Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Duyarsızlaşmada aşınma etkisi var mıdır?
#1
Diyeceksiniz ki duyarsızlaşma ömür boyu yapılan bir konsept ve bunu ömür boyu yapmak isteyenler yıllarca yaptıktan sonra yapmaktan yorulursa bıkarsa veya çok ağır travma geçirirse en sevdiğini kaybetmek falan duyarsızlaşma sonucu azalan kekemelik tekrar nükseder mi? Yani eski haline döner mi?
Ara
Cevapla
#2
(16/11/2018, 22:56)Misafir34 Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Diyeceksiniz ki duyarsızlaşma ömür boyu yapılan bir konsept ve bunu ömür boyu yapmak isteyenler yıllarca yaptıktan sonra yapmaktan yorulursa bıkarsa veya çok ağır travma geçirirse en sevdiğini kaybetmek falan duyarsızlaşma sonucu azalan kekemelik tekrar nükseder mi? Yani eski haline döner mi?

Soruna gelen cevapları forumda da muhafaza etmek amacıyla buraya aktarıyorum:

Ömer Lütfi Yılmaz Duyarsızlaşmanın amacı akıcılık sağlamak değildir kekemeliğin yarattığı negatif duyguları ve olumsuz psikososyal etkileri(çekingenlik,sosyal izalasyon vb.) ortadan kaldırmak amaçlanır duyarsızlaşma kaygı korku gibi duyguları azalttığı için akıcılık artabilir ömür boyu yapılması gereklimi sorusuna hitaben ise bence hayır ama duyarsızlaşmanın ipinide elden bırakmamak lazım çünkü o kullandığın teknik kaçınma davranışına dönüşebilir.terapilerde duyarsızlaşma bir aşamadır tamamen duyarsızlaşınca üstüne modifikasyon uygulanır.Benim bilgim ve tecrübelerim bu kadar yanlışım varsa düzeltebilirsiniz

Ömer Lütfi Yılmaz diğer soruna gelicek olursak bence bunu bilemeyiz kişinin ruh haline veya psikolojik durumuna göre değişebilir.ben kendimden örnek veriyim ben yakin zamanda babamla ilgili bir olay yaşadim fakat kekemeliğime bir etkisi olmadı

Ercan Eraslan Duyarsizlasma belirli bir yöntem, teknik veya kesitsel bir şey olup yaptım bitti denilen birşey değildir. Genel olarak bir mantalitedir. Bir ömür boyu takinilmasi gereken bir konsepttir. Aşınma ile ilgili, genel olarak artık kekelemekten korkmadigin için aşınma yaratacak durumu sadece istemli kekemelige uzun süre ara verip akıcılık eksenli bir mantalite ile gidersen ara ara tekrar kaçınma lar hortlayabilir. Kendimde gördüğüm şeyler bunlar. Dedigim gibi amaç kekemeligin azalması degil, kaçınma nin azalması. Akıcılık duyarsızlasma sonucu istenen şey degildir. Akicilik kendi kendine gelen, aslinda sende var olanin açığa çıkmasini saglayan şeydir. Bunun üzerine ekstra haftaya hangouts da tekrar konuşalım. Hangouts a da birşeyler kalsın.

Petra Sasmaz Ben duyarsızlaşma sonucu eski tutumumu dört dörtlük değiştirdim. Eskiden en büyük korkum kekeme olarak deşifre olmaktı, onun için kendimi kekelememek için acayip sıkıyordum. Bu tutumu tamamen terkettim ve geri gelmeyeceğini de biliyorum. Sürekli duygularımı takip ediyorum ve en ufak bir olumsuz duyguyu tespit edip üstüne gide gide yok etmeye çalışıyorum. Negatif duygularım %99 silindi diyebilirim.
#kekelemek #kekemelik #vanriper
Ara
Cevapla


Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi