Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
EMDR Tekniği ve Ben
#1
Arkadaşlar Merhaba benim için yeni bir tekniği EMDR tekniğini bir kaç gündür deniyorum
fakat daha çalışmalarımı bitiremedim size elde ettiğim kesin sonuçları yazmak istiyorum

Dört yıl önce (lise 1 de) beni derinden etkileyen üzüntü verici bir olay yaşadım bu olay olmadan önce ders notlarımın yüksek olması sebebiyle çevrem ailem tarafından alkışlanan sevilen övgülerle anılan biriydim Petra hanımın Türkçe öğrenmesiyle bir anda çevresi tarafından fark edilmesi ve övgüler işitmesi gibi bende altın çağımı yaşıyordum seviliyordum alkışlanıyordum abartmıyorum tüm sınıf ve tüm lise 1 ler beni konuşuyordu (olumlu anlamda) sonra bir olay yaşadım ve bir anda hayatım cehennem oldu bir anda oldu sanki bir saniye de bir saniye önce mutlu olan ben artık asık suratlı karamsardım bu olayın şokunu yaşıyordum nasıl bir durumdayım bunu bile bilemiyorum sanki kanser belirtileri gösteren ama kanser olduğunu bilmeyen biriydim bu teknik sayesinde kesin delillerle dört yıldan beri ve hala kronik depresyonda olduğum sonucunu öğrendim ve mutlu oldum çünkü bu dört yıl boyunca hasta mıyım değil miyim bilmediğim için çözümde üretemiyordum dahası var neden kronik depresyona girdiğimi öğrendim nedeni basitmiş üzüntü verici olaylar zinciri sebebiyle kekemeliğimin daha da artması sonucunda kronik depresyona girmişim hala kronik depresyondayım ve nasıl kronik depresyondan çıkabilirim kurtulabilirim tedavi olabilirim diye düşündüm ve tek bir çözüm modelinde karar aldım kekemeliğimle mücadele ederek onu en az seviyeye kadar indirmek ve kekemeliğime dair kafamda oluşan olumsuz bakış açımı ve hayata dair olan olumsuz bakış açımı EMDR tekniğini kullanarak düzeltmek böylece tekrardan kronik depresyona girme ihtimalimi sıfırlamış oluyorum çünkü üzüntü verici olaylar zincirinden etkilenme sebebim yine kekemelik
bu EMDR tekniğini kekemeliğim üzerinde denedim ve şu sonuçlar çıktı ortaya
5 yaşında olduğumu ve annemin bana sayıları öğretmeye çalışmasını hatırlıyorum annem sayıları sayardı ben tekrarlayamazdım zorlanırdım annemde bana vururdu bu EMDR tekniğini kullanarak hatırladığım bir olay değil bu olayı annem bana anlatmadan önce bile hatırlardım ama kaç yaşında olduğumu tam kesinleştiremiyordum onu da EMDR tekniği sayesinde ve hatırladıklarımdan ve anlatılanlardan yola çıkarak o zaman kaç yaşında olduğumu hatırladım evet 5 yaşındaydım ve kelime söylemekte zorlanıyordum demek ki 5 yaşından önce bir şeyler oldu ve konuşmakta zorlanmaya başladım 5 yaşından önce bana ne oldu bunları hatırlamaya çalıştım ve ortaya şöyle bir tablo çıktı (doğumumdan 5 yaşına kadar olan olaylar zinciri)

1-Erken Doğum : (Erken doğan her üç çocuktan birinin okuma güçlüğü çektiği, çocukların yüzde 44'ünün de matematikte zorlandığı belirlendi. Ayrıca bu çocukların IQ seviyelerinin de yaşıtlarından düşük olduğu görüldü.)
2-kafa darbeleri (amcamın kafama kasten ya da dolaylı olarak vurması ve yaramaz bir çocuktum kafamı çok çarpardım)
3-psikolojik travmalar (keçiden korkmak,babamın çok konuştuğum için bana tokat atması ,ineğin beni boynuzuyla havaya fırlatması kafa darbesi almamışım öyle diyorlar )
4-köyden kente göç (daha çok annem anlatır benim köyden kente göç ettiğimizde çok üzüldüğümü)

bu saydığım olaylar zinciri sebebiyle kekeme olmuş olabilirim yada bir tanesi sebebiyle kekeme olmuş olabilir diye düşünüyorum sizin de başınıza gelen benzer yada farklı hatırladığınız olaylar varsa lütfen yazın belki ortak noktamızı bulabiliriz bu ortak noktamızda kekemeliğin ana sebebi olabilir elbette bunları bilmek çok hoş böylece erken doğumun ve kafa darbelerimin ve psikolojik travmamın beynim üzerinde yarattığı zararlı etkilerini bitkisel tedavi ve ilaç tedavisi ile tedavi edebilirim diye düşünüyorum örneğin Canten Kaya bey ve Petra hanım ve Ercan abi onlar tamam kekelemekten kaçınmıyorlar ve korkmuyorlar bu sebeple kekeleme sıklığı azalmış ama daha da azalabilir nasıl mı beyindeki zararı onarıcı ve beyni güçlendirici bitkisel tedaviler ve ilaç tedavisi ile belki daha da azalabilir diye düşünüyorum ve duyarsızlaşma ve olumlu bakış açısı şart tabii

ne düşünüyorsunuz yazın

Alıntı:EMDR tekniğini bilgisayarımda kendim denedim aslında emdr nasıl bir şey ve ben nasıl denedim bunları da
yazacaktım fakat baktım yazdıkça yazasım geliyo yazıyı fazla uzatmamak adına yazmaktan vazgeçtim
en geç yarına EMDR teknigi ile ilgili bilgilerimi ve nasıl kendimde uyguluyorum bununla ilgili bir yazıyı en geç yarına yazarım
Cevapla
#2
Merhaba Mert,
öncelikle bize duyduğun güven ve paylaştığın yaşam öykün için sana Kekemelik Forumu adına teşekkür ederim.
Benim yorum ve sorularım şöyle:
Mert Aksoy Adlı Kullanıcıdan Alıntı:...hala kronik depresyondayım ve nasıl kronik depresyondan çıkabilirim kurtulabilirim tedavi olabilirim diye düşündüm ve tek bir çözüm modelinde karar aldım kekemeliğimle mücadele ederek onu en az seviyeye kadar indirmek ve kekemeliğime dair kafamda oluşan olumsuz bakış açımı ve hayata dair olan olumsuz bakış açımı EMDR tekniğini kullanarak düzeltmek böylece tekrardan kronik depresyona girme ihtimalimi sıfırlamış oluyorum çünkü üzüntü verici olaylar zincirinden etkilenme sebebim yine kekemelik
bu EMDR tekniğini kekemeliğim üzerinde denedim ve şu sonuçlar çıktı ortaya
Ben EMDR tekniği diye interneti taradım ve bu tekniğin özel eğitilmiş psikologlar eşliğinde uygulandığını hatta her psikologun bile bu konuda yetkin olmadığını öğrendim.
Sen bunu tek başına nasıl uyguladın?
Mert Aksoy Adlı Kullanıcıdan Alıntı:...demek ki 5 yaşından önce bir şeyler oldu ve konuşmakta zorlanmaya başladım 5 yaşından önce bana ne oldu bunları hatırlamaya çalıştım ve ortaya şöyle bir tablo çıktı (doğumumdan 5 yaşına kadar olan olaylar zinciri)

1-Erken Doğum : (Erken doğan her üç çocuktan birinin okuma güçlüğü çektiği, çocukların yüzde 44'ünün de matematikte zorlandığı belirlendi. Ayrıca bu çocukların IQ seviyelerinin de yaşıtlarından düşük olduğu görüldü.)
2-kafa darbeleri (amcamın kafama kasten ya da dolaylı olarak vurması ve yaramaz bir çocuktum kafamı çok çarpardım)
3-psikolojik travmalar (keçiden korkmak,babamın çok konuştuğum için bana tokat atması ,ineğin beni boynuzuyla havaya fırlatması kafa darbesi almamışım öyle diyorlar )
4-köyden kente göç (daha çok annem anlatır benim köyden kente göç ettiğimizde çok üzüldüğümü)

bu saydığım olaylar zinciri sebebiyle kekeme olmuş olabilirim yada bir tanesi sebebiyle kekeme olmuş olabilir diye düşünüyorum
Mertciğim bak, ilk defa bu kadar somut bir olaylar zinciri okuyorum. Gerçekten de bu olayların peş peşe başına gelmesi kekemeliğin tetikleyicileri ve ayakta tutan faktörleri olması ihtimali çok yüksek.

Kekemeliğin beyinde mevcut bir zaafiyetten kaynaklandığını bilmekteyiz. Özellikle de erken doğan çocuklarda beyin tam gelişmemiş oluyor. Fakat yine de bu her erken doğan çocukta kekemeliğe neden olmuyor. Ben erken doğup da hareketlerinde zayıflık olan bir çocuk tanıyorum (felç kadar değil ama belirgin), yine bir arkadaşımın erken doğan çocuğunun konsantrasyon sorunu (ve bunun neticesinde disleksi ve diskalküli) var, özel okula gitmek zorunda kaldı. Kekemeliğinin sebebinin gelişmemiş bir beyin olması - doktor olmadığım halde söylüyorum - bana mantıklı geliyor.

Ama gelişen bir kekemelikte ayrıca kekemeliği ayakta tutan faktörlerden bahsediyorlar. (Zaten anne-babalara o yüzden davranış önerileri veriliyor) Senin de saydığın olaylar zinciri bu ayakta tutan faktörleri teşkil etmiş olabilir, gayet mantıklı.

Mert Aksoy Adlı Kullanıcıdan Alıntı:...sizin de başınıza gelen benzer yada farklı hatırladığınız olaylar varsa lütfen yazın belki ortak noktamızı bulabiliriz bu ortak noktamızda kekemeliğin ana sebebi olabilir...

Ben maalesef benzer şeyleri söyleyemiyorum çünkü kekemelik ve kekelemek kavramları kadar TABU birşey yoktu ailemizde. Annem sadece 3 yaşıma kadar yaşıtlarıma göre çok akıcı konuştuğumu ve aniden kekelemeye başladığımı söylemişti.
Kekemelik ve kekeleme kavramlarına karşı olan aşırı duyarlılığımı hep bu tabulaştırma eylemine bağlamıştım. Meğerse ailesinde kekemelik kavramı tabulaştırılmayan bireyler aynı sorunu yaşıyormuş. O da ilginç aslında değil mi?
Mert Aksoy Adlı Kullanıcıdan Alıntı:...elbette bunları bilmek çok hoş böylece erken doğumun ve kafa darbelerimin ve psikolojik travmamın beynim üzerinde yarattığı zararlı etkilerini bitkisel tedavi ve ilaç tedavisi ile tedavi edebilirim diye düşünüyorum...
Tabii ki bunları bilmek hoştur. Birşey değiştirmese de insana belli bir rahatlık veriyor. Bitkisel ilaçların ne kadar etkili olabileceğini bilemiyorum. Ama özel eğitilmiş bir psikologla yaşamış olduğun bütün olaylarla yüzleşerek onları şimdiki yaşamına entegre etmeni tavsiye ederim.
Mert Aksoy Adlı Kullanıcıdan Alıntı:...onlar tamam kekelemekten kaçınmıyorlar ve korkmuyorlar bu sebeple kekeleme sıklığı azalmış ama daha da azalabilir nasıl mı beyindeki zararı onarıcı ve beyni güçlendirici bitkisel tedaviler ve ilaç tedavisi ile belki daha da azalabilir diye düşünüyorum ve duyarsızlaşma ve olumlu bakış açısı şart tabii
Ben bitkisel tedavilerin kekemeliğe yaramadığı düşüncesindeyim. Sert kimyasal ilaçlar dahil her türlü ilaç denenmiş ama kalıcı bir fayda sağlamamış. Şimdiye kadar en iyi sonuçları duyarsızlaştırma bazındaki olağan konuşma terapileri vermiş.
Kekemeliğe karşı mücadale etmek fayda vermiyor. Kekemeliği tanıyıp akıl mantıkla ve duygusal dengeni bozmadan yenebilirsin.

Örneğin eskiden bir kelimeyi söyleyemediğim zaman 'niye bunu şimdi yine söyleyemedim' diye kendi kendimi suçlardım. Evde bu kadar güzel çalıştıktan sonra niye okulda, sınıfta bunu söyleyemiyorum. Millet diyecek bu çalışmadı, millet diyecek...

Sonra kekemeliğin neyin nesi olduğunu (yani bütün bunların sadece benim başıma değil, tüm kekemelerin başına geldiğini) öğrendim ve artık mücadele etmemeye karar verdim. Olsun varsın. Söyleyemiyorsam anons ederim. 'Kekemeliğim tuttu, bir dakika...'

Eskiden kendi kendime kızıp kahroluyordum. Şonra artık gerekçem vardı, kekemeyim ve bundan benim sorumlu olmadığımı biliyordum. Öyleyse kime kızacağım, neden kahrolacağım. Boşver! Bu şekilde gerçek bir düzelme yaşadım. Ama kekemelik geçmedi. Hala ara sıra bir kelimeyi istediğim gibi söyleyemediğimi fark ediyorum. Binbir yöntem geliştirmişim, bunların hepsinin bir çeşit sahtekarlık olduğunu biliyorum. Anı kurtarmak içindir. Ama kızmıyorum, kahrolmuyorum. Önemli olanı duyguları dengelemek. Ve duyguları dengelemek için bu tür fikir alışverişleri ÇOK ÇOK önemlidir!

Sana iyi günler ve başarılar dilerim.
Almanya'dan selamlar
Petra
#kekelemek #kekemelik #vanriper
Ara
Cevapla
#3
Arkadaşlar EMDR teknigi ile karşılaştıgımı ve bu teknigi uygulamak için ugraştıgımı bilirsiniz
şimdi ise size bu yazımda EMDR teknigi nasıl uygulanır bunu detaylıca yazmak istiyorum bunu yazmadan önce size anlatmak istediğim iki şey var emdr tekniği hakkında tek bildiğim eski olumsuz anılarımız hayatımızı cehennem etmekten başka bir işe yaramadıgı emdr ile eski olumsuz anılarımızı silmiyoruz emdr ile eski olumsuz anılarımızdaki olayları değiştirmiyoruzz sadece bu olumsuz anılara karşı duyarsızlaşıyoruz ve hayatımıza olan olumsuz etkilerini sıfırlamış oluyoruz  ikinci demek istediğim şey ise emdr nin kekemeliğime olan faydası eskiden her kekelediğimde (blok ve harf hece tekrarı) üzülmek utanmak gibi olumsuz duygular hissederdim oysa bu tekniğin yardımı ile artık her kekelediğimde ne olumlu ne de olumsuz duygular hissediyorum yani(daha iyi anlatmam gerekirse)  kekelediğim zaman bunu normal bir şeymiş gibi görüyorum kekelediğimde bunu kendime sorun etmiyorum gün boyunca beni meşgul edip günümü berbat etmiyor
şimdi size kekemelik için emdr teknigini nasıl uyguluyorum bunu anlatayım emdr tekniğini  uyku saatime 2 saat kala uygulamak istediğimde uyguluyorum kendimi güvende ve rahat hissedebileceğim bir yerde karşımda bilgisayarım(ister dizüstü ister masaüstü ama tablet ve telefonda denemedim) bilgisayarımdan indirmiş oldugum emdr videosunu(video indirmek için link : https://drive.google.com/open?id=0Bxf6pC...VVFN2p6Y28 video 109 mb youtube link : https://youtu.be/61tW_8PfZVU)  açıyorum ekran görüntüm böyle oluyor sonra videoyu tam ekran yapıyorum: resim  
kulaklıklarımı takıyorum(şekli fark etmez önemli olan videodaki sesin duyulması) emdr videosunu başlatıyorum bu arada bilgisayarım masanın üstünde oldugu için masa başında oturur pozisyonunda emdr yapıyorum hiç uyku pozisyonunda emdr yapmayı denemedim denemekte istemem ve sizlerin de denemesini istemem neyse videoyu başlatıyorum kulaklıklarımdan videodaki sesi işitiyorum ve gözlerimle videodaki topu takip ediyorum buraya kadar ki anlattıklarım benim dış görüntüm şimdi size iç dünyamda ne yapıyorum bunları anlatayım ben emdr tekniğiyle ilk defa karşılaştıgımda aşagıya yazacagım fikri emdr yapmak istedim bu fikir şuydu tanrının bana sormadan beni  dünyaya göndermiş olması (dine inanmayanlar bir anda kendini dünyada bulmak fikrini temel alsınlar) fikirini(forum da dini tartışma istemiyorum) emdr yapmaya karar verdim ve bu fikri emdr yaparken düşündüm ve o an kendimi kısıtlamadan rahatça içimden ne geçiyorsa söyledim duygularımı serbest bıraktım o an içimden  aglamak geldi agladım ama asla emdr yi yarıda kesmedim sonra bu fikrin benim için gerçekten yararı nedir bu soruyu kendime sordum ve bunu cevapladım sonra da evet tüm bu olumsuzluklara ragmen bana yararı şu şu şunlar oldu dedim  evet bu fikri emdr teniğini kullanarak iyileştirdim sonra yine videoyu yarıda kesmeden kekemeliğimle ilgili hatırladıgım ilk olumsuz anı neydi ve o zaman kaç yaşındaydım bu sorunun cevabını bulmak için dogumumdan itibaren ki yaşanan olayları tek tek ayrıntıya girmeden kabaca hatırladım ve sonunda  5 yaşımda ilk olumsuz kekemelik anımın var oldugunu anladım bu anımı detaylıca hatırladım dikkat ederseniz emdr tekniği ile sadece hatırladıgımız şeyleri iyileştirebiliyoruz bize anlatılan ama bizim hatırlayamadıgımız anılar emdr yapılamaz çünkü eger kekemelikle ilgili olumsuz bir anı olsaydı hafızamızda yer alır ve bizde hatırlayabilirdik neyse ben devam edeyim bu ilk olumsuz anımı detaylıca hatırlamaya çalıştım az önce de yazdıgım gibi gözlerim emdr videosundaki topu takip ederken bu olumsuz anımı hayal ediyorum ve içimden bu olumsuz anım ile ilgili ne söylemek istiyorsam söylüyorum yani anlayacagınız içimi döküyorum aglamak istersem aglıyorum bagırmak istersem bagırıyorum bu konuda serbesttim bunları yaptıktan sonra bu olumsuz kekemelik anımdaki kişiler yerinde olsaydım bu kişilerin zekası duyguları düşünceleri ile kendime nasıl davranırdım bu soruyu cevaplıyorum ve bu olumsuz kekemelik anımın bana yararı nedir diyorum ve bunu cevaplıyorum evet hatırladıgım ilk olumsuz kekemelik anımı emdr ile pozitif e dönüştürmeyi başardım şimdi sıra ilk olumsuz kekemelik anımı yaşadıgım 5 yaşımda başka olumsuz kekemelik anılarım var mı bunu düşünüyorum yoksa eger 6 yaşımı düşünüyorum eger olumsuz kekemelik anım var ise yukarıdaki yazdıgım şeyleri uyguluyorum dediğim gibi iki saat emdr yaptıktan sonra uyuyorum bu arada iki saat derken mola yok anlamında değil 10-15 dakika kısa bir mola verip zihnimi toparlıyorum(dagılmış konsantrasyonumu iyileştiriyorum) ve tekrar emdr ye devam ediyorum  sonrada uyuyorum sabah uyandıgımda eger kekemeliğimle ilgili olumsuz bir olayla karşılaşırsam kendime dur diyorum bu olaydan etkilenme bu olayı kafaya takma eger bu olayı kafama takarsam yine olumsuz kekemelik anılarım oluşur ve ben yine kekemeliğin gereksizce getirmiş oldugu olumsuz duygu durumlara ve düşüncelere kapılırım bu nedenle olumsuz kekemelik anımla karşılaştıgımda ve sonrasında bu olumsuz kekemelik olayındaki olumsuzlukları görmezden geliyorum (kafaya takmıyoruım) dediğim gibi 5 yaşımdaki ilk olumsuz kekemelik anımdan şimdiki 18 yaşıma kadarki olan olumsuz kekemelik anılarımı bu iki saat içinde ne kadar olumsuz kekemelik anılarımı pozitif  yapabilirsem mutlu oluyorum asla emdr yaparken acele etmiyorum ama size şunu söyleyeyim 2 saat içinde bir çok olumsuz kekemelik anınızı acele etmeden dogru bir şekilde bu yöntemi kullanarak olumsuzları olumlu(pozitif) yapabilirsiniz ben emdr yöntemiyle ilk defa karşılaştıgımda bu yöntemi olumsuz kekemelik anılarımda denemeye karar verdim ve başardım tüm olumsuz kekemelik anılarımı pozitif yaptım ama kaçınma davranışlarım korkularım hala var dediğim gibi ben olumsuz kekemelik anılarım için emdr yaptım ve başardım kaçınma davranışlarım ve korkularım için nasıl emdr yapabilirim bunu düşünüyorum bu yazımda size olumsuz kekemelik anılarınızı nasıl pozitif e dönüştürebiliriz bunu anlattım peki ama bu emdr yöntemini günlük uygulamak zorunda mıyız bunu anlatayım olumsuz kekemelik anılarınızı pozitif yapmak için günlük emdr yapmak zorundasınız eger olumsuz kekemelik anılarınızı pozitif yapmayı başarırsanız bir ayda iki ayda bir veya 3 ayda bir tekrar emdr yapmanızı ben şiddetle tavsiye ederim peki eger bu aşamaya gelmişseniz ne yapacaksınız yani(daha iyi açıklayayım) eski olumsuz kekemelik anılarınızı pozitif yapmışsanız bir sonraki emdr uygulamanıza kadar(1 ayda bir gibi) ki geçmiş hayatınıza bakın kekemeliğinizle ilgili olumsuz bir olay/olaylar varsa bu yöntemle pozitif yapın şimdi size emdr nin zararlı yönlerini anlatayım ben emdr yöntemini ilk defa denerken bir hata yaptım ve bir çok olumsuz kekemelik anımı hatırladım ve pozitif e dönüştürme işlemini yapmadım yapmadıgım için bir kaç yıl önce kekemeliğimin sebep olmasıyla kronik depresyona girdiğim için kronik depresyon belirtilerim bir anda arttı tam bir hafta kendime gelemedim sonradan nerde yanlış yaptıgımı anladım ve olumsuz anılarımı pozitif e çevirince yani size anlattıgım yöntemle kronik depresyon belirtilerimin bir çogu düzelti ama tam bir düzelme olmadı çünkü kronik depresyon yıllarımda olumsuz kekemelik anılarım hariç başka olumsuz anılarda yaşadım şimdilerde bu anıları pozitif e dönüştürmek için çalışıyorum size dediğim gibi en fazla iki hafta içinde kronik depresyonu yenmiş olacagım yanlış anlaşılmasın kronik depresyonu yenmek için sadece emdr tekniğini kullanmıyorum kronik depresyonla ilgili diger çözümleride uyguluyorum ama emdr tekniği %99 luk bir oranla sizi içine düştügünüz bataklıktan kurtarıyor peki ama neden diger çözümleride uyguluyorum örnegin  fototerapi(güneşlenmek) her gün 30 dakika kısa tempo ile koşmak gibi çünkü kısa süre de iyileşmek istiyorum hayat kısa ve başarmayı istediğim şeyler var

kekemeliğin sebep oldugu bir çok rahatsızlık var
bunlar
-kronik depresyon(distimi)
-bipolar bozukluk
-depresyon
-yaygın anksiyete bozuklugu
-panik bozuklugu
-obsesif kompulsif bozukluk
-fobiler
-travma sonrası stres bozuklugu
-anoreksiya
-bulimia hastalıgı
-şizofreni
-borderline kişilik bozuklugu
Arkadaşlar psikoloji bilimi  bizim konuşmamız ile bizim hastalıgımızı saptar(bulur)
normal akıcı konuşan biri oldugunuzu varsayın psikiyatriye gidin o an ki uydurmuş oldugunuz uzaylı gibi saçma sapan hikayeleri anlatın mutlaka size bir hastalık teşhisi koyarlar psikiyatristler psikologlar sizin bunları uydurmuş olabileceğinizi düşünmezler onların akılları sonuçtadır acaba bu hastanın hastalıgı ne gibi düşüncelere kapılıp bunun cevabını ararlar oysa siz kekemeyseniz ve ülkede kekemelik yanlış biliniyorsa yanlış hastalık teşhisleri ile sizi damgalarlar peki ama biz ne yapacagız eger duyarsız bir kekeme iseniz basitçe kekeleyerek hayatınız hakkında dogru olan ne varsa söyleyin eger duyarlı bir kekeme iseniz işiniz çok zor yanlış teşhis ile damgalanma ihtimaliniz çok yüksek olur hastalıgınızın adını dogru biliyorsunuz yada bilmiyorsunuz bu önemli değil önemli olan kekemelik harici olan hastalıgınızdan kurtulmayı istemenizdir ben emdr tekniğini adını vermek istemedim bir bagımlılıgım üzerinde denedim size kekemelik için nasıl emdr yapılırdaki yazdıgım şeyleri kullanarak(olumsuz anıları pozitif yapmak) bagımlılıgımdaki olumsuz olayları pozitif yaptım sonucu şöyle oldu bagımlılıgımı yaptıktan sonra pişman olurdum oysa emdr tekniğindeki olumsuzları olumlu yapma yöntemi ile pişmanlık duygumu hissedemez oldum sonra düşündüm ne yapabilirim diye bende bagımlılıgımı yaparken yada bagımlılıgımla karşılaşırken veya bagımlılıgımı yaptıktan sonra nefret duyguları düşünceleri ile kendimi doldurdum yani emdr olumsuzları olumlu yapmak için vardır ben bu yöntemi değiştirdim emdr yaparken bu bagımlılıgım için nefret duygularımı düşüncelerimi kendime aşılamış oldum ve artık bu bagımlılıgımı yapmaktan nefret ediyor ve bir daha yapmıyorum size bu hikayemi neden anlattım kekemeliğin sebep oldugu bir çok hastalık var yazdıgım gibi eger siz kekemeliğin sebep oldugu yada kekemelik dışı bir neden ile hastalıgınıza yakalanmışsanız önce size yazdıgım kekemelik için emdr teknigini uygulayın sonra da mevcut yaşınıza kadar ki olan tüm olumsuz anıları sırası ile pozitif yapın bu yöntem ile hastalıgınızdan kurtulacagınızı ümit ederim eger size söylediklerimi yaptıgınız halde hastalıgınız da bir azalma olmamış ise hastalıgınızın belirtilerini düzeltmeyi deneyin örnegin az uyuyorsanız
normal uykuya kendinizi zorlayın tüm mücadelenize ragmen hastalık belirtilerinizde bir iyileşme olmuyorsa
bana özelden ulaşın sizin hastalıgınızın nedenini bulayım ve hastalıgınızı tanımak için sizden zaman isteyeyim sonra da emdr tekniğindeki olumsuzları olumluya dönüştürme yöntemini değiştirip size yazmış oldugum yöntem ile yaparsınız  

şimdi ben size bu yazıyı yazdım bu yazımdaki bazı şeyleri anlamamışlar mutlaka çıkacaktır onlara sesleniyorum bana sorunuz varsa lütfen önce sorunuzun cevabını düşünün ve tekrar tekrar yazımı okuyun internette araştırmalar yapın hala anlayamamışsanız soru sorabilirsiniz bunu yazdım çünkü ögrenmek için çabalamalısınız gerçekten anlayamadıgınız noktaları sormanız hem bana hem size faydalıdır

sorular ve cevaplar

-peki bu emdr tekniğinin duyarsızlaşma ile ne alakası vardır

duyarsızlaşmayı çogunuz bilmeyebilir ben size kendi düşüncelerimle önce duyarsızlaşma nedir bunu açıklayayım bir kekemenin harf hece tekrarı yapmak korkusuyla yüzleşmesi  için  korktugu şeyleri yaparken (dolmuş a binmek gibi ) hiç bir kaçınma davranışı yapmadan (kelime değiştirmek gibi) vücutta ve agız çevresinde hiç bir zorluk olmadan istemli (bile bile ) harf hece tekrarı yaparken belli bir zaman geçtikten sonra bloklardan tiklerden arınmış ham kekemeliği ile kelimelerin agızdan kolayca dökülmesine ve eski olumsuz kekemelik anılarının emdr tekniği ile temizlenmesine ki böylece konuşma öncesi konuşma anında ve sonrasında ki olumsuz duygu değişimleri(olumlu duygular ile dolu iken kekemelikten dolayı olumsuz duygulara kapılmak) yaşamamak ve hayatımızın odak noktasının kekemelik harici bir şey ile doldurulmasına (örnegin benim hayatımın odak noktası dinim sürekli dinimi düşünüyorum ne yapabilirim diyorum kararlar alıp uyguluyorum sizinde dersleriniz çocuklarınız kişisel gelişiminiz hayatınızın odak noktası olabilir) ve kekemeliğin getirmiş oldugu yanlış düşünce kalıplarını(kekemeyi kekemeler anlar başkası anlayamaz, konuşmada akıcılık kaygısı gibi) sorgulamak
hayata ve kekemeliğe pozitif yönlerinden bakmaya duyarsızlaşma denir duyarsızlaşmanın emdr ile olan ilişkisini duyarsızlaşmayı tanımlarken yazdım (“ eski olumsuz kekemelik anılarının emdr tekniği ile temizlenmesine ki böylece konuşma öncesi konuşma anında ve sonrasında ki olumsuz duygu değişimleri(olumlu duygular ile dolu iken kekemelikten dolayı olumsuz duygulara kapılmak) yaşamamak için emdr tekniği gereklidir”)

-peki olumlu olumsuz düşünmek ile emdr nin ilişkisi nedir

bana göre hayat olumlu düşünmek ve olumsuz düşünmek olarak ikiye ayırılır olumsuz düşünmeyi bir çogunuz bilir netice de kekemelikte bu düşünme şeklinden çok çektik ve bize çok zararı oldu kendimizi kısıtladık kendi duvarlarımızı kendimiz ördük artık bu duvarları yıkma zamanı olumsuz düşünmek demek başımızdan geçen bir olayın olumlu yönlerini az düşünmek yada hiç olumlu yönlerini düşünmemek ve  olumsuz yönlerini çokça düşünmek demektir peki öyleyse olumlu düşünmek nedir
tabii ki tam tersi bir olayın önce olumsuz yönlerini az düşünmek sonra ise olumlu yönlerini fazlaca düşünmek demektir peki ama neden olumlu düşünmek zorundayız yıkılmayıp ayakta kalıp hayattaki problemler ile mücadele etmek için peki ya gereksiz duygular nedir gereksiz düşüncelerin getirmiş oldugu sonuçlardır örnegin kekemeliğimizden dolayı hayata olumsuz düşünme biçimi ile baktık ve bunun sonucunda gereksiz üzüntülere aglamalara kaygılara utanmalara kapıldık oysa bu duygular gereksiz çünkü fayda vermiyor misal sevinçli bir haber aldıgınızda üzülmek ne kadar aptalsa bu gereksiz düşünceler gereksiz duygularda bir o kadar aptaldır

-peki emdr ile özgüven ilişkisi nedir

peki ya özgüven nedir bunu kendimce(düşüncelerim ile) tanımlayayım kişinin başarabileceğinden emin oldugu hedeflerine ulaşabileceği inancıdır eger hedefler kişinin ulaşabileceği gerçekçi hedefler değilse kişide özgüven düşüklügüne sebep olur ve kişi gerçekten başarabileceği şeyleri bile yapamayacagına inanır ki bu zararlıdır özgüveni arttırmak için gerçekçi hedefler belirlenmeli (ister hafızada ister kagıtta olsun) örnegin günlük gerçekçi hedefleriniz olmalı 2 dakika da dişleri fırçalamak en fazla 5 dakika içinde yatagınızı toplamak yada en fazla 20 dakika içinde yemek yemek gibi bu günlük hedefler özgüveninizi arttırır özgüven parçalara ayırılmıştır örnegin bir konuda özgüvenimiz fazla iken bir konuda düşük olabilir eger her hangi bir  konuda özgüveninizi artırmak istiyorsanız gerçekçi hedefler belirleyin ama bu gerçekçi hedeflerinize ulaşmak basit olsun özgüveniniz arttıkça biraz zaman alan gerçekçi hedefler belirleyebilirsiniz emdr ile herhangi bir konuda özgüven arttırmak mümkün fakat uygulanacak yöntem farklı(olumsuzları olumluya dönüştürmek yöntemi değil) bunu anlatmayı uygun bulmuyorum isteyen olursa bir kaç hafta sonra yazarım
Cevapla


Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi