Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Bağırarak mı ? Normal Ses ile mi? Kitap Okumak..
#1
Çok önemli bir soru var aklımda.

Egzersiz yaparken mesela kitap okurken evde..

1 - Bağırarak yani çok sesli ve her kelimeyi bastırarak mı okumamız lazım ?

yoksa

2 -Normal sesimizle her kelimeyi Yumuşak girişlerlemi okumamız lazım ?

Lütfen bu soru hakkında cevaplarınızı bekliyorum.

Benim için çok önemli bu soru...
Ara
Cevapla
#2
Ağız hareketlerini belirli ölçüde okumanı tavsiye ederim artı aynı zamanda ayna karşındada aynaya konuşmalar yapıp güzel konuştuğun anları beyin görsel olarak çalıştığı için kaydediyor faydalı olacağını umuyorum bu iki yöntemin başarılar Smile
Ara
Cevapla
#3
Hafif konuşma: Bağırarak ya da yüksek sesle konuşmalar, kıvrımları açık olarak açabilir, ancak yumuşak konuşma paradoksal olarak da akıcılığı artırabilir, çünkü yumuşak konuşma vokal kıvrımların üzerindeki kas gerginliğini azaltır. Yumuşak konuşma elbette bir "hile" değil - bu konuşmanın bir yoludur, ancak kekemelik yönetiminin bir parçası olmalıdır. Bununla birlikte, kekemesiz bir cihaz olarak dezavantajları vardır, çünkü her zaman yumuşak konuşmak pratik değildir.

İlk başta yumuşak bir tonla okursun sonra yüksek bir sesle devam edersin.

Bu konuya bakabilirsin.
Ara
Cevapla
#4
Merhaba,
salt kitap okumanın ne gibi faydası olduğunu http://kekemelikforum.com/konu-sesli-kit...nedir.html yazısında açıkça belirtmiştim.

Sesli kitap okumak sadece öğrendiğimiz ve içselleştirmek istediğimiz yöntemleri çalışmak için faydalıdır yoksa kekemeliği geçirmez.
Bu arada yüksek veya alçak sesle senin tercihin. Aslında hepsini deneyebilirsin ve kendin için uygun olanına devam edebilirsin.

Ama en önemlisi çalışmak istediğin yöntemi sürekli uygulamak. Çünkü amaç gerçek blok anında tekniğin hazır olması ve otomatikman işlemesi.

Tabii ki kitabı belli bir süre kendi kendine okuyabilirsin ama daha iyi ve faydalı yöntem bunu başka bir arkadaş/arkadaşlarla birlikte yapmak. Çünkü malum kekemelik iletişim bağlamında ortaya çıkar. Kendi kendine akıcı okuyabilsen de sonunda bir işe yaramaz.
#kekelemek #kekemelik #vanriper
Ara
Cevapla


Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi