Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 1/5 - 1 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
almanyada yapılan kekemelerin akıcılıktan sorumlu beyin bölgesinin araştırılması
#1
Alman Wissenschaft internet sitesinin haberine göre, Alman bilim adamları, normalde beynin sol tarafında bulunan, akıcılıktan sorumlu konuşma merkezinin beynin sağ tarafında olduğunu gördü.
Göttingen Üniversitesinden bilim adamları, Nicole Neef başkanlığında yaptıkları araştırmada, deneklerine ritm testi uyguladı ve bu esnada Transkranyal Manyetik Stimülasyon tekniği ile beynin belirli bölgelerinin çalışmasını engeledi.
Araştırma sonucunda, kekemelerde konuşma merkezinin beynin farklı tarafında yer aldığı tespit edildi. Bilim adamları, bu merkezin kekemelerde doğuştan mı beynin farklı bölgesinde olduğunun yoksa kekemeliğin bu merkezin taraf değiştirmesine mi neden olduğunun bilinmediğini kaydetti.
Ara
Cevapla
#2
Merhaba,
Aslında benim dün paylaştığım çalışmayla (http://kekemelikforum.com/konu-konusma-v...707#pid707) senin bulduğun çalışma birbirlerini takip eden çalışmalardır.

Soru şu:
Madem konuşmanın uygulanması sol lob tarafından yönetilmesi gerekirken sağ lob tarafından yönetiliyor o halde bu durum kekemeliğin kaynağı mıdır sonucu mudur?

İnsan beyninin (ki bunu bir beyin uzmanı olarak değil de ilgi duyan bir birey olarak yazıyorum, tüm yazdıklarım benim bu konuda anladığım şeyleri yansıtıyor) çok esnek olduğu biliniyor. Bir insan örneğin beyin travması veya inme sonucu belli bir yeteneği kaybederse beynin diğer bölgeleri devreye girer ve tam bir düzelme mümkün olmasa dahi önemli düzelmeler sağlanabilir.

Kekemelikte konuşmanın uygulanması aşamasında beyaz kütle içerisinde iletkenliğin zayıf olduğu tespit edilmiştir. 
Bu nedenle sağ lobun devreye girmesi beynin bir çeşit dengeleme girişimi de olabilir. 

Bundan dolayı yeni kekelemeye başlayan çocukların incelenmesi önem kazanıyor. Ancak ilgilenen profesörle son konuşmamızda çocuk denek bulmanın çok zor olduğunu söylemişti. Yapılacak FMRT çalışması sadece beyindeki prosedürleri görüntüleyecek ama çocuğun kekelemesi veya kekelememesinde hiçbir şey değiştirmeyecek. O yüzden anne-babaların çoğu yanaşmıyor. Ben kendim henüz emar çektirmedim ama çekenler aşırı gürültülü olduğunu söylüyor, tabii ki küçük bir çocuk bunun gerekliliğini anlamayabilir ve korkabilir. O nedenle bunu reddeden anne-babaları anlayabiliyorum.

Daha önce linkini paylaştığımız ABD'deki çalışmalarda yanılmıyorsam çocuklar da kontrol edilmişti. İstersen bir daha incele, İngilizcen galiba iyidir, belki özetini çıkarabilirsin. 
http://kekemelikforum.com/konu-kekemelik...alari.html
Petra
#kekelemek #kekemelik #vanriper
Ara
Cevapla
#3
Petra abla merhaba.
Evet senin çalışmanla aynı çalışmaymış.Hatta üniversitelerde aynı sanırım.Zaten alman haber sitesinden çevrilmiş bir habermiş.Normal konuşan yanş kekeme olmayan bireylerde konuşma tamamen sol lopta yani beynin sol tarafındaki motor merkezinde kontrol ediliyormuş.Kekemelerde daha önce hem sağ hem sol lob rol çatışması yaşıyor diye araştırma yayınlanmıştı abd de.Almanların araştırmasıda kekemelerde konuşmayı sol değil sağ lobun yönettiği sonucu bulunmuş.Şimdi asıl sorun bunun doğuştanmı yada sonradan kekemelik nedeniyle mi oluştuğu sorusu?Bunu senin dediğin gibi kekemelik te tetikleyebilir ve mr gerçekten çok kötü bir tetkik.Ben şahsen 2 defa çektim ve ölüm gibi şahsen.Çocukalr genelde uyutulurak mr çekimine alınıyor ama burda kekemelik araştırması olduğu için uyutma şansı yok.Sanırım bu denek bulma sorunu bu sebepten var.Kendi şahsi görüşüm ise hem sol hem sağ lobun devrede olması ve bu karışıklıktan dolayi blok dediğimiz kekeleme olayı açıpa çıkması.Yani ritim yöntemide bu sonuca dayanıyır.Ritim giren her konuşmayı beynin sağ lobu yönetiyot melodik yöntemin rusyada oluşmasının temelide bu tez.

GT-I9301Q cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Ara
Cevapla
#4
(14/04/2017, 18:11)kekeme mühendis Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Petra abla merhaba.
Evet senin çalışmanla aynı çalışmaymış.Hatta üniversitelerde aynı sanırım.Zaten alman haber sitesinden çevrilmiş bir habermiş.Normal konuşan yanş kekeme olmayan bireylerde konuşma tamamen sol lopta yani beynin sol  tarafındaki motor merkezinde kontrol ediliyormuş.Kekemelerde daha önce hem sağ hem sol lob rol çatışması yaşıyor diye araştırma yayınlanmıştı abd de.Almanların araştırmasıda kekemelerde konuşmayı sol değil sağ lobun yönettiği sonucu bulunmuş.Şimdi asıl sorun bunun doğuştanmı yada sonradan kekemelik nedeniyle mi oluştuğu sorusu?Bunu senin dediğin gibi kekemelik te tetikleyebilir ve mr gerçekten  çok kötü bir tetkik.Ben şahsen 2 defa çektim ve ölüm  gibi şahsen.Çocukalr genelde uyutulurak mr çekimine alınıyor ama burda kekemelik araştırması olduğu için uyutma şansı yok.Sanırım bu denek bulma sorunu bu sebepten var.Kendi şahsi görüşüm ise hem sol hem sağ lobun devrede olması  ve bu karışıklıktan dolayi blok dediğimiz kekeleme olayı açıpa çıkması.Yani ritim yöntemide bu sonuca dayanıyır.Ritim giren her konuşmayı beynin sağ lobu yönetiyot melodik yöntemin rusyada oluşmasının temelide bu tez.

GT-I9301Q cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Ben çalışmaların aynı olduğunu düşünmüyorum. Ama takım aynı, üniversite aynı. Çünkü daha önce bahsettiğim çalışmada beynin SOL lobundan bahsediliyordu ama senin yansıttığın çalışma SAĞ lobun kekemelerde aktif olduğunu yazıyordu.

Benim bildiğim kadarıyla tüm konuşma eylemini ayrı ayrı süreçlere ayırarak deneklerin beyinlerini kontrol etmişler. Yani konuşmanın
  • algılanması
  • planlanması
  • uygulanması 
  • vs.
(Karşılaştırma amaçlı tabii normal konuşan insanların beyinleriyle kıyaslamışlar)

Aslında bizim için tek önemli olan bilgi: kekemeler ile kekeme olmayan insanların beyinlerinde farklı bir yapının olması. Yani kekemeliğin yapısal bir bozukluk olduğu, korku veya nazar, alışkanlık veya psikolojik bir sorundan dolayı olmadığı.

Çocuklukta beynin gelişmesi ile geçebilmesi, belli bir yaştan sonra ise beynin son halini almasından sonra artık tam olarak geçmemesi de büyük ihtimalle ondan kaynaklanıyor.

Daha geçenlerde Stuttering Community'de birisi (yanılmıyorsam) 28 yaşından sonra beyin tümörü sonucunda kekeme olduğunu yazmış. Beyin araştırmalarına bakarsak gayet mantıklıdır. 

Ya da Amerikan Comedian Drew Lynch https://www.youtube.com/watch?v=1ERf6cUa_1k&t=6s 20'sinden sonra sporda kaza geçirerek kekeme olmuş. O da büyük ihtimalle beynin hasar görmesinden kaynaklanıyor.

Beyin çalışmalarında elde edilen sonuçları güzel bir şekilde şu sayfada görebilirsin. http://www.kekemelikterapisti.com/tr/kek...erdir.html

Orada farklı aşamalarda farklı görüntüler de mevcut.
Selamlar
Petra
#kekelemek #kekemelik #vanriper
Ara
Cevapla


Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi