Konuyu Oyla:
 • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
Airflow Yaklaşımı
#1
Merhaba Arkadaşlar, 
Size Almanya dan yazıyorum. 38 yaşındayım.Yaklaşık 20 yıldır  4-5 yıl aralıklarla çeşitli terapiler yaptım.Kısa süreli olumlu etkiler olsa da kalıcı bir sonuç alamadım.

Bunun sebebini nihayet  geçen hafta anladım.izlediğim ses tellerinin çalışma videosu,  ağırlık kaldırırken nefesimin kesilmesi ve okuduğum stutter no more kitabı herşeyi açıklığa kavuşturdu.Bunun yanında 3 haftadır keep it costal nefes alıştırması ile nefesi akışımı sakin ve kararlı hale getirdim.Fısıltıyla konuşurken takılmıyor olmam bunu bir kez daha doğruladı.

Takılmanın sebebi ses tellerinin istemsiz tam kapanıp hava akışını durdurması.Hava akışı durunca vücut panik moduna geçiyor ve yanında tikler oluşuyor. Bu tikler kapsamında dil ve dudak da hava akışını engelleyecek duruma gelebiliyor.

Bu kasılma genelde beyinden konuş sinyali gelip ilk ses çıkarmadan yarım saniye içinde oluyor.
İşte bu anda beyni kandırıp sesi çıkarmadan önce yarım saniye aldığımız havanın pasif bir şekilde  baskı yapmadan çıkmasına izin verirsek kilitlenen ses tellerini açmış olup hemen devamında ilk sesi sakince çıkarıp konuşmaya başlayabiliriz.Blok oluşumunda da kısa bir nefes alver ile ses tellerini açabiliyorum.

Havayı ses tellerinden geçirdikten sonra dudakların her zaman açık olması lazım ki hava dışarı çıkabilsin.Dudak ünsüzlerinde sadece bir dudak dokundurması yapıp dudağı hemen sonraki sesli harfin şekline getiriyorum.

Bunu bir haftadır dışarda uyguluyorum.Çok iyi gidiyor. Başarı ve güven sayesinde vücudum ve başım dik durmaya başladı.

Hız kontrolü ve dudak hareketleri için çalışmaya devam ediyorum.

Başarının kaynağı nefesi sakin ve sürekli kılmak.Bu olmadan hiçbir terapi ve teknik işe yaramaz.Çünkü düzgün bir ses ancak düzgün hava akışı ile olur. Sonraki aşama ise sesi dil ve dudak ile doğru şekillendirmek.

Bu yazdıklarımdaki tek teknik pasif hava çıkarma.Diğer maddeler zaten düzgün konuşmak için gerekli fakat benim yapamadığım şeylerdi.Nefesin sakinleşmesi ile onlar da kolay yapılır hale geldi.

Umarım size de faydası olur.

Selamlar
Ara
Cevapla
#2
Bunu denemem lazim kardesim cok sagol bunu daha detayli aciklarmisin ilk adimdan son adima kadar.
Hangi yolu izlemeliyiz onu merak ediyorum.
Ara
Cevapla
#3
Merhaba,
 • Pasif Hava akımı uygulaması somut olarak nasıl oluyor ?
 • Yani fiziksel olarak ne yapmamız lazım ses tellerimizle ve her gün yaptığın egzersiz nedir ? 
 • Şu var fısıltı yaparsam bende de kesinlikle KEKELEME olmuyor. Yani aslında fısıltıda KEKELEME olmuyorsa aslında biz normal konuşuyoruz demek değil midir ?
 • Ama işte sesli konuşmaya başlayınca herşey değişebiliyor.
 • Ayrıca Sende tutuklukmu  vardı takılmamı yani kelimenin ortasında kalıyormuydun hiç ?
 • Şu anda nasılsın tamamen herşey geçti mi ?

Şu sorularıma cevap verirsen memnun olurum.

Şimdiden Teşekkürler,
İyi günler,
Ara
Cevapla
#4
Selam Arkadaşlar,
Bende stres anında çok artan fakat sakinken daha az olan kekemelik var (dı).
Takıldığımda gırtlağımdan çok garip sesler çıkıyordu. Konuşurken çok yoruluyordum.

Son bir haftadır nerdeyse hiç blok yaşamadım ki hatırlamıyorum.
Youtube ta passive air flow adı altında bulacaksınız.
Yaptığım nefes egzersizini keep it costal app i ile yapıyorum.Karnımda biraz hava varken hızlı bir soluk alıp veriyorum.Sonra 6 saniye nefes almadan ama nefes yolu açık bekliyorum. Bu durumda diyafram kasım çok yavaş karnımdaki havayı yavaş yavaş dışarı itiyor.İşte düzgün sesi çıkaran nefes bu nefes.

4 sene önce Almanya da stres için Wingwave terapisi yaptım.Bu nefese hayatım boyunca ilk defa o zaman sahip oldum.Konuşmam anında düzeldi.Sesim bir anda gürleşti.Zaman içinde bu nefesi kaybettim ve konuşmam gene bozuldu.

Eğer fısıltı ile düzgün konuşabiliyorsanız ses tellerindeki kasılmayı çözerseniz sesli olarak da akıcı konuşabilirsiniz.Olayın tek sorumlusu beyninizin eskiden zor ve stresli hallerde ses tellerini kapatıp nefesini tutmayı öğrenmiş olması.Bunu farkedince spor yaparken özellikle yük altındayken nefes alıp bu alışkanlığı kırmaya çalışıyorum.Siz de konuşma haricinde hangi hallerde nefesinizin akmadığını bulun ve özellikle o hallerde nefes alıp verin.

İlk aşamada sistemi zorlamayın.İlk önce sağlıklı ve uzun ses çıkarmaya çalışın. Ağız açık veya kapalı olabilir. Bu şekilde sadece ses çıkarırken vücudunuz ne yaptığını,  kaslarınız yavaş yavaş havayı dışarı attığını hissedin.Eğer harfler düzgün çıkaramıyorsanız her harfi air flow ile düzgün çıkarmaya çalışın.

Sesi düzgün çıkarınca tek heceleri söylemeye başlayın. Fakat bunları yaparken havanın nasıl aktığını hissetmeniz lazım.Her aşamayı anlayarak yaparsanız nefes de düzelirse iki hafta içinde bloklar gidebilir.Sonrasında güzel konuşmak için belli hızda ve ağzın açık kalması için her hecedeki sesli harfleri net söyleceksiniz.

İsteyen arkadaşlar ile özelden mesaj atarlarsa messenger üzerinden görüntülü görüşebilirim.

Ingilizce bilenler internette stutter no more kitabını okusun.Özellikle passive air flow kısmını.

Youtube da vocal cord yazın.Birkaç video izleyin.Sizin ses telleriniz de düzgün çalışıyor.Ama bazı durumlarda tam kapanıp havayı engelliyor.Tek yapmanız gereken kapandığında onu yeni kısa bir nefes ile açmak.
Ara
Cevapla
#5
(17/01/2018, 10:10)tunnel79 Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Bende stres anında çok artan fakat sakinken daha az olan kekemelik var (dı).
Takıldığımda gırtlağımdan çok garip sesler çıkıyordu. Konuşurken çok yoruluyordum.
Merhaba Tunnel79,
kekemeliği belli yöntemlerle kontrol altına almak kesinlikle gerekli olan bir şeydir ancak stresi düşürmek adına da çalışmalar yatın mı? Örneğin kekeleme korkusunu yenmek için bile bile kekeleyerek konuşmak gibi?
Doğru ve düzenli yaparsan müthiş faydasını göreceksin.

Alıntı:Son bir haftadır nerdeyse hiç blok yaşamadım ki hatırlamıyorum.
Youtube ta passive air flow adı altında bulacaksınız.
Yaptığım nefes egzersizini keep it costal app i ile yapıyorum.Karnımda biraz hava varken hızlı bir soluk alıp veriyorum.Sonra 6 saniye nefes almadan ama nefes yolu açık bekliyorum. Bu durumda diyafram kasım çok yavaş karnımdaki havayı yavaş yavaş dışarı itiyor. İşte düzgün sesi çıkaran nefes bu nefes.
Senin sevincini karartmak istemiyorum ama korkarım yeni bulduğun teknik de aşınma etkisine tabi olsun.
Herşeye bir teknik gözüyle bakarsan kesinlikle sorun yoktur. Ama ÇÖZÜM diye bakarsan kendini baskı altına almış olursun.
Çünkü kekemelikteki sorun NEFESİ yanlış aldığımız değil daha doğrusu kekemeliğin hiçbir şekilde doğrudan nefesle ilgisi yoktur kekemelikte yaşadığımız bloklar nefesin kesintiye uğramasına yol açıyor. Bunun için belli teknikler devreye sokabilirsin fakat bütün bu teknikler buzdağının su yüzündeki kısmı ile ilgilidir, suyun altındakilerle (konuşma korkusu, panik, stres) mücadele etmediğin sürece kalıcı bir düzelme yaşamak çok zor.

Alıntı:4 sene önce Almanya da stres için Wingwave terapisi yaptım.Bu nefese hayatım boyunca ilk defa o zaman sahip oldum.Konuşmam anında düzeldi.Sesim bir anda gürleşti.Zaman içinde bu nefesi kaybettim ve konuşmam gene bozuldu.
İlginç, Wingwave ilk defa duyuyorum. Bu teknik kekemelik terapisi midir? Her türlü terapi ismi duydum ve araştırdım, kim bu terapiyi uyguluyor ve nerede? Biraz bilgilenmek istiyorum.

Alıntı:Eğer fısıltı ile düzgün konuşabiliyorsanız ses tellerindeki kasılmayı çözerseniz sesli olarak da akıcı konuşabilirsiniz.Olayın tek sorumlusu beyninizin eskiden zor ve stresli hallerde ses tellerini kapatıp nefesini tutmayı öğrenmiş olması.Bunu farkedince spor yaparken özellikle yük altındayken nefes alıp bu alışkanlığı kırmaya çalışıyorum.Siz de konuşma haricinde hangi hallerde nefesinizin akmadığını bulun ve özellikle o hallerde nefes alıp verin.
Bu paragrafta birkaç tane bariz hata vardır.
Konuşma üç ana etkenden oluşuyor. 
 • Nefes
 • Seslendirme
 • Artikülasyon
Kekemelikte bunların üçü alt üst oluyor.

Yalnız seslendirmeyi devre dışı bırakırsan kekemelik (genellikle) SIFIR. (Bu işin fizyolojik yanı)

Kekemelik SESLENDİRME bağlamında ortaya çıkıyor.
Eğer kendi kendini çok iyi izlersen bloklar genellikle sesli harflerden sessiz harflere (ünlü/ünsüz) geçiş sırasında oluşuyor ya da harfi mekanik olarak çıkarabiliyorsun ama devam edebilmek için ünlüye geçişi başaramıyorsun.

Konuştuğumuz zaman ses telleri kesintisiz çalışmıyor, elini gırtlağına tut, yavaş yavaş EFE PAŞA ÇOK HASTA de. Bunu ilkokulda öğrenmişsindir ama gerçekten de F P Ş Ç K H S T harflerinde gırtlakta titreşim olmadığını fark edeceksin. Bu işin mekanik yanı. 

Normal konuşan bir insanda her sessiz harf ile ünlü arasındaki geçiş sorunsuz çalışıyor. Hatta bu konuda bir blokun oluşabileceğini tasavvur bile edemiyorlar. Çünkü bu durum kekemelere özgü bir şey.

Nedeni tam çözülemediği gibi muhtemelen beyinden konuşma organlarımıza iletilen sinir sinyalleri bir şekilde kesintiye uğruyor. Bu konuda özellikle konuşma merkezi ile ona yakın bulunan duygularımızı yöneten beyin merkezleri karşılıklı etkileşim içindedir. Ama bunu çözmek beyin uzmanlarına düşer biz sadece uzmanların beyin görüntüleme çalışmalarında tespit ettiklerini amatörce aktarabiliriz.

Yani anlaşılan beyin burada bir şey yanlış ÖĞRENMİŞ değildir. Beyin fizyolojisinden kaynaklı konuşma sırasında işlemesi gereken bir süreç durduruluyor. Bunu bazıları nefesin kesilmesi, bazıları gırtlaktaki kasların kasılması, bazıları ise dudak ve çene kaslarında bir gerilme olarak algılarlar. (Her kekeme farklıdır). Sonuçta blok oluşuyor işte.

Düzenli bir nefes tekniğiyle, örneğin biraz hava bırakıp da daha sonra konuşmaya başlamakla blokları tedbiren veya blok anında önlemenin mümkün olabildiğine inanıyorum. Bazı insanlar da sesin kesilmesini önlemek ya da sese girişi başarabilmek için kelimeye girmeden önce ııııı-ben seni ııııı-hiç görmedim şeklinde konuşuyorlar.

Bunların hepsi aynı fonksiyonu görüyor: Kekemelik dolayısıyla beklenmedik bir yerde sesin veya nefesin bir nevi kramp gibi kesilmesini bir hile ile devre dışı bırakmaktır.

Alıntı:İsteyen arkadaşlar ile özelden mesaj atarlarsa messenger üzerinden görüntülü görüşebilirim.
Seninle hangouts yapalım. Hem tekniğini canlı olarak görmek isterim, hem de diğer arkadaşlara gösterebilirsin.
Ama dikkat et. Millet ÇÖZÜM peşindedir. Senin bu tekniğinin de sadece bir TEKNİK olduğunu ve başka tekniklerle birlikte uygulandığı zaman işe yarayabileceğini kendin de kabul edersen çok daha mantıklı olur. Hem kendine artık hiç kekelememe baskısı yapmamış olursun.

Alıntı:Sizin ses telleriniz de düzgün çalışıyor.
İşte buna kekemelik her zaman izin vermiyor.

Alıntı:Ama bazı durumlarda tam kapanıp havayı engelliyor.Tek yapmanız gereken kapandığında onu yeni kısa bir nefes ile açmak.
Ben çocukluk zamanımı hatırlıyorum. Bir defa değil, 10 defa nefes alıp ses tellerini açmaya çalışırdım, nafile. 
Burada başarılı olmak için tek bir 'air flow' yöntemi yeterli olmayabilir.

Bunun dışında kimin yanında hangi terapileri yaptın? 
Almanya'daki özyardım çalışmalarına katılıyor musun?
Hangi şehirdesin? Merak ediyorum da...
Cevabını bekliyorum.
Petra
#kekelemek #kekemelik #vanriper
Ara
Cevapla
#6
Merhaba Petra,

Ingolstadt tayım.
Wingwave terapisi aslunda stres ve duygusal blokları açma terapisi.EMDR bazlı fakat Alman bir çift tarafından geliştirilmiş bir yöntem. Gözler REM uykusunda olduğu gibi hızlı hareket ediyor.Konuşma için denedim.Çünkü çok negatif duygularım vardı.Bu süreçte boyun ve üstü bölgemde kademe kademe rahatlama hissettim.

Bende kekemelik 6 yaşından sonra baskı ile başladı.Wingwave ile geçici de olsa 2 saat içinde otomatik olarak düzeldi.
Bundan çıkardığım sonuç vücut doğal nefes alamıyorsa panik moduna giriyor.Sonrasında ne yaparsan yap nafile.

Youtube da bilimsel video var.Beyinde farklı ve az çalışan yerler var diyor.Ben şimdi nefesimi açmakla beynimi mi iyileştirdim.SmileTabi ki hayır.

Özel durumları bilemem tabi ki fakat eğer fısıltı ile düzgün konuşuluyorsa beyinde sorun yoktur. Sorunlar ses ile ortaya çıkıyorsa benim hissettiğim gibi çözüm ses tellerini kendine güven ve air flow ile rahatlatmaktır.

Tekrar belirteyim.Tüm bunlar sadece düzgün hava akışı ile oluyor.Nefesi verdikten sonra en az 20 saniye daha kalan havayı otomatik olarak verebiliyorum.Bunu daha önceden yapamıyordum.

Hangout için detayları özelden yazarsanız denerim.

Teşekkürler
Selamlar
Ara
Cevapla


Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi