Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Bir Sorum Var
#1
Merhaba arkadaşlar. Burada kendim hakkında bir konudan bahsedeceğim ve sizinde düşüncelerinizi almak istiyorum.
Heyecanlı biri olduğumu düşünüyorum özellikle de performans gerektiren durumlarda (topluluk önünde konuşmak, sunum yapmak, yabancı kişilerle tanışmak, otorite ile konuşmak, konuşma gerektiren eylemler vs.) vücudum çok çabuk tepki(savaş ya da kaç) gösteriyor.Nedir bunlar? Kalp atışımın hızlanması, ellerimin titremesi, yanaklarımın kızarması, sesimin titremesi, ağzımın kuruması gibi. Bunları eminim bir çok insan belli düzeylerde yaşıyor ama burada benim sorunum benim bunları çok üst düzeylerde yaşamam.Mesela herkesin sırayla sunum yaptığı bir çalışmada ya da herhangi bir sözlü sınavında insanları  gözlemliyorum, bu semptonları benim kadar yüksek düzeylerde göstermiyorlar hatta aksine çok rahat olanları bile var.

Vücudum böyle ortamlarda her an tetikte oluyor.Ben herhangi bir sunum öncesi, günler öncesinden bile kaygısını yaşamaya başlıyorum. O gün geldiğinde sınıfa yürürken bile kalbimin  atışları değişiyor.Ne demek istediğimi anladığınızı düşünüyorum. Bu sorunumu kekemelikten dolayı yaşadığım kronik strese ve yine kekemelikten kaynaklandığını düşündüğüm özgüven eksikliğine bağlıyorum.(Bu arada ağır bir kekeme değilim daha çok gizli gibi onu da belirteyim.) Bu stres ve özgüven eksikliği kekemelikten kaynaklanmıyor olsa bile kekemeliğin bu durumda ciddi bir payı olduğunu düşünüyorum.
Şimdi burada sizin de düşüncelerinizi almak istiyorum. Benim yaşadıklarımı yaşayanlarınız var mı ya da kekeme olup da rahat bir kişiliğe sahip olanlarınız ya da bunları bir dönem yaşayıp üstesinden gelenleriniz? Sonuçta bu forumda çeşitli mesleklerden çok fazla kekemelik sorunu yaşayan insan var. Mesleği gereği her gün ders anlatan, sunum yapan, telefon görüşmesi yapanlarımız var. O yüzden bu mesajı okuyan herkesten az ya da çok görüşlerini bekliyorum.
Ara
Cevapla
#2
Merhaba,
Öncelikle ilk gideceğini yer Psikiyatri olması gerek.Burada size 500-600 arası soru olan test verilecek.Bu teste köşe ne gibi durumunuz olduğu değerlendirecek.Ben de sizin gibiydim okb ve yüksek anksiyete vardı.Bunun yanı sıra psikolog ile görüşmelerim oldu.Görüşmeler devam ederken ilaçlar kullandım.Psikolog'un karşısında belirli bir konu hakkında sunum yaptım.Ayrıca telefon görüşmelleri de yaptım.Bunların bana faydası oldu.Ben hastaneye giderken doktorun karşısında ne söyleyeceğim diyen gece uyurken bile bu gibi düşünceleri kafasına takan birisiyim.Yani her şeyi kafasına takan birisiydim.Bunları yaptım şu an %80-85 civarında anksiyete ve okb'den kurtuldum.Öncelikle bunları yenmek için tanımadığın kişilerle sürekli konuşmalısın.Konuşamıyorsan telefon ile görüş bu senin özgüvenini yerine getirir.En ufak takılmamda niye takıldığım diye bunu aklımdan atamazdım ama şimdi niye takıldım diye en ufak düşüncem yok artık.Kekeliğim geçtimi dersen hayır geçmedi ama azaldı.Şu an 30 yaşındayım çok şey yaptım ama bazı tekniklerle kontrol altına almaya çalışıyorum.Ben de bazıları gibi mülakatta heyecanlanırım.Yalnız kaçma davranışları göstermem bunun için bunları yapıp kendini biraz rahatlatabilirsin.Bunun yanı sıra bazı ilaçlar ile kalp ritmini azaltabilir titremeni düzenleyebilirsin.Ayrıca beyin için faydalı olabilecek magnezyum içerikli yiyecekler yiyebilirsin.(Fındık,ceviz gibi)Nefes için egzersizler yapabilir,eğer hızlı konuşuyorsan konuşma hızını yavaşlatıp öyle konuşabilirsin.

Bir teknik önerisi vereyim.İos'da daf/faf uygulamasını indirip konuşma hızına göre ayarlayıp öyle konuşmayı deneyebilirsin.Yalnız bluetooth özellikli kulaklık al(gürültü önleyici olsun)sol kulağına tak ve susmana gerek yok bunu dene faydasını göreceksin.Android için daf assistant var onu kullanabilirsin.Kablolu kulaklık ile kendini rahat hissedemezsin diye bluetooth olarak önerdim.Birkaç gün dene konuşma hızın yavaşlayacak ve sakin bir şekilde konuşmaya başlayacaksın.
Ara
Cevapla
#3
(26/07/2018, 17:07)Mustafa7 Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Merhaba arkadaşlar. Burada kendim hakkında bir konudan bahsedeceğim ve sizinde düşüncelerinizi almak istiyorum.
Heyecanlı biri olduğumu düşünüyorum özellikle de performans gerektiren durumlarda (topluluk önünde konuşmak, sunum yapmak, yabancı kişilerle tanışmak, otorite ile konuşmak, konuşma gerektiren eylemler vs.) vücudum çok çabuk tepki(savaş ya da kaç) gösteriyor.Nedir bunlar? Kalp atışımın hızlanması, ellerimin titremesi, yanaklarımın kızarması, sesimin titremesi, ağzımın kuruması gibi. Bunları eminim bir çok insan belli düzeylerde yaşıyor ama burada benim sorunum benim bunları çok üst düzeylerde yaşamam.Mesela herkesin sırayla sunum yaptığı bir çalışmada ya da herhangi bir sözlü sınavında insanları  gözlemliyorum, bu semptonları benim kadar yüksek düzeylerde göstermiyorlar hatta aksine çok rahat olanları bile var.
Bu semptomların sende diğer insanlara göre daha fazla olması muhtemelen kekemelik yüzünden yaşadığın negatif deneyimlerden kaynaklanıyor. Konuşmak zorunda olmak ama konuşamamak tecrübesi ve bunun sonucunda utanma, kızarma ve - haksız yere de olsa - kötü değerlendirilme senin iliklerine iyice işlemiştir.

Bütün bunlar iyi bir terapide ele alınırsa azaltılabilir hatta zamanla tamamen geçirilebilir. Ama bu kaçınarak olmaz tam tersine özellikle korktuğun ortamlara bilinçli bir şekilde girerek gerekirse bilerek, istemli kekeleyerek olur. Eğer kaldığın şehirde bir özyardım grubu varsa git katıl, arkadaşlar sana bunun nasıl yapıldığını gösterecektir. 

Ben şahsen çok zorunlu olmadığı müddetçe ilaçlara karşıyım. Kekemeliğin ilacı yoktur, alacağın her türlü sakinleştirici veya antidepresan sadece semptomları azaltır ama sorunun kendisine karşı etkileri yoktur.

Alıntı:Vücudum böyle ortamlarda her an tetikte oluyor.Ben herhangi bir sunum öncesi, günler öncesinden bile kaygısını yaşamaya başlıyorum. O gün geldiğinde sınıfa yürürken bile kalbimin  atışları değişiyor.Ne demek istediğimi anladığınızı düşünüyorum. Bu sorunumu kekemelikten dolayı yaşadığım kronik strese ve yine kekemelikten kaynaklandığını düşündüğüm özgüven eksikliğine bağlıyorum.(Bu arada ağır bir kekeme değilim daha çok gizli gibi onu da belirteyim.) Bu stres ve özgüven eksikliği kekemelikten kaynaklanmıyor olsa bile kekemeliğin bu durumda ciddi bir payı olduğunu düşünüyorum.

Bana kalırsa stres ve özgüven eksikliğinin en az %99'luk payı kekemelikten kaynaklanıyor.
Bu nedenle onun azaltılması da bilinen terapi yöntemleri ile mümkündür. Düşün anksiyete bozukluğu olan herhangi bir birey psikiyatriste gittiği zaman onun neden korktuğunu tespit etmek - hatta belki de gereksiz yere korkuyordur - çok zor.
Senin neden korktuğun, neden stres yaptığın bellidir: daha önce defalarca yaşamış olduğun konuşmak isteyip de konuşamama deneyimidir. 
Sen bu sorunu akıl mantıkla da çözebilirsin. Sana şu yazıyı tavsiye ederim:
http://kekemelikforum.com/konu-zihinde-d...pilir.html
Ağır bir kekeme değilsen muhtemelen şu yazı da senin için geçerlidir:
http://kekemelikforum.com/konu-tetikte-a...derdi.html
Ve ayrıca şu yazıyı tavsiye ederim:
http://kekemelikforum.com/konu-insan-ned...kmali.html

Bu yazıları yazmamın sebebi sizin ülkenizde alışılagelmiş tüm terapilerin başlıca ve tek hedefinin 'artık asla kekelememek' olduğu içindir.
Kekeleyen bir birey olarak kekelememeye çalışıyorsunuz ama Sheehan'ın da söylediği gibi 'kekemelik kekelememek için gösterdiğimiz çabaların toplamıdır'.
Kendini serbest bırakıp ara sıra belirgin bir şekilde kekelersen, arkadaşlara da bunu 'kekemeliğim tuttu biraz sabret' diyerek açıklarsan zamanla stres de kaybolur korku da azalır.
Sen kekelememeye çalıştığın müddetçe her takılmayı bir yenilgi olarak algılarsın. Ama zaten kekeleyeceğim, öyleyse herkes görsün dediğin zaman artık kendini sıkmak zorunda kalmazsın ve kekemelik de azalır.

Alıntı:Şimdi burada sizin de düşüncelerinizi almak istiyorum. Benim yaşadıklarımı yaşayanlarınız var mı ya da kekeme olup da rahat bir kişiliğe sahip olanlarınız ya da bunları bir dönem yaşayıp üstesinden gelenleriniz? Sonuçta bu forumda çeşitli mesleklerden çok fazla kekemelik sorunu yaşayan insan var. Mesleği gereği her gün ders anlatan, sunum yapan, telefon görüşmesi yapanlarımız var. O yüzden bu mesajı okuyan herkesten az ya da çok görüşlerini bekliyorum.
Mesleğim gereği her gün komiserlerle, hakimlerle konuşuyorum. Halbuki küçükken bir mahkeme salonuna girmeyi bile imkansız biliyordum. Bana bir soru sorulursa cevap veremeyeceğim kaygısı vardı. 
Kekemeliğimi gizlemeyi bıraktıktan sonra müthiş bir düzelme yaşadım. Dikkat! Bu herkes için geçerli olmayabilir. Ama kekemeliğini önemli oranda azaltıp yaşamlarının her alanında ve herkesle konuşan kekemeler hep aynı şeyi anlatıyor: kekemeliğimi önemsememeye başladıktan sonra azalmaya başladı.

Çağdaş terapiler de bu varsayıma dayanıyor. Önce korkular, endişeler ele alınır, sonra geriye kalan semptomlar için etkili konuşma teknikleri öğretilir.
Ama zaten az kekeleyen biriysen belki sende de buna gerek kalmayabilir.
Tavsiyem: bundan sonraki hangoutsumuza katıl!
İyi akşamlar
Petra

Not: Şu yazıyı çok önemli bulduğum için yazarından izin alarak çevirmiştim. 
İyi okumalar http://kekemelikforum.com/konu-kekemelik...izlik.html
#kekelemek #kekemelik #VanRiperTürkçe
Ara
Cevapla


Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi