Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Farkettiğim pek bahsedilmeyen bir durum
#1
Thumbs Up 
Uzun uzun yazmaktansa direkt konuya girmeyi tercih ediyorum.
Türkçeyi okulda dilbilgisi olarak gördüğümüzde örneğin; gideceğim, yapacağım vs diye yazarız ancak bu şekilde okunmaz.
Okuma kurallarında örneğin; "Okula gitcem, şunu yapcam" olarak okunur. Youtube'da seslendirme sanatçısının çeşitli örnekleri var. Bunu sizlerle de paylaşmak istedim. Angel

Bu örneği çeşitlendirirsek ulama konusu da var. Bu şekilde okuduğumuzda/konuştuğumuzda kekelememin azaldığını farkettim. Konuşma problemi olan insanlar bile okuma kurallarına uymayan herkes zorlanacak ve yorulacak hatta az da olsa kekeleyecektir benim görüşürüm.
https://www.youtube.com/watch?v=ICHVOAjkRc4
https://www.youtube.com/watch?v=c3IVEq7NJno

dikkat ederseniz kekelemeyen insanlar da istemli veya istemsiz bilmiyorum bu şekilde konuşuyorlar.
Örnek: " Harp okulunu bitirdim - harbokulunu bitirdim"
Bir süre önce 2 ay kadar hergün sesli kitap okumayı denedim ve konuşmamda gelişme gördüm. Yakın zamanda tekrar başlayacağım.
Başlayacak arkadaşlar varsa ilk birkaç gün zorluk çekebiliyorsunuz sonradan hızlanmaya başlıyor ama yine de bıraktığım için şuan tekrar kekeliyorum ama eskisinden daha az olduğundan eminim. Kendi problemimden bahsetmek gerekirse de bir konuda bilgim varsa ve ortamda rahatsız değilsem çok az kekeleyerek konuşabiliyorum. Bu rahatsızlık olayını da o insanların zayıflıklarını bularak daha rahat aşıyorum ne kadar doğru bir şey bilemem ancak aklımdan geçiriyorum sadece.
Bir videoda araştırmacı tarafından "https://youtu.be/6E5Q_MoOcas" kekeme bireylerde beynin cerebellum kısmının fazla aktif olduğundan bahsediliyor. Kişi yeni bir şey öğrenirken beynin aktivitesi artıyor ve öğrendikçe kullandıkça aktivitesi azalıyor diyor. Biz konuşmaktan kaçtıkça bu bölgenin aktivitesini azaltmamış olduğumuzu düşünüyorum. Sesli kitap okumak belki de konuşmaya eş değer olduğu için beynin bu bölgesindeki aktiviteyi azaltarak kekemelemizin azaldığı görüşündeyim.

Yorumlarınızı merak ediyorum. İyi forumlar. Smile
Ara
Cevapla
#2
Bende geçmişte kalemle kitap okudum çok az faydası olmuştu ama yüzde 10 gibi. Ama şimdi yine aynı yani çıkmaz sokak. Bu sürede ayna karşısında konuşma egzersizleri yaptım zor oluyor gerçekten oda fayda etmedi.  Bu sorun yanlız çözülmüyor bunca yıllık deneyimlerime göre. Nefes egzersizi yavaş konuşmak ulama yapmak aşınmaya uğruyor ve insanı yoruyor
Ara
Cevapla
#3
(06/09/2018, 21:53)-Özgün588 Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Bende geçmişte kalemle kitap okudum çok az faydası olmuştu ama yüzde 10 gibi. Ama şimdi yine aynı yani çıkmaz sokak. Bu sürede ayna karşısında konuşma egzersizleri yaptım zor oluyor gerçekten oda fayda etmedi.  Bu sorun yanlız çözülmüyor bunca yıllık deneyimlerime göre. Nefes egzersizi yavaş konuşmak ulama yapmak aşınmaya uğruyor ve insanı yoruyor

Ben kalemsiz okudum. Kalemle okuyunca ağız ve dil kasları daha çok yoruluyor daha faydalı oluyordur bence ancak kalemle denemedim. Küçükken özgüvensiz olduğum için acayip kekeliyordum liseyle beraber sınırlarımı aşmak için türlü türlü şeyler yaptım hayatta kaybedebileceğim hiçbir şey olmadığı için belki de psikolojik yönden güçlediğim için gelişme göstermiş olabilirim belki de bu gelişme gösterdi.

Hala kekelediğim ortamlar kendimi güvende hissetmediğim ortamlar / topluluk karşısında / otoriteye karşı belki birazcık vardır. Bunu ergenlikte hep karşı ve agresif hareketler sergileyerek ve karşıyı ezerek çok çok azalttım. Kötü bir şey ama geçti gitti artık öyle şeyler yapmıyorum. Bunu ilkokulda sürekli spor yaparak dalga geçen sınıf arkadaşlarıma şiddet uygulayarak kötü denmeyecek bir ergenlik geçirdiğimi de söyleyebilirim.
Bu açıdan iyi ki de avrupada yaşamadığımı düşünüyorum çünkü çok büyük suç bu tür davranışlar yanlış örnek olmak da istemem genç kekeme arkadaşlara.
Ortalamanın üzerinde yakışıklılığa sahip olduğum için belki de özgüven konusunda çok sorun yaşamadım birebir iletişimde.

Kendimde işe yarayanları tavsiye olarak vermek gerekirse :
-Spor yapın : özellikle ağırlık çalışırsanız karşınızda kim olursa olsun +1 saygı kazanırsınız. İlla kekemelerle ilgilli bir durum değil.
-Kendinize bakın / bakımlı olun. Kendinize saygınız artar. Özgüveniniz artar.
-Ciğerlerinizi güçlendirmek istiyorsanız YÜZME kursunun çok faydası oluyor. Klasik yüzen insanlar gibi değil de profesyonel yüzme antrenmanlarında sürekli kafanız suyun içinde olur ve suya nefes verirsiniz bu da balon şişirmek gibi zorlayan bir hareket.
-Kitap okuyun.(çok okuyan biri değilim ancak yarın başlıyorum tekrar. Kelime dağarcığınız ne kadar fazla olursa o kadar çok kelime değiştirebilirsiniz. İlla da konuşmak için değil, boş beyine sahip olup boşboş konuşmaktansa dolu bir beyinle kekeleyerek konuşmak daha güzeldir. İnsanlar boş ama düzgün konuşabilen insanlar yerine kekeme ama dolu konuşan biriyle daha keyifli sohbet ettiklerini bilirler.
-Yeni bir dil öğrenmek, almanca ve rusça konuşan insanlara dikkat ederseniz ağızlarını açarak konuşurlar. İlber ortaylı'nın bir programda söylediği gibi türkçe; ağız önünde konuşulan bir dildir. Harfleri vurgulamaktan korkmayın. Tv sunucuları ve oyuncular da aynı şekilde konuşurlar ses daha net ve rahat çıkar. Yeni bir dil öğrenince insanların harflere nasıl vurgu yaptıklarını ve aslında olması gereken konuşma stilinin bu olduğunun farkına vardım.
Defalarca intihar etmeyi düşündüm ancak yaşamak konuşmaktan ibaret değil. Yalnız olmak bile zevkli ve karşı cins kekelemeyi her zaman tatlı bulmuştur. Hatta dün Kekemeler Derneğinin Almanya toplantısındaki bir kadın arkadaşımız gayet tatlı konuşuyor ve bence çok hoş ve tatlı. Üstün cesaretinden dolayı da tebrik ederim kendilerini.
-Toplum içinde örneğin markete gidince, otobüsten inerken, tanımadığınız biriyle iletişime geçerken karşınızdakinin sizin kekeme olduğunuzu anlasa veya çok kekeleseniz size gülse ne olur sanki çekinmeyin. Hani karşınızdaki insanın zayıf görün gözünüzde. Senden farkı kekelemeden 100 tane kelimeyle gününü geçiren biri olması (bu belki kötü bir şey ama yapacak bir şey yok içinizden düşünüyorsunuz). Veya karşınızdaki kişinin de kekeme olduğunu düşünün sizi hor görmez. Ya çocuğu öyledir ya kendisi önceden öyleydi ya da kekemeler hakkında araştırma yapmış birisi de olabilir. Bilinçli bir bireydir stres yapacak hiçbir şey yok. Amacınız marketten isteyeceğiniz bir sakız, bunu kekeleseniz de kekelemeseniz de sakıza ulaşmak olarak görün.
-İsminizi soran kafelere gidin ki adınızı başkalarının yanında söyleyebilmeye alışın Smile
Etik olmasa da bu eksiğimi bahane olarak kullanabilirim ve bana göre diğer insanlardan önceliğim var.
-Kadınlarla konuşmaktan çekinmiyorum ve aslında onlarla daha rahat konuşuyorum neden bilmiyorum.
-Bazen kekelediğimi haftalarca unutuyorum kimse de bana kekeliyorum diye bir şey söylemiyor.
-Üniversiteye gidecek arkadaşlar okuyorsa üniversitede kimse bana kekelediğim için iletişimini de kesmedi veya bu arkadaş olup olmama konusunda bir sorun teşkil etmiyor okuyan çoğu insan gayet mantıklı ve böyle şeylere önem vermiyor önemli olan dostluktur.
-Gülümseyin. Gülümserseniz beyniniz sorun olmadığını düşünür ve stres seviyeniz azalır Smile
Yanlış olduğunu düşündüğünüz bir şey varsa düzeltmekten çekinmeyin lütfen. Smile
Merak ettiğim konulardan biri de tüpsüz dalış yapan kekeme birisi var mı acaba veya deneyecek biri? Smile

Bayağı dağınık bir yazı oldu kusura bakmayın Angel Bu yazdıklarımı da ilerde okurum.
Konfor alanınızdan vazgeçerseniz hayat çok daha güzel olacak Smile
Ara
Cevapla
#4
(07/09/2018, 01:42)akdeniz Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Bayağı dağınık bir yazı oldu kusura bakmayın Angel Bu yazdıklarımı da ilerde okurum.
Konfor alanınızdan vazgeçerseniz hayat çok daha güzel olacak Smile

Hiç de dağınık olmadı, gayet güzel, çok beğendim.
Gerçekten çok güzel ve cesaretlendirici sözler söylemişsiniz.
Kaleminize sağlık demem yerine 'klavyenize sağlık' demem gerekir galiba  Smile

Başarılarınızın devamını dilerim
Petra
#kekelemek #kekemelik #vanriper
Ara
Cevapla


Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi