geliştirdiğini sık sık anladım. Merkezi sinir sistemini ve korkulan kelimeleri taradığımız “zihinsel tarayıcı” yı uyuştururlar. Ayrıca genel gerginlik seviyelerini azaltabilir ve ayrıca ve daha spesifik olarak vokal kord gerilimini azaltabilir. Alkol de benzer bir etkiye sahip olabilir. Ne yazık ki, bazı kekemeler çeşitli yasadışı kullanıyorve sağlıksız ilaçları konuşmalarını geliştirme çabası içinde. Gerçekten olan şey, bu ilaçların bazılarının sadece stres düzeylerini azaltma etkisine sahip olmasıdır. Zararlı ilaçlardan uzak durmak çok daha iyidir ve gerginlik seviyelerini azaltarak, tam olarak aynı etkiyi sağlayan reçetesiz satılan takviyeleri almalısınız.     

Geçmişte stresi azaltan takviyeler aldım ve kekemelikten kurtulmada kesinlikle yardımcı oldular. Ancak bu günlerde, B Kompleksi başımı ağrıtıyor, bu yüzden hala magnezyum (yavaş salım) ve potasyum (yavaş salım) almama rağmen bunu durdurdum. Bunların kombinasyonu genellikle bir kas gevşetici olarak önerilmektedir ve onları çoğunlukla başka bir sorun yüzünden alıyorum - geceleri aldığım bacak kas krampları. Kas krampları için çok etkilidirler ve kanıtlamak zor olsa da akıcılığımı arttırıyor gibi görünmektedir. 

Stres azaltan takviyelerin birçok kekeme makinesi için, özellikle de yüksek stres seviyelerine sahip olanlar için çok faydalı olabileceğinden eminim. Akıcılık tekniğini kullanmanın yanı sıra onların vazgeçilmez olduğunu buldum . Akışkanlık tekniğinizi başarı ile uygulayabileceğiniz bir noktaya gerginlik seviyelerini düşürürler - stres düzeylerinin çok yüksek olması durumunda bu tekniklerin uygulanması zordur. Deneyin - kaybedecek bir şeyiniz yok!   Postscript - Bu blogdaki gayri resmi 2011 araştırmamın sonuçları: Soru şuydu: Günde 300 mg B1 vitamini (tiamin) akıcılığınızı arttırıyor mu? 57 kişi şöyle cevap verdi: "Dramatik gelişme!" - 6 kişi (% 10) "Biraz yardımcı oldu" - 8 kişi (% 14) "Hiç yardımcı olmadı" - 8 kişi (% 14)

"Henüz denemedim" - 29 kişi (% 50) 
"İşe yarayacağına inanma" - 6 kişi (% 10).   2011 sonunda olduğu gibi, ankete katılanların% 24'ü tiaminin onlara “çarpıcı biçimde” veya “bir şekilde” yardımcı olduğunu belirtti. Bu, Dr. Schwartz'ın bulgularında belirtilen% 30'dan fazla değil - anketim bilimsel olmaktan uzaktı. Buna rağmen, kekeleyen kişilerin akıcılıklarını arttırıp arttırmadığını görmek için tiamin kullanmayı denemeleri gerektiğini düşünmeleri gerekir. İkinci yazı, Ekim 2012:Bir okuyucu (Anonim - aşağıya bakın), yukarıdaki sonuçların işe yaramadığını ve denemeyen insanlar tarafından çarpıtıldığına dikkat çekti! Anonim elbette kesinlikle doğru.

Dramatik iyileştirme -% 27 Bir 
şekilde yardım -% 36 Yardım edilen tüm insanların toplanması halinde, bunun anlamı% 27’inde dramatik bir iyileşme yaşayan tiamin kullananların% 64’ünden daha azının bir fayda sağladığıdır. Ankete nispeten az insan katılmış olsa da, bu rakamlar etkileyici; Bununla birlikte, öneri ve plasebo etkisinin burada işte olabileceği ve bu tür anketlerin hiçbir şekilde bilimsel olmadığı akılda tutulmalıdır. % 27, Dr. Schwartz'ın% 30 rakamına çok yakın. En azından, kekeme yapan kişilerin, fayda sağlayıp sağlamadıklarını görmek için tiamini denemeleri gerektiğini belirtir. Bu potansiyel atılımın neden halka açıklanmadığını şaşırtıcı buluyorum. Üçüncü posta yazısı, Aralık 2012:

Schwartz bana şu ilgili e-postayı gönderdi: " Ben de az önce Tiamin ve ABD'deki en prestijli tıp dergimiz olan New England Tıp Dergisi'ne  kekemelikle ilgili bir rapor gönderdim . Çalışmanın bir parçası olarak Uzun süreli günlük kullanım açısından başarı bildiren bazı bireylerin  takibi:  Vitamin almaya devam ettikleri sürece akıcı kaldıkları anlaşılabilir, bildiğiniz gibi, bazı ulusal kuruluşlar  üst sınır bildirmemişlerdir. Ağız yoluyla alındığında tiamin için toksisite  ve bazı çalışmalar, örneğin Alzheimer'lerin tedavisi olarak,  günde 9 g (9000 mg) alan denekler olduğunu bildirmiştir. 


gözlemlenebilir yan etkisi olmayan bir yıl veya daha uzun. Bu nedenle, tiamin, genellikle güvenli olduğu bilinen vitaminlerden biridir  . Bununla birlikte,bazı ilaçlar ile etkileşime girebilir , bu  nedenle önce bir doktora danışmanız en iyisidir  . İlginçtir ki, kan dolaşımındaki tiamin miktarının  belirli bir seviyeye yükselmeye devam ettiği ve daha sonra  artmadığı gösterilmiştir. Bu seviye, günde 1 200 mg alım ile çakışmaktadır  . Yani eğer birisi kontrol etmek için bir üst sınır olmadığını sormaya vardı  Tiamin akıcılık gelişmiş üretebilecek, ben 1 200 mg adresinden çıpa olacaktır  . Günde " Ve Dr Schwartz dan başka bir mesaj 22 Ocak 2013 tarih: Tiamin alırken belirtileri - 2 yıldan fazla. Takip iki haftada bir elephone tarafından yapıldı . Sonuçlar , tiamini almaya devam ettikleri sürece  semptomsuz kaldıklarını göstermektedir. Bu  sonuç bir tedavinin tanımına yaklaşıyor ve açıkça açıkça göstermektedir ki  , bu kişiler için en azından kekemelik bir tiamineksikliği bozukluğunu temsil etmektedir  . Ayrıca, iki yıllık bir süre boyunca günlük 300 mg tiamin alınması ile ilişkili herhangi bir yan etki görülmedi. Bu gözlemler bilimsel bir çalışma protokolü çerçevesinde yapılmamasına rağmen , yine de bu bulgu beni teşvik ediyor ve bu konuları takip etmeye devam edeceğim.
Güncelleme Ocak 2013:

Dr. Schwartz, 1951'de, çocuklara verilen 30 mg tiamin üzerinde benzer bir çalışmanın (Hale denemesi) ilginç sonuçlar verdiğini belirtti. Kekeme yapan insanlar, Hale denemesine ve önemli sonuçlarına tekrar baktıkları ve insanları bunun etkilerinden haberdar ettiği için Dr. Schwartz'a borçludur. Casa Futura sahibi tarafından. Bay Kehoe'nın akıcılığı tiamin-magnezyum rejiminden önemli ölçüde yararlanmıştır.   
Güncelleme 31 Ocak 2013: Tiamin hidroklorür önerilir. Kekeminiz için tiamin kullanırsanız, Dr. Martin Schwartz'a göre, tiamin hidroklorür önerilen tiamin türüdür.

Bu tür tiaminin güvenliği hakkında daha fazla bilgi için, Amerikan FDA (Gıda ve İlaç İdaresi) ile ilgili aşağıdaki linke göz atın:  TIKLAYINIZ.  Dr. Schwartz, "Tiamin hidroklorürün magnezyum ile birleştirilmesi iyi bir fikirdir" diye ekliyor. “Üstün biyoyararlanımı nedeniyle magnezyum orotat'ı tercih ediyorum.1 A Consideration Of Thiamin Supplement in Prevention Of Stuttering In Preschool Children. Lester L. Hale, JSHD, Vol. 16: 327-333, 1951.
2 Useful suggestions can be found at: http://www.mnsu.edu/comdis/kuster/Parent...ather.html
3 Thiamine deficiency can be caused by malnutrition, antacids, barbiturates, diuretics, a diet high in thiaminase-rich foods (raw freshwater fish, raw shellfish, ferns) and/or foods high in anti-thiamine factors (tea, coffee and carbonated beverages) tobacco and by grossly impaired nutritional status associated with chronic diseases, such as alcoholism, gastrointestinal diseases, HIV-AIDS, and persistent vomiting.
4 Stuttering Severity Instrument, 4th Edition, Glyndon D. Riley, © pro-ed, 2009, Austin, Texas

Martin F. Schwartz, Ph.D. is Executive Director of The National Center For Stuttering and Research Professor of Speech Pathology (retired), Department of Surgery, IRPS, New York University Medical School.


Tiamin: Bazı kekemelere yardımcı olmasının olası bir nedeni?

[Resim: thiamine+molecule.jpg]


Cevap daha karmaşık olabilir, kekemelik uzmanı Dr. Martin F. Schwartz'ı speküle eder ve beyindeki bazal ganglionları içerebilir. Schwartz, “Son araştırmalar, bazal gangliyaya, konuşma prodüksiyonu için gerekli dizilimin strese bağlı dağılımının yeri olarak işaret ediyor” diye açıklıyor Dr. Schwartz.“Stres birçok kaynaktan gelebilir ve psikolojik stresle sınırlı değildir. Bu, küçük çocuklarda gerçekleştiğinde, ses tellerinin ani bir hareketsizliği vardır. Bu,kekemelik başlamak için kullandığımız öğrenilmiş  davranışlar kademesini başlatır. Yetersiz asetilkolin?


“Bazı araştırmalar, kekemelik yapan insanların bazal ganglionlarında aşırı dopamin (bir nörotransmiter) olduğuna işaret ediyor. Bazı farmakolojik yaklaşımlar, dopamini azaltarak kekemeye yaklaşmaya çalıştı. Dopamin, bir başka nörotransmitere asetilkolinle uğraşan bir antagonist. sürekli dengeleme kanunu.


“Aşırı dopamin olmayabilir, ancak bunun yerine asetilkolin yetersizliği vardır. B1 Vitamini (tiamin) asetilkolin üretimi için gereklidir. B1 fazlalığı vererek, en azından teorik olarak üretimi artırabilirsiniz. asetilkolin ve dolayısıyla varsayılan dengesizliği giderir. Bu nedenle B1 işe yarayabilir. B1 bazal gangliyonların daha iyi çalışmasını sağlayabilir, böylece konuşma üretimi denilen karmaşık dengeleme eylemiyle başa çıkabilir "dedi. "Bu, elbette, sadece spekülasyon." Bir başka olasılık, bir başka nörotransmiter olan GABA'nın suçlu olmasıdır ve GABA'nın yetersiz kalması, vokal kordların gerildiği zaman bozulmasına neden olmasıdır. Bu konuda daha fazla bilgi için, Dr. Schwartz'ın ücretsiz çevrimiçi e-kitabı olan The Thiamin Protokolünü okuyun.http://www.stuttering.com/thiamin2.html /pdf formatındadır.

BU FAKTÖRLER TİAMİN SEVİYENİZİ AZALTIR


Tiaminin (B1 vitamini) kekemeliklerini azalttığını tespit edenler, bir uzman tarafından bana gönderilen ve vücuttaki tiamin seviyelerini azaltan faktörlerin bulunduğu aşağıdaki listeyle ilgilenebilirler. Eğer daha fazla tiaminin akıcılığınızı arttırdığını tespit ederseniz, mümkün olduğunda vücudunuzda tiaminin tükenmesini denemek ve kaçınmak mantıklıdır - elbette bu, bu faktörlerin sağlığın diğer yönleri üzerindeki olumlu etkilerine karşı tartılmalıdır. Tiamin / magnezyum ve bunların olası etkileri hakkında, varsa kekemelik üzerine daha fazla bilgi için bu SSS bölümünü okuyun  Sağlık Uyarısı: İlk önce doktorunuza danışmadan gıda takviyesi almayın.  Tiamin kullanımını olumsuz yönde etkileyebilecek ayrıntılı bir madde ve diğer faktörler listesi:

Tiamin eksikliği, fazla miktarda B1 vitamini vücut tarafından kullanıldığında ortaya çıkabilir. Buna şunlar neden olabilir:


  • Gebelik
  • Hipertiroidi
  • emzirme
  • Ateş - şiddetli enfeksiyon / sepsis
  • Artan fiziksel egzersiz; ve
  • Refeeding sendromu ( ciddi düzeyde yetersiz beslenen hastalara beslenme desteği verildiğinde meydana gelen metabolik bir komplikasyon ).Yetersiz tiamin alımı, esas olarak aşağıdakilerden oluşan diyetler yoluyla da gerçekleşebilir:


  • Bazı çiğ tatlı su balıkları, çiğ kabuklu deniz hayvanları ve eğrelti otları dahil, yüksek seviyede tiaminaz içeren (tiamini bozan) besinler. Pirinç alırken, beyaz pirinç öğütüldüğü için kahverengi pirinci almaya çalışın; bu, pirinçteki tiaminin çoğunun çıkarıldığı anlamına gelir.
  • Kahve, çay ve tembul fındık gibi anti-tiamin faktörleri yüksek olan maddeler (sadece kahve ve çaydaki tiamini etkileyen kafein değildir - bu ürünlerdeki tanenler aynı zamanda tiamine karşı da çalışırlar. rooibos çayı gibi bitkisel çayları tercih edin.) 
  • İşlenmiş gıdalara koruyucu olarak sülfitler eklenir. Sülfitler tiamini tahrip eder.
  • Basit karbonhidratları yüksek olan yiyecekler (şekerler, kekler, şuruplar, şeker, gazlı içecekler ve diğerleri).

Alkol tüketimi, tiamin asimilasyonunu bloke eder ve ayrıca ince bağırsaklara zarar verir ve tiamini emme kabiliyetini azaltır. Sigara içmenin tiamin üzerinde de olumsuz etkisi vardır.

Bazı ilaçlar B1 vitaminini tüketebilir. Bunlar şunları içerir:

Asit blokerleri:  c imetidin (Tagamet), esomeprazol (Nexium), famotidin (Pepcid ve Pepcid Complete), lansoprazol (Prevacid 24 saat), nizatidin (Axid), omeprazol (Prilosec OTC), pantoprazol (Proton) (Zantac'ın).


Antasitler: Alüminyum ve magnezyum hidroksit (Maalox, Mylanta), alüminyum karbonat jeli (Bazaljel), alüminyum hidroksit (Amphojel, AlternaGEL), kalsiyum karbonat (Rolaitler, Titralac, Tums, Digestif Rennie), magnezyum hidroksit (Phillips Magnesia Sütü) sodyum bikarbonat (Alka-Seltzer, kabartma tozu).


Antibiyotikler (sadece birkaçı burada listelenmiştir, fakat tümü B1 vitamini tüketmektedir):

Aminoglikozitler, amoksisilin (Amoksil), azitromisin (Z-pak), sefdinir (Omnicef), sefaleksin (Keflex), siprofloksasin (Biaxin), doksisiklin (Doryx), eritromisin (EES), levofilinokin (Minosin (Minosin (Minosin (EIN)) kinokin) (Pen VK), sülfametoksazol ve trimetoprim (Bactrim, Septra) ve tetrasiklin (Sumisin).


Antikonvülsanlar: fenitoin (Dilantin) - ilaçtan en az 4 saat uzakta boşluk takviyesi; zonisamid (Zonegran).


Antiviraller: delavirdin (Tanımlayıcı), lamivudin (Epivir), nevirapin (Viramune), foskarnet (Foscavir), zidovudin, AZT (Retrovir), zidovdin ve lamivudin (Combivir).


Meme kanseri için aromataz inhibitörleri: anastrozol (Arimidex).


Kardiyak glikozit: digoksin (Lanoxin, Lanoxicaps ve  Digitek).


Kan basıncı ilaçları:  b umetanid (Bumex), etakrinik asit (Edecrin), furosemid (Lasix), torsemid (Demadrex), indapamid (Lozol), hidroklorotiyazid veya HCTZ (Hyrodiuril). HCTZ veya hidroklorotiyazid (düzinelerce ilaç ihtiva eden) içeren herhangi bir kombinasyon ilacı, klorotiazid (Diuril), klorthalidon (Hygroton), metiklotiyazid (Enduron) ve metolazon (Zaroksolin).


Diüretikler: diüretiklerin tümü olmasa da çoğu durumda, renal atılım yoluyla tiamin kaybı olabilir. Mannitol, asetazolamid, klorotiazid, amilorid ve loop diüretikler gibi diüretiklerin kullanımı ile görülmüştür. Tiamin kaybı, idrar akış hızındaki artışla ilişkilidir.


Bronkodilatörler: teofilin (Uniphyl, Theo-24 veya Theo-dur).


H ormon replasman tedavisi / oral kontraseptifler: estradiol (Estrace, Climara, Estraderm, Estep, Activella, Dişileştirme, Combipatch, Strogel, Menostar ve diğerleri), östrojen içeren ilaçlar (hormon replasman tedavisi ve doğum kontrolü), konjuge östrojenler Pempro) ve etinil östradiol (birçok doğum kontrol hapında bulunur).


Sulfonamidler: sulfa antibiyotikler, bazı diyabet ilaçları.


ERM'ler (meme kanseri için kullanılan seçici östrojen reseptörü modülatörleri): raloksifen (Evista), tamoksifen (Nolvadex) ve toremifen (Fareston).

KEKEMELIK IÇIN TIAMIN (B1 VITAMINI) VE MAGNEZYUM HAKKINDA SSS


Vitamin B1 ve magnezyum dahil herhangi bir takviye almadan önce doktorunuzun onayını almanız çok önemlidir, çünkü aldığınız bazı sağlık koşulları veya ilaçlar yeni takviyeyle etkileşime girebilir ve olumsuz sonuçlara neden olabilir. İlaç veya tıbbi uzman veya konuşma terapisti / patologu olmadığımı ve sadece bu bilgiyi aktarabileceğimi unutmayın.
Tiamin hapları kekelemeyi azaltmada yardımcı olur mu?

İki çalışma  , tiaminin (B1 vitamini için başka bir isim) bazı insanlarda kekemeleri bazen çarpıcı biçimde azalttığını ortaya koydu. Bu etkinin nedeni, tiaminden kaynaklanan stres veya gerginlik seviyelerinin azalması olabilir - stres veya gerginliğin kekemeliği önemli ölçüde artırabileceği iyi bilinmektedir. Ya da tiamin, bir nörotransmitter eksikliğini giderebilir. Bunun  bir ilaç veya ilaç olmadığını unutmayın - bu bir besin takviyesidir. 

Günde 300 mg alan yetişkinlerin yaklaşık üçte biri daha fazla veya daha azına yarar sağlarken, diğerleri hiç yarar görmez.  Biraraya, Hatta birkaç kişi tiamin olduğunda kekemelik artışı olduğunu bildiriyor. Bu, söz konusu ürün markası içindeki bir katkı maddesine veya tiaminin kendisine alerjiye bağlı olabilir - bu durumda markaları değiştirmek ve başka bir marka tiamini denemek veya başka bir şekilde tiamini kesmek isteyebilirsiniz. 

Tiamin denemekle ilgileniyorsanız, bu yaklaşımın hala erken bir deneme aşamasında olduğunu unutmayın. Ancak, aşağıdaki yönergelere uymanız koşuluyla, riskler asgari düzeydedir ve en azından üç hafta boyunca bunu denemek ve birlikte tiaminden veya tiaminden yararlanıyor gibi görünen şanslılardan biri olup olmadığınızı görmek için kendinize borçlusunuz magnezyum ile. Kaybedecek çok şeyin olmadığı bir deney olarak görüyorsunuz, ancak sizin için işe yaramayabileceği için umutlarınızı erken kalkmayın.

B1 vitamini ve magnezyum dahil herhangi bir takviye almadan önce doktorunuzun onayını almanız önemlidir; çünkü bazı sağlık koşulları veya aldığınız ilaçlar yeni takviyeyle etkileşime girebilir ve olumsuz sonuçlara neden olabilir. Test süresince bir tiyamin yanlısı diyet uygulanmalıdır - şu andaki diyetinizde anti-tiamin maddeleri - çay ve kahve (tanen ve kafein), şekerler ve tatlılar, çiğ balık ve diğer alkoller varsa, tiamin hapları almanın anlamı yok şeyler - bu vücudunuzdaki tiamin miktarını azaltır. Ayrıca, bazı hipertansiyon, antibiyotik ve antasit hapları gibi alabileceğiniz bazı ilaçların vücudunuzdaki tiamini azaltabileceğine dikkat edin -  bu listeyi okuyun

Tiamin seviyelerini etkileyebilecek faktörlerin sayısı. Açıkçası, sağlığınız bu tür ilaçlara bağlıysa, öncelik taşır ve atılmaması gerekir. 

Kekemelik yapan herkes için işe yarıyor mu?
Ne yazık ki değil. Tüm yetişkinlerin yaklaşık üçte biri, bir dereceye kadar fayda sağlıyor gibi görünmektedir. 1951 Hale çalışması, bazı çocukların da fayda sağlayabileceğini, dozajın yaş, kilo vb. İçin ayarlanması gerektiğini belirtti. Ancak, kadınlar herhangi bir denemenin konusu olmamasına rağmen, bazıları da yarar sağlayacak. Yararlı görünen her on kişiden yaklaşık üçünden başkaları, diğerleri, önemli olmasa da, onlara yardım ettiğini buluyor. Bazıları için akıcılıklarını etkilemez.

Bir yetişkin için ne kadar tiamin alınmalı?
Yetişkinler için (20 yaş ve üstü) Dr. Martin F. Schwartz, kahvaltıdan hemen sonra 100 mg, öğle yemeğinden hemen sonra 100 mg ve yemekten hemen sonra 100 mg dozlarında alınan, günde 300 mg tiamin hidroklorür (tiamin mononitrat değil) önerir. . Bu yüzden 100 mg'lık bir hap kabı almak önemlidir. 

Bununla birlikte, aynı zamanda, vücudunuzdaki tiamin seviyelerini nötralize eden maddeleri yiyip içerek tiamini kaybetmediğinizden emin olmalısınız. Bununla ilgili daha fazla bilgi için, "İki haftalık deneme süresi boyunca yapmam gereken ya da yapmamam gereken başka şeyler var mı?" Altındaki aşağıdaki yorumlara bakın. Günlük tiamin hidroklorürü bir kerede alabilir miyim? İşimden dolayı günde üç kez hap alamam.
Alımın gün boyunca yayılmasının nedeni, vücutta bir seferde sadece az miktarda tiamin hidroklorürün emilmesidir. Aynı anda 300 mg tiamin alırsanız çok az amaca hizmet eder ve çoğunu boşa harcarsınız. Bu hapları nereden alabilirim?Ülkeden ülkeye değişir. Birçok ülkede, eczaneler ve / veya sağlık dükkanları tarafından tezgahta satılmaktadır. Ülkenizde bulunmuyorsa, internet üzerinden sipariş verebilmelisiniz. Bir vitamin olduğu için, genellikle bir doktordan reçete almanız gerekmez. Bununla birlikte, günde 300 mg tiamin hidroklorür almaya başlamadan önce doktorunuzdan OK almalısınız, çünkü aldığınız bazı sağlık koşulları veya ilaçlar tiamin ile etkileşime girebilir ve olumsuz sonuçlara neden olabilir. Satın almak için doktor reçetesine ihtiyacım var mı?
Tiamin, genellikle reçetesiz satılan bir besin takviyesidir. Bu bir ilaç değildir ve bu nedenle genellikle doktor reçetesi gerekmez. Bununla birlikte, günde 300 mg tiamin hidroklorür almaya başlamadan önce doktorunuzdan OK almalısınız, çünkü aldığınız bazı sağlık koşulları veya ilaçlar tiamin ile etkileşime girebilir ve olumsuz sonuçlara neden olabilir. 


Bu hapları ne kadar süreyle kullanmalıyım?

Önerilen test süresi iki haftadır (anekdot olarak bazıları etkinin daha sonra başladığı sonucuna varmıştır). İki hafta boyunca hapları dene. İki haftanın sonunda akıcılığınızda değişiklik olmazsa, doktorunuza danıştıktan sonra magnezyum (aşağıdaki magnezyum ile ilgili yorumlara bakınız) ekleyin. Tiamin ve magnezyum kombinasyonu hala konuşmanızı geliştirmiyorsa, maalesef bu rejimden yararlanan şanslı azınlıklardan biri olmadığınız sonucuna varabilirsiniz. 

Tiamin, magnezyum içeren veya içermeyen, akıcılığınızı değiştirir ve bunları almaya devam etmeye karar verirseniz, akıcılığınızı arttırmak için, bunları ömrünüz boyunca almak zorunda kalacağınızı unutmayın.

Anekdotal olarak, bazı insanlar tiamin etkisinin, alındıktan sonra sadece birkaç saat sürdüğünü, ardından akıcılıklarının tekrar tiamin alıncaya kadar kötüleştiğini söyledi. 

Tiamin kendi başına akıcılığınızı arttırırsa (yani herhangi bir magnezyum olmadan) ve uzun süre tiamin almaya devam etmeye karar verirseniz, magnezyum eksikliğini önlemek için magnezyum eklemeniz gerekir. Bunun nedeni, tiaminin yüksek seviyelerinin, tiamini kullanılabilir formuna dönüştürmek için artan miktarda magnezyum gerektirmesidir. Vücutta bunu yapmak için yeterli magnezyum yoksa, vücut vücudun diğer bölümlerinden magnezyum çekecektir. Bu arzu edilmez.


Tiamin hidroklorür haplarını almanın riskleri var  mı? 

Tiamin, B1 vitamini için başka bir isimdir. Bir ilaç ya da ilaç değildir; Bu bir vitamin takviyesidir. Doğal B1 vitamini normal sağlıklı bir diyetin bir parçasıdır ve çeşitli gıdalarda bulunur. Aşırı vitamin B1 idrarla atılır ve ABD Gıda ve İlaç İdaresi Tiamin HCL hatta büyük aşırı dozlar sağlığa zararlı olmadığını. Yine de, günde 300 mg tiamin hidroklorür veya bu konuda herhangi bir takviye almadan önce doktorunuza danışmalısınız, çünkü alabileceğiniz bazı sağlık koşulları veya ilaçlar takviye ile etkileşime girebilir ve olumsuz sonuçlara neden olabilir.

1998'de ABD'deki Ohio Eyalet Üniversitesi'ndeki araştırmacılar, genellikle birçok kanser hastasının üzerinde olan B1 vitamininin, kanser tedavisi gören insanlar için dikkatli bir şekilde düzenlenmesi gerektiği konusunda uyardılar.çok fazla tiamin aslında tümörler büyümesine yardımcı olabilirdi. ABD'de hükümetin tavsiye ettiği günlük tiamin kullanımı erkekler için sadece 1,4 mg iken, kadınlar için 1,0 mg kadar azdır ve bu miktarlara normal bir Batılı diyetle kolayca ulaşılabilir. 300 mg bu öneriyi büyük ölçüde aşıyor, bu nedenle doktorunuza danışarak ek tiamin hapları almanın potansiyel riskleri ile potansiyel faydaları dengelemenizin bir nedeni budur.

Herkesin takviye veya ilaçlara aynı şekilde yanıt vermediğini unutmayın. Tiamin haplarının sizin için olumsuz yan etkilere neden olduğunu tespit ederseniz, dozu azaltın veya hapları derhal durdurun - "Hangi yan etkiler mümkün?" Bölümüne bakın. bu yazı daha aşağıya. Paradoksal olarak, B1'i alırken kekikliği artmış, B1'e veya bu özel tiamin markası içindeki katkı maddelerine bağlı olarak stresi artmış stres ve daha fazla kekemelikle sonuçlanan bazı anekdotlar bildirilmiştir. Bu kişiler, markaları değiştirmeye ya da dozu azaltmaya karar vermeli ya da tiamin almayı bırakmalıdır. 


Dükkanlarda çeşitli tiamin formları mevcut. Ne tür tiamin önerilir?

Martin Schwartz, suda çözünür olan tiamin hidroklorürü (HCL) önerir, böylece vücudun idrar yoluyla fazla tiaminden kurtulabilmesini sağlar. Yağda çözünebilir olduğu için tiamin mononitrat önermez, bunun sonucu olarak uzun vadede vücutta birikebilir ve aşırı doza neden olabilir.

Kekemelik için magnezyum almalı mıyım, ve ne kadar?
İlk önce iki hafta boyunca tiamin HCL'yi kendi kendine deneyin. Bu, akıcılığınız için bir şey yapmazsa, günde 400 mg ekleyin (bir yetişkin ise; çocuklar için bu, BDA - Tiamin ile birlikte alınan magnezyum glisinatın günlük yaşına, ağırlığına ve cinsiyetine uygun olan Tavsiye Edilen Günlük Ödeneği) yemekler ve iki hafta daha deneyin. Hala bir değişiklik yoksa, maalesef bu rejimin sizin için işe yaramadığını ve testi durdurabileceğinizi (ve kendinize biraz para kazandıracağınızı) güvenle yapabilirsiniz.

Magnezyumlu veya magnezyum içermeyen tiaminin konuşmanızı geliştirdiğini tespit ederseniz, takviye (ler) ile devam edip etmeyeceğinize karar vermeniz gerekecektir. Tiaminin sizin için magnezyum olmadan iyi çalıştığını tespit ederseniz ve tiamini uzun süreli almaya karar verirseniz, magnezyum eksikliğini önlemek için yine de magnezyum ile takviye etmeniz gerekecektir. Bunun nedeni, tiaminin yüksek seviyelerinin, tiamini kullanılabilir formuna dönüştürmek için artan miktarda magnezyum gerektirmesidir. Bu artan magnezyum talebi, tiaminin varlığının artmasıyla ortaya çıktı, ancak yeterli magnezyum olmadığında, vücudun diğer bölgelerinden magnezyum çekilmesine neden oldu. Bu arzu edilmeyecektir, bu nedenle magnezyum alımınız da arttırılmalıdır.

Magnezyumun tiamine eklenmesinden sonra akıcılıkta bir miktar iyileşme görürseniz, Dr. Schwartz, tiamin dozunu günde 600 mg'a çıkarmayı deneyebileceğinizi söylüyor (kahvaltı, öğle ve akşam yemeğinden sonra 200 mg alımına yayılır). Başka bir deyişle, magnezyum ile birlikte günlük en fazla 600 mg tiamin alacaksınız. Bu adımları atarken doktorunuzu resimde tutun.


Magnezyum neden gerekli?

Tiamin ile ilgili problem, vücut tarafından kolayca emilmemesidir; bir anda sadece küçük miktarlarda emilir. Bununla birlikte, magnezyum, bu emme işlemine yardımcı olur. 

Magnezyum takviyeleri aldığınız bazı sağlık koşullarını veya ilaçları engelleyebileceğinden, doktorunuzun magnezyum almak için yeşil ışık alması gerektiğini unutmayın. Örneğin, böbrek yetmezliği olan insanlar magnezyum takviyesi almamalıdır. Ayrıca magnezyumun olası yan etkileri hakkında aşağıdaki paragrafı daha da okuyabilirsiniz. 

Uzun süreli tiamin kullanımı ayrıca ilave magnezyum alımını gerektirir. Dr Schwartz şöyle açıklıyor:
“Bir kişi kekemeliklerine hitap etmek için sadece tiamin kullanıyorsa, birkaç ay sonra önemli oranlarda bir magnezyum eksikliğinin ortaya çıkma olasılığı belirgindir. Artan tiiamin seviyeleri, tiamini kullanılabilir şekline dönüştürmek için artan miktarda magnezyum gerektirir. Tiaminin varlığının artmasıyla ortaya çıkan, ancak yeterli magnezyumun bulunmadığı durumlarda magnezyum, vücudun vücudun diğer bölümlerinden magnezyum almasına neden olur, bu arzu edilmez.Bu yüzden bunu önlemek için her zaman 300 mg kullanan bir kişinin önerebileceğini söyleyebilirim. günlük tiamin ayrıca magnezyum için her zaman BKİ (önerilen günlük ödenek) 'i alır - tıpkı bir önlem olarak. "

Devamı:

http://stuttersense.blogspot.com/2013/08...1-and.html


DR. MARTIN F. SCHWARTZ kimdir?

Ulusal Kekemelik Merkezi İcra Direktörü Dr. Martin F. Schwartz, on yıllara yayılmış bir kariyere sahip dünyanın dört bir yanında 14 binden fazla kekemeyi tedavi eden bir konuşma patoloğu. Yol boyunca kekemelikle ilgili birkaç kitap yazdı - yedi dile çevrilmiş kitaplar ve ayrıca üç kez, farklı zamanlarda ve farklı ülkelerde kendisiyle ilgili kitaplar yazdı. Yüzlerce konuşma terapistini eğitti, birkaç büyük üniversitede akademik randevular düzenledi, kekemelik yapanları tedavi etmek, dünyanın her yerinde ders veren ve otuz üç yaşında tam bir profesör olan birçok eyalette lisans aldı.
Konuşma patolojisine ek olarak, bir Konuşma Bilimcisi (Doktora) olarak eğitim gördü, büyük üniversitelerde birkaç konuşma araştırma laboratuvarı yönetti ve birkaç yıl boyunca eşzamanlı olarak her ikisinin editör kadrosunda iki kişiden sadece biriydi. Konuşma ve İşitme Bozuklukları Dergisi ve Konuşma ve İşitme Araştırmaları Dergisi, mesleğin iki büyük dergisi.

Translate ile çevirilmiştir.
Bizim gruptan hatta bu forumdan biri denememiş miydi?
Onun deneyimleri forumda yazılı şu link olsa gerek...

http://kekemelikforum.com/konu-kekemelik...ht=Thiamin
Herhangi bir geri bildirim yapılmamış.Sadece bilgi var ama tam bilmiyorum kullandıklarını.Stuttersense blogunda deneyenlerin yorumları var.
Ben sadece b-complex kullandım her biri 250mg olarak az çok faydası oluyor(b12-b6-b1) ama tam olarak doktora danışıp mg arttırıp öyle kullanmak lazım etkisini görebilmemiz için.Aslında b-complex önerilmiyor.Mesela içinde b2 olan vitamini.Daha çok magnezyum ve tiamin ikilisi öneriliyor.
Merhaba,
Konuşma terapistimin önerisiyle yaklaşık 10 gündür 100 mg B-1 kullanıyorum. Şimdi bu konuda size 2 ayrı görüşü de aktaracağım. Şöyle başlayalım. Bana söylenen; Timin için yeni araştırmalar yapılıyor, son çalışmalar ses telleri arasındaki boşluğu arttırdığını gösteriyor ve bunun da kekemelikte olumlu yönde etkisi olduğu görüldü. Bu 1. görüştü.
2. görüş ise; Timin'in kekemelik üzerinde etkisi olduğunu gösteren herhangi bir bilimsel araştırma ve sonuç yok, dolayısıyla bu zırvadan öteye gidemez.
Benim kesin bir yargı bildirmem doğru olmaz ama şöyle söyleyebilirim şimdilik ;
Takılacağım kaygısını azalttığını hissediyor gibiyim. Bu artık takılmayacağım anlamına gelmiyor ama oranlamak gerekirse %10-20 kadar bir psikolojik etkisini görüyor olabilirim.
Bu yazdıklarım zaten Dr Schwartz'ın araştırmalarıdır.Ayrıca ses telleri,pasif hava akımı ve tiamin konuları hakkında bilgi  veren ve araştırma yapandır.
Bilimsel araştırma yukarıda yazdıklarımdır. Araştırma konusu için http://www.stuttering.com/research.html bakabilirsin.Ayrıca stuttersence blogunda birçok kişi tarafından denenmiş yorumlar vardır.100 mg tiamin hiçbir işe yaramaz.Ayrıca buna ek olarak magnezyum orotate öneriliyor.

“Aşırı dopamin olmayabilir, ancak bunun yerine asetilkolin yetersizliği vardır. B1 Vitamini (tiamin) asetilkolin üretimi için gereklidir. B1 fazlalığı vererek, en azından teorik olarak üretimi artırabilirsiniz. asetilkolin ve dolayısıyla varsayılan dengesizliği giderir. Bu nedenle B1 işe yarayabilir. B1 bazal gangliyonların daha iyi çalışmasını sağlayabilir, böylece konuşma üretimi denilen karmaşık dengeleme eylemiyle başa çıkabilir "dedi. "Bu, elbette, sadece spekülasyon." Bir başka olasılık, bir başka nörotransmiter olan GABA'nın suçlu olmasıdır ve GABA'nın yetersiz kalması, vokal kordların gerildiği zaman bozulmasına neden olmasıdır.


Beyin için tiamin ve gabanın önemli ölçüde etkisi vardır.Kekemelik için çıkan Pagoclone ilacı da bir gaba reseptörüdür.Yalnız sonuca varılamamıştır.Doz halinde bazı laboratuvarlarda satışı var.
Bilimsel araştırmalar bunlardır konusu baya sorunlu bir konu. Şahsi konuşmuyorum, suistimal edilmeye çok açık bir konu olduğu için inanın Kekemelik ve Konuşma Bozuklukları konusunda güncel bilimsel çalışmalar yapan bilim insanlarıyla görüşüyorum bizzat dünya genelinde, kaba tabirle "at izinin it izine karışması" durumu söz konusu. Dolayısıyla herkes kendi yaşadığını bilir prensibini benimsedim, bu bilgilere doğrudur deyip geçmekten başka şahsi bir tutumum olamaz.