Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Blok çözme teknikleri nasıl oluyor?
#7
Merhaba Ayhan bey,
ayhan topaloglu Adlı Kullanıcıdan Alıntı:Kassel terapi yöntemiyle bazı farklılıklar olsa da bizdeki 14 günde kekemelige son merkezleri yöntem ve icerik olarak birbirine çok benziyor...
Aradaki en büyük fark, Kassel'dekiler hiç bir zaman kekemeliğin bu yöntemle biteceğine söz vermiyorlar. Sadece yöntemi uyguladıkları müddetçe akıcı konuşmanın mümkün olduğunu söylüyorlar.
Benim tanıdığım Kassel'de terapi gören arkadaşlarım en çok yöntemi uyguladıkları müddetçe 'kendileri' olamadıklarından yakınıyorlar. Onun için zaten çok ağır vakalar için uygun bir yöntem olduğu söyleniyor. Çünkü onlar için yapay da olsa akıcı konuşabilmek çok büyük bir ilerlemedir.
Ancak kekemelikleri belirgin ama çok şiddetli olmayan kişiler için semptom anında modifikasyon yapmak daha cazip gelebilir. Çünkü takılana kadar kendi konuşma tarzlarıyla konuşuyorlar ve kekeledikleri anda da hangi yaklaşımı sergileyecekleri konusunda özgürler. Ya işi akışına bırakırlar, ya hafif kekemelik (easy stuttering) uygularlar ya da pull-out yöntemiyle kendilerini kurtarırlar. Nasılsa açıkça kekelemek onlar tarafından bir yenilgi olarak algılanmıyor.
ayhan topaloglu Adlı Kullanıcıdan Alıntı:...Bu süre sonunda gerçekten belirgin bir farklılık yaşanıyor.Devaminda çalışma gün ve saatleri azalıyor.Fakat daha önceden de çeşitli forumlarda belirtildiği gibi Aşınma devreye giriyor ve kale çöküyor maalesef.
Aynen. Ve duygularda bir değişillik yaratılmadan, kekemelik hala bir öcü, bir canavar gibi görüldüğü müddetçe birey anılan çöküntüden sonra psikolojikman daha kötü bir duruma geliyor.
ayhan topaloglu Adlı Kullanıcıdan Alıntı:Bu iş insanların arasına karışıp,ozgürce Kekemeliği kabullenmeden,kendinle barışık olmadan imkansız.Sizinle ve Ercan beyle bu konuyu daha önce de konuşmuştuk.Sizlerin oneri ve destekleri,mevcut kaynakları (Özellikle Kekemeler İçin Öneriler kitabı)inceleyecerek Van Riper metodunu oğlumla uygulamak için plan aşamasındayız.Benim gayretlerim,sizlerin desteği ve oğlumun isteğiyle başarılı olacağımızı inanıyorum.
Size katılıyor, oğlunuz için başarılar diliyorum.
Petra
#kekelemek #kekemelik #vanriper
Ara
Cevapla


Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi