Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Bayan ve kekeleyen erkek ilişkisi
#1
Merhaba,

Şu ana kadar tanıştığım bayanlardan kısmen de olsa kekemeliği kabul eden
kimse çıkmadı.

Hangi profildeki bayanlar erkekte ne dereceye kadar kekemeliği evlilik 
için kabul ediyor?

Ben şahsen kilitlenip kalmayıp yarı yarıya akıcı konuşan bir bayanı dert
etmezdim.Tabi diğer kriterler tutuyorsaWink
Ara
Cevapla
#2
Çok ilginç konulara temas ediyorsun...Kekeme erkekler kekeme kadınlarla  evlensin ozaman Smile
Ara
Cevapla
#3
(27/01/2018, 23:11)palmerias Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Çok ilginç konulara temas ediyorsun...Kekeme erkekler kekeme kadınlarla  evlensin ozaman Smile

Şifanın nerde olduğunu kimse bilemez.

Belki birbirinize çok iyi gelip kekemelikten kurtulup beraber çok mutlu olacaksınız.
Ara
Cevapla
#4
(27/01/2018, 20:59)tunnel79 Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Merhaba,

Şu ana kadar tanıştığım bayanlardan kısmen de olsa kekemeliği kabul eden
kimse çıkmadı.

Hangi profildeki bayanlar erkekte ne dereceye kadar kekemeliği evlilik 
için kabul ediyor?

Ben şahsen kilitlenip kalmayıp yarı yarıya akıcı konuşan bir bayanı dert
etmezdim.Tabi diğer kriterler tutuyorsaWink

Eğer öyle diyorsan demek bayanlara kekemeliği yeterince anlatamamışsındır. Belki de hiç anlatmamışsın?
Çoğu insanın (kadın erkek) kekemeliğin ne olduğunu bilmediği bir gerçektir. Maalesef Türkiye gibi ülkelerde sözüm ona uzmanlar da 15 günde son gibi reklamlarla kamuoyunu yanlış yönlendiriyorlar ve bazıları psikolog ünvanıyla kalkıp kekemeliği bir alışkanlık ilan ediyorlar.

Bu saçmalıklar da normal konuşanlarda yanlış düşüncelere yol açıyorlar. Tabii kekemelik uyuşturucu kullanmak gibi bir alışkanlık olsa ben de kekeleyen birini eş olarak istemem.
Ama kekemelik Dünya Sağlık Örgütü'nün tanımlanmasında bir ENGEL dir be kekemelik sorunu yaşayan insanlar (belli derecelerde) engellidirler.

Nasıl ki topal bir ayakla doğuyor ömür boyu topallamak zorunda kalıyorsan beynin bazı değişikliklerinden kaynaklanan kekemelikte de konuşma sürecinde bazı şeyler düzenli işlemiyor. Duygusal bazı etkenler de eklenince kekemelik insanı tamamen teslim alabilir. Ama hal böyleyken kekeme birey bu durumdan sorumlu (kusurlu) değildir ve bunu tabii ki bir bayan da anlayabilir - yalnız anlatmak gerek!
Tabii eğer bir bayan engelli bir insanı toptan reddediyorsa (gözlüksüz, yakışıklı, zengin, sapasağlam, kusursuz bir erkekten başka birini kabul etmiyorsa) ayrı.

Ama bu konuda çok geniş tecrübesi olan biri olarak şunu söyleyebilirim.
Bizim özyardım grubunda çoğu kişi evli veya bir hayat arkadaşı vardır.

En fazla kekeleyen arkadaşımızın da eşi oradaki bayanların en güzelidir. İkisi de üniversite mezunu ve çok başarılı insanlardır. Eşi dayanışma olarak özyardım grubuna üyedir ve kekemelikle ilgili etkinliklerde eşine eşlik eder.

Aynı şekilde diğer arkadaşların da kekeme olmayan eşleri vardır. Bazılarıyla bu konuyu konuştum, örneğin Federasyonu'nun saymanı ve aynı zamanda vergi müşaviri olan (70 yaşındaki) Reiner'in eşi Lisa'nın ilk evliliğinden kekeme bir oğlu varmış. O bağlamda kekemeliğin ne olduğunu iyice öğrenmiş ve kekeme eşine karşı saygısı sonsuz.

Bir başka arkadaşın eşiyle görüştüm, 'artık kekelediğinin farkında bile değilim, öyle alıştım' diyor.
Kekemelik evliliğe hiçbir şekilde engel değildir. Sağduyulu, aklı başında bir bayan bir erkeğin kekemeliğine bakmaz, karekterine, dürüstlüğüne, eğitim seviyesine vs. bakar.

Kekemelik konusunu açmaktan çekiniyorsan bu konuda pozitif bir tecrübe edinemezsin. Git mümkün olduğunca herkesle bu konuyu konuş, kekemeliğin ne olduğunu ayrıntılı olarak anlat (ama sadece ses tellerinin yanlış yerde kapanması şeklinde anlatma çünkü o kesinlikle doğru değildir - keşke öyle olsa!) görürsün.
Ama bunu konuşurken özgüvenli ve başın dik olacaksın. Tabii iki büklüm bir suçu itiraf edercesine bir bayanla kekemeliği konuşursan o da negatif bir yaklaşım gösterecek. Benden söylemesi!
Petra

Not: arkadaş çevremizde evli olan iki kekeme de var geçen yıl oğulları oldu. Birbirini çok iyi anlıyorlar ve çok seviyorlar.
#kekelemek #kekemelik #vanriper
Ara
Cevapla


Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi