Konuyu Oyla:
 • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
Almanya'da Özyardım Aktiviteleri
#1
Merhaba arkadaşlar,
size ilham olsun diye bizdeki özyardım girişimlerinden bahsetmek istiyorum.

Biz Köln grubu olarak (ki arkadaşlar 70'li yıllardan beri toplandıklarını söylüyor) her Salı günü saat 19:30'dan 21:30'a kadar bir kültür merkezinde buluşuyoruz.
(Örneğin bizden başka aynı binada çeşitli müzik grupları prova yapıyor, yan tarafta bir koro bizimle aynı saatte çalışma yapıyor...)

Grubumuzun bir tane toplantı odası var, ayrıca bürokratik işler için başka bir grupla ortak kullandığımız bir büro vardır. Toplantı odasında kısmen kilitlenebilir bir kitaplığımız var orada kekemelikle ilgili her türlü kitap, filim vs. - ödünç alınmak üzere -  saklanıyor. Açık raflarda bulunan kitaplar roman, ansiklopedi vs. arkadaşlar toplantılarda okuma egzersizleri yapmak istiyorlarsa oradan bir tane seçebilirler.

Olağan bir özyardım toplantısı:

Toplantılara katılma zorunluluğu yoktur. 80 civarında kayıtlı üyemiz bulunuyor ama olağan toplantılarımıza 8-10 kişi katılıyor bazen de daha az. Her toplantının bir moderatörü var. Moderatörlük genelde dönüşümlü oluyor ancak herşey gönüllülük bazındadır.

İlk olarak 'flaş' denilen bir tur oluyor. Burada sırayıla gitmek mecburi değildir. Çoğu kekeme sıra ha bana geldi ha bana gelecek aman yine konuşamayacağım korkusunu bildiği için herkes istediği sıraya göre kendini tanıtıyor. Olası yeni arkadaşlar için herkes kendini tanıtıyor, ismini ve yaşını söylüyor ondan sonra da şu anki konuşma durumunu söylüyor.
Örneğin 'bu ara çok az takılıyorum' veya 'bu ara kekemeliğim arttı, ben bayağı endişeliyim' gibisine... En sonunda ne yapmak istediğini söylüyor.
Örneğin: 'bu hafta mülakatım var' veya 'iş yerinde seminer vermem gerekir' ya da 'okulda sunum yapmam gerekir, çalışma yapmak istiyorum'. Bazıları da diyor ki 'size herhangi bir kitaptan bir bölüm okumak istiyorum'.

Flaş esnasında daha doğrusu genelde özyardım toplantılarımızda belli kurallar var. Söz hakkı alan 'bitti' diyene kadar kimse sözünü kesmez. Bazı arkadaşların kekemelikleri çok ağır ve birbirimizi tanıdığımız halde gruba hitap ettiği zaman kötü kekeler. Bu konuda hepimiz sabırlı olmak zorundayız. Başka bir kekemenin ağır semptomlarına tahammül etmek aynı zamanda bizim için bir duyarsızlaşma egzersizi oluyor. 

Flaştan sonra arkadaşların isteklerini yerine getiriyoruz. Hiçbir isteği olmayan sadece dinler veya arkadaşların egzersizlerine bir feedback verir.

Genelde yapılan tüm egzersizlerden önce bir hedef belirlenir. Yani diyelim bir arkadaş 'size kitaptan bir bölüm okumak istiyorum' diyor. O zaman moderatör der ki 'okurken neye dikkat edeceksin?' Arkadaş da örneğin der ki 'terapide öğrendiğim yumuşak giriş tekniğine uymaya çalışacağım.' 
Eğer dese ki 'terapide öğrendiğim yumuşak giriş tekniği, yavaş konuşma, düzgün telaffuz etme, vurgu yapma...' o zaman deneyimli arkadaşlar der ki 'lütfen bir, en fazla iki hedef üzerine odaklan.' Ve gerçekten de ikiden fazla hedefe birden odaklanmak mümkün olmuyor.

Arkadaş bu sefer kitaptaki bölümü okur, diğerleri dinler. Bittikten sonra önce okuyan memnun olup olmadığını söyler. Ondan sonra diğer arkadaşlar kendi geri bildirimlerini verirler. Örneğin: 'Sen en başta gerçekten istediğin gibi yumuşak girişler yapmaya çalıştın ama ilerledikçe bunu unuttun...' vs.

Mümkün olduğunca pozitif feedback vermeye çalışıyoruz. Amaç arkadaşları azarlamak değil, moral vermek. O yüzden eleştirilerimizi de: 'yine yapamadın' şeklinde yapmıyoruz. Gerçekten yapamamışsa bile 'yavaş okumaya dikkat edeceğini söylediğin halde yine çok hızlı okudun / gitgide hızlandın. İstersen birkaç paragraf daha oku...'

Mülakata girecek arkadaş için bir başka grup üyesi patron veya personel şefi oluyor ve gereken soruları soruyor. Sunum yapmak isteyen için yine öyle... Her şeyi prova veya deneme amaçlı yapıyoruz, herkesin geri bildirimini alıyoruz ve gerekirse tekrarlama fırsatı veriyoruz.

Kameraya çekmek

Bazı özel temalı toplantılarda (video toplantısı gibi) amaç birbirimizi video kamerasıyla konuşurken çekip daha sonra değerlendirme yapmak. Bu bağlamda en çok talep edilen konu genellikle mülakat veya sunum oluyor.
Zaten sunumu olanlar gerçek sunumlarını okuma fırsatını bulup kendi kendini değerlendirebiliyor. Burada da belirlenen hedeflere göre değerlendirme yapılıyor. 

Sunum yapmak isteyip de belli bir konusu olmayan doğaçlama bir sunum yapıyor. Arkadaşlar kendisi için bir konu (bildiği veya sevdiği alanlardan biri) seçip veriyor, arkadaş da o işin uzmanıymış gibi doğaçlama bir sunum yapıyor. Bu durumda bazen çok komik hikayeler ortaya çıkıyor ve arkadaşlar belirgin bir şekilde kekeledikleri halde gülmekten kendimizi tutamıyoruz   Smile

Telefon çalışması

Telefon her kekeme için korkulan bir cihazdır. O yüzden bizde her ayın ilk toplantı günü telefon çalışmalarına ayrılıyor. Kiralık araba, otel, restoran, emlakçı gibi adresler aranıyor ve önceden belirlenen sorular önceden belirlenen konuşma hedeflerine uygun olarak soruluyor. Ve her zamanki gibi arkadaşlar feedback veriyor.

Özel etkinlikler

Olağan toplantılarımızın dışında özel etkinliklerimiz de oluyor. Bazı etkinlikler 2 saati geçmediği için normal bir özyardım toplantısı sırasında yapılıyor. Örneğin bir tiyatro öğretmeni skeç gibi çalışmalar yapabiliyor veya belli bir terapi merkezinin temsilcileri gelip kendi merkezlerini tanıtıyor. Bazen de üniversite öğrencileri (terapist adayları) gelip master tezleri için kekemelerle anket yapıyorlar, bazen ise 'kekemelik ve depresyon' gibi bir başlık belirlenerek belli bir akşam sırf o konuya ayrılıyor.

Bazı özel etkinlikler iki saate sığmadığı için hafta sonlarında özel buluşmalarımız da oluyor. Bu buluşmalar her zaman kekemelik odaklı olmayabilir. Tırmanış gibi sportif faaliyetler veya vapur turu gibi eğlenceli aktiviteler de yapılıyor. Dolaylı olarak bunlar da kekemelikle ilgilidir tabii çünkü özel hayatında belki fazla konuşmayan arkadaşlar kimseden korkmak zorunda olmadığı için durmadan sohbet etme fırsatı buluyor. 

Bazı özel etkinlikler tam bir hafta sonunu kapsayabilir. Genellikle akademilerde kalınıyor ve çok düşük bir fiyata faydalı bir çalışma yapılıyor.

Özel etkinliklerden birkaç örnek:
 • trambolin atlama
 • tırmanış (climbing)
 • üniversitede terapist adaylarına gerçek kekemeliği anlatmak
 • tiyatro / drama kursu
 • sakinleşme / stres atma teknikleri
 • hipnoz
 • kanu turu
 • Hausdörfer yöntemi (bir nevi melodik ve vurgulu konuşma tekniği, özyardımda çok yaygın bir yöntemi)
 • bira bahçesi
 • vapur turu
 • çeşitli terapi modellerinin tazeleme kursları
vs.
Bunun dışında kamuoyu yaratmak için fuarlarda ve belediye etkinliklerinde stand açılıyor. (bakınız ayrıca http://kekemelikforum.com/konu-kurumlasm...rimiz.html)

Yıllık kongre

En güzel etkinliğimiz yıllık Özyardım Federasyonu Kongresi oluyor. O zaman tüm Almanya'dan kekemeler belli bir şehirde (dönüşümlü yapılıyor, her yıl başka bir eyalet kurumu sorumlu) bir misafirhanede buluşup zengin bir kültür programı, seçilmiş yemekler ve belediye büyüklerinin eşliğinde bol bol sohbet edip bilgi ve deneyimlerini paylaşabiliyor. Her kongrede çalışma grupları oluyor, şehir turuna çıkılıyor ve tabii ki federasyonun genel kurulu oluyor.

Bu yıl (2017 yılında) ÖZGÜRCE KEKELE gruplarınızın bazı üyelerini Almanya'nın Nürnberg kentindeki kongreye bekliyorum. Kongre Eylül / Ekim (büyük ihtimalle 28 Eylül'den 1 Ekim'e kadar) sürecektir. Perşembe günü gelmek şart değil, isteyen Cuma akşamı gelir, isteyen bir gün önceden şehri gezer.

Sizleri aramızda görmekten sevinç duyarım.
Petra
#kekelemek #kekemelik #vanriper
Ara
Cevapla
#2
Eğitim fuarındaki standımız...

resim

'Kekemeliğim ve ben' başlıklı grup toplantımızdan bir görüntü

resim


Gesendet von iPhone mit Tapatalk
#kekelemek #kekemelik #vanriper
Ara
Cevapla
#3
Emeğinize sağlık! Türkiye'de alacak çok yolumuz var, ilham oluyorsunuz bize.
Ara
Cevapla


Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi