Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 3/5 - 1 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
En çok / en az takılma yaşadığınız durumlar veya ortamlar hangileri?
#1
Merhaba arkadaşlar,
hepiniz kekemeliğinizin bir yerde çoğalıp bir yerde azaldığını biliyorsunuz. Bu kekemeliğin fıtratında var galiba...

Ama kendi kendimizi sorguladığımızda, kekemelikle yüzleştiğimizde heyecan ve korkudan ziyade bu azalma ve çoğalmanın başka unsurlara bağlı olduğunu fark edebiliyoruz. Kekemeliğimiz belli bir bağlamda çoğalırsa bunun sebebi ne olabilir?

Ben kendi açımdan kekemeliğimin arttığı bir durumu size anlatabilirim!

Ali diye seslendiğim kişi Veli çıkarsa...

Çocukken en nefret ettiğim durum tanıdığım birine seslendiğim zaman o kişinin arkasını dönüp bambaşka biri çıkmasıydı. Özellikle bir hadiseyi hatırlıyorum.
Yaşım 7-8... Ailemle Almanya'nın güneyinde tatil yapmıştık, başka turistlerle birlikte bir pansiyonda kalıyorduk.
Orada Stefan isimli bir çocukla arkadaşlık yaptım, çocuk arabaları çok seviyordu ve bir sürü küçük model arabaları vardı. O gün ailemle gezmeye çıkmıştık ve tam da çocuğun çok sevdiği ancak gerçek olarak hiç görmediği bir araba görmüştüm.

Bir an önce Stefan'a kavuşup bunu anlatayım diye can atıyordum. Pansiyona döndük ki Stefan'gilin arabası yerinde yok. Annem zaten üstümü değiştirmem için odaya gelmemi istedi, daha sonra dışarı çıktığımda kırmızı tişörtlü, siyah saçlı bir çocuğu ailesiyle restoranın önünde gördüm.
Hemencecik 'Stefan!' diye seslenerek yanına koştum ki... ne göreyim? Çocuk arkasını döndü ve Stefan olmadığını hemen gördüm. Dilim tutuldu. Kendimi hiç ifade edemedim. 'Kusura bakma, seni Stefan zannettim' de diyemedim. Utancımdan yerin dibine girmek istedim ve anne-babamın o an orada olmayıp benim bu rezilliğime tanık olmadığına şükrettim.

Bu tür hadiseler hep başıma geldiği için artık emin olmadan kimseye seslenmez oldum. Birkaç yıl sonra babamla aramızda öyle bir sohbet geçti, ben de insanları birbirleriyle karıştırmaktan nefret ettiğimi söyledim.
Babam da bana dedi ki: 'Bir şey olmaz ki kızım. Ali değil, Veliyse dersin ki kusura bakma sizi arkadaşımla karıştırdım. Oldu bitti.'
Ben de için için düşündüm: Bir bilsen!

Mutlaka kekemeliği anında hadd safhaya arttıran başka durumlar da vardır. Ama şimdi sıra sizde, sizin kekemeliğiniz hangi durum veya ortamlarda artıyor veya azalıyor?

İyi günler
Petra
#kekelemek #kekemelik #vanriper
Ara
Cevapla


Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi