Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Engelliler Sarayı Kekemelik Kursu
#1
Herkese Merhaba 

Uzun zaman önce Bağcılar Belediyesinin Engeliler Sarayındaki Kekemelik kursunu bir arkadaşımdan duydum. Kendisi oraya gittiğini ama bir sonuç alamadığını söyledi. Daha sonra afişlerde çıktı karşıma. Orada verilen eğitim, kullanılan teknikler bana gittiğim bir kekemelik kursunu hatırlattı ve böyle bir 'tedavinin' devlet tarafından desteklenmesi beni üzdü. 
Aslında bu Türkiye olarak kekemeliği ne kadar sahiplendiğimizi ve hakkında ne kadar araştırma yaptığımızı gösteriyor. 

Sitelerinde kursla ilgili bir kaç cümle de şu şekilde: 

3 ay gibi kısa bir zaman dilimini kapsayan eğitimin ardından kekeme olarak kursa başlayan kursiyerler, hızlı ve akıcı konuşmaya başlıyor. 2013 yılından bugüne kadar bu programa katılan 2 bin 350 kişi kekemelik probleminden kurtuldu.

İsveç den bir kişi ise bu kursa ulaşıp faydalanmak istediklerini söylemişler. Şu şekilde ifade ediyorlar.

Makedonya Türklerindeniz. 10 yıldır burada yaşıyoruz. Özelde tedavi yaptırdık ama bir sonuç alamadık. Çünkü burada mevcut durumunuzu kabullendirmeye yönelik bir uygulama var. Psikolojik olarak kekeme olduğunuzu ve bununla yaşamanız gerektiğini öğretiyorlar. Ancak sizin orada yaptığınız tedaviye yönelik. 

Sizin bu konuda görüşleriniz neler?
Ara
Cevapla
#2
Bende Anadolu Universitesinin dil ve konusma bozuklugu merkezine gitmistim. Orasida devlete bagli bir kurum. Orada bize hep teknik ogrettiler bu isin psikolojik boyutuna ne yazik ki hic deginmediler ve belli bir sureden sonrada tam iyilesmeden sizin egitiminiz tamamlandi diye bitirdiler. Hani demek istedigim Devlet yerine olsa tam istediginiz verimi alamiyorsunuz en azindan ben alamadim.
Ara
Cevapla
#3
Ben size ayrıntılı cevap yazacağım ancak şu anda tatildeyim bilgisayarsız zor oluyor
Selam Petra
#kekelemek #kekemelik #vanriper
Ara
Cevapla
#4
Türkiye de Devletin ve yetkililerin sağolsunlar bu işi ne kadar ciddiye aldıklarını gösteriyor bu olay. Ben de İzmir de Özel bir yerde tedavi aldım. sonuç bu iş bu kadar dediler ve gönderdiler. Burası Türkiye Petra hanımın dediği gibi kesin çözüm diyen yerlerden uzak durun.
Ara
Cevapla
#5
Bira ben de müzeyyen çiğiltepe ile görüşmüştüm orada terapi almak için ama doluydu.İyi bir terapi yeri diyorlardı.Ne yaptıklarını önceden öğrenmek gerek.Zaten gerçek dkt kimse bu tür yöntemleri uygulamaz.O kadar kişiyi tek tek kontrol etmişler mi geri dönüş olmuş mu diye.İstisnalar olabilir ama o şekilde konuşmak şartıyla.Eğer kaygı gibi durumlarda da kendini kontrol edip hala öyle konuşacak mı?Eğer kendini öyle rahat hissediyorsanız kısa bir süre içinde çalışmalara başlayıp öyle konuşmaya alışırsınız ve bu şekilde konuşursanız zaten konuşma sorununuz azalıyor.Hangi mantıkla 3 hafta kısa bir sürede kekemeliği çözeceğim diyebiliyorlar şaşırıyorum.Bunu yapan da eğitimciler terapist değil.Öğrenip uyguluyorlar.Amaç yavaş,uzatarak,ritmik bir şekilde yeni konuşma alışkanlığını kazandırmak.Eğer böyle konuşmak istiyorsanız ve sizin için daha iyi olacaksa deneyebilirsiniz.
Ara
Cevapla


Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi