Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Bilge: Duyarsızlaşıyor muyum?
#1
Merhaba Bilge!
Bilge Adlı Kullanıcıdan Alıntı:arkadaşlar yaklaşık 1 aydır, arkadaşlar arası kekelesemde hertürlü sohpete girer tartışır oldum, kekemeliyi konuşurken hiç dert etmemeye başladın,bu olay biraz spontane gerçekleşti heryere gidip konuşabilecek duruma geldim
Tebrik ederim, en doğru yolu seçmişsin!
Bilge Adlı Kullanıcıdan Alıntı:kekeliyorum ama çok kekeledigimi kabul etmiyor içimdeki ses
Bu ifadeyi tam anlamadım. İçindeki ses çok kekelediğin halde bunu az olarak mı kabul ediyor... Yoksa içindeki ses çok kekelemeni mi istemiyor... Yani hangi anlamda söyledin, onu biraz açar mısın?
Bilge Adlı Kullanıcıdan Alıntı:yani sen kekeliyorsun da aslında pekde önemli degil gibisinde motive olmuş gibiyim
Bu cümlenin genel mantığı aslında çok güzel. Kekelemek pek de önemli değildir. En azından diğer insanlar hiçbir zaman senin kekemeliğini senin kadar önemsemez. Bakma, içlerinde bazı görgüsüz insanlar %1 bile olsa her zaman insanın morelini bozuyor ve onları kendimize referans gösteriyoruz. Başı dik 'kekeliyorum' veya 'kekemeyim, ne var ki bunda?' diyebilirsen ne ala!

İfadende tek bir nokta dikkatimi çekti: 'motive olmuş gibiyim' diyorsun. Bu ifade bana eski bir hadiseyi hatırlattı. Okulda 7. veya 8. sınıfta sesli okumamız gerekiyordu ve hocamız bize not verecekti. Bunun üzerine endişelenmeye başladım çünkü en kötü kekelediğim dönem idi. Bizim sınıfta bir tane şişko çocuk vardı, şişko ama çok esprili, şakacı biri, notları hep geçer veya zayıftı yani genel ortalaması benden çok kötüydü. Sıra ona geldiğinde kendi kendisiyle alay edercesine okudu. Akıcı ama o kadar komik ki sınıf gülmekten patladı. Ben de o çocuğa bakarak kendi kendime 'keşke onun gibi rahat olabilsem' diye düşündüm ve şöyle bir karar verdim: 'Evet, bundan sonra kendi kendimi onun gibi rahat olmaya zorlayacağım.'
Denedim, çabaladım olmadı. Neden? Çünkü iş kendini rahat olmaya zorlamakla çözülmez ancak rahat olmakla çözülür. Ve rahat olmak için insanın kendini sorgulaması ve kekemeliğe karşı genel tutumunu değiştirmesi lazım.

Yani motive olmuş gibi yerine motive olmuş olursan daha da başarılı olacağından eminim.
Bilge Adlı Kullanıcıdan Alıntı:bilmiyorum neden bu durumdayım ama sosyal ortamlara girmem çok sık kafe,alışveriş merkezlerine gitmem mi bilmiyorum..kekelesemde sipariş verir,soru sorar,hale geldim...
Neden bu durumdayım diye sormak yerine bu durumda olduğuna şükret! Sosyal ortamlara girmek ne güzel bir şey değil mi?
Bilge Adlı Kullanıcıdan Alıntı:Duyarsızlaşıyorum herhalde kekemeliye karşı siz degerli gurup üyelerinin yorumlarını merak ettim, umarım size bu düşüncelerim saçma gelmemiştir Smile Saygılar
Evet, eminim, duyarsızlaşıyorsun!
Bu bağlamda birkaç önerim vardır. Bir kere Ercan bey'in tavsiyeleri çok güzel, yani nasıl konuştuğuna değil de ne konuştuğuna dikkat et.
Takılırsan telaşlanma. Gerekirse veya dinleyicilerin şaşkın bakışlarını fark edersen açıklayıcı bir iki söz söyle. Yani 'kekemeliğim tuttu' gibi bir şey.

Ama bunu kendin için bir proje olarak yapıyorsan defter tutmak da yararlı olabilir. Ya bir durumun hemen ardından, ya da akşam eve geldiğinde. Bugün kendimi filan durumda nasıl hissettim. Nedeni neydi? İçimden / aklımdan ne geçti? Hangi harfe takıldım? Nasıl çözdüm? Kelime mi değiştirdim? Melodili mi konuştum?
Melodili konuşmayı kesinlikle reddetmiyorum. Bu bir yöntemdir. Ama BİR yöntem yani onlarca yöntemden bir tanesi. Bizim de hedefimiz elimizde var olan ve kendimizi en rahat hissettiğimiz yöntemleri ustaca kullanmak olmalı. Yoksa sihirli bir formül ile kekemeliğin geçmesi bir hayalden başka bir şey değildir.

Kekemeliği çözmenin başında kekemelikle yüzleşmek vardır. Yani rakibini yeneceksen önce tanıman lazım mantığı. Rakibimin zayıf yanları nedir biliyorsam zafer benimdir.
Sana bol bol başarılar dilerim
Petra
#kekelemek #kekemelik #vanriper
Ara
Cevapla


Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi