Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Farkındalık Temalı Öykü Kitabı İçin Fikirlerinize İhtiyacım Var
#1
Merhabalar, kekeme bir çocuğun hayat hikayesinden bahsedecek bir öykü kitabı yazacağım. Hepimizin yaşadığı sorunları dış dünyaya sergilemek ve şimdinin çocuklarının, geleceğin bireylerinin farklı insanlara nasıl yaklaşması gerektiğini göstermek amaçlı olacak. İstiyorum ki, hem bizlerin sorunlarını duyuralım hem dış dünya için bilinç uyandıralım. Bu konu hakkında fikir , düşünce ve önerilerinizi veya kendi yaşadığınız sorunları benimle paylaşırsanız çok sevinirim. Umarım, her kekeme bireyin hayatına dokunan bir öykü kitabı oluşturup bunu çocuklara ulaştırabiliriz.
Özel iletişim için  mail@kekebek.com adresini tercih edebilirsiniz.
Ara
Cevapla
#2
(19/03/2018, 00:15)ayhannn Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Merhabalar, kekeme bir çocuğun hayat hikayesinden bahsedecek bir öykü kitabı yazacağım...

Merhaba,
kekemelerin tecrübelerini konu edinen bir kitap yazman çok güzel bir fikir. 
Almanya Kekemelik ve Özyardım Federasyonu'nun buna benzer bir sürü kitabı vardır ve belki o kitaplardan esinlenerek kitabını yazabilirsin.

Öncelikle kendine iyi bir konsept hazırlaman gerekir.
- CV'lerden oluşan bir kitap: 2016 yılında Almanya'da 'Mein Weg' (Benim Yolum) isimli bir kitap yayınlandı. Kitabın kekeme ve emekli özel eğitim öğretmeni olan yazar, daha önce araştırdığı ve en genci 18, en yaşlısı 82 yaşında olan 11 kekemenin hayatını anlatıyor.

Yazar hep aynı şekilde ilgili insanlarla röportaj yapmış: Randevu alarak taze ekmek ile ilgiliyi evinde ziyaret etmiş ve kahvaltıdan başlayarak bir gününü ona ayırmış. Banda çektiği hayat hikayesini ara vermeden dinlemiş ve sonunda bazı kişisel sorular sorarak (örneğin: kekemeliğin bir çiçek olsaydı hangi çiçek olurdu? Kekemeliğini bir renk olarak düşünsen hangi renk olurdu?) tamamlamış.
Daha sonra bunu 12-15 sayfalık bir yazıza dökmüş, ilgilinin bakması için ona göndermiş ve kitabın birer bölümü olarak düzenlemiş.

Tabii ki her anlatan çocukluğundan başlayarak günümüze kadar olan yaşamını anlatmış...
Bu kitap muhtemelen sadece küçük bir okuyucu çevresini ilgilendirdiği için daha sonra şehir şehir dolaşarak kekeme, terapist ve konuyla ilgilenen (kekeme yakını vs.) kişilere okuma turu düzenlemiş.

Bir de şöyle bir şey düşünülebilir. Ben de geçen yıl kekemelikle ilgili bir kitap yazdım. Kitap bir çocuk romanıdır ve 13 yaşında bir kızın hayatını anlatıyor.
Almanya'daki küçük ve genç kızların en büyük sevdaları nedir? At ve ata binmek. Öyleyse ben heyecanlı bir at romanı yazmaya koyuldum, tek fark kızın kekeme olması.
Kız hem kekemeliğini kabullenemiyor hem de at tutkusuyla bir sürü macera yaşıyor. Daha sonra yine kekeme ve at sevdalısı bir erkek çocukla tanışarak hem kekemeliğini kabullenmeyi öğreniyor (terapi almaya karar veriyor) hem de geceleri kırsal alanda dolaşıp atlara zarar veren bir katili yakalatarak kahraman oluyor.

Kitabın iki ana hedefi vardır: Çocukları eğlendirmek, onları eğlendirirken kekemelik konusunda farkındalık yaratmak. 
Kitabın kahraman(lar)ı kekeme, diğer çocuklardan hiçbir farkları yok, hatta daha cesur, daha güçlüler.
Ama öykünün içerisinde sürekli korkuları, endişeleri, okulda yaşadıkları başarısızlıkları da dile getiriliyor ve empati yaratılıyor.

Böyle bir proje Türkiye'de de mümkündür. Tabii at belki Türk toplumunda çok yaygın bir hobi değildir ama futbol, bale, karate vs. gibi sporlar odakta olabilir.
Bence kitabın okuyucu çevresinin sadece kekeme bireylerden oluşmaması daha iyidir çünkü bir kekeme kendini nasıl hissettiğini zaten biliyor. Amaç farkındalık olmalı öyleyse öykü herkesi ilgilendiren ve heyecanlı anlatılan bir konu olmalı ama kitabın kahramanı kekeme olmalı. Bu kekemenin iç dünyasını da anlıyorsak (örneğin 'ben' diye anlatılıyorsa) o zaman kitabı sona kadar okuyan, normal konuşan biri artık kekemeleri daha iyi anlayabiliyor ve empati yapabiliyor.

Bunlar sadece bazı fikirlerdir. Belki ilham alıp ona göre projeni hazırlarsın.
Sana başarılar dilerim!
Almanya'dan selamlar
Petra

Facebook gruplarımıza üye misin? Buyur:
https://www.facebook.com/groups/185678661897485/
https://www.facebook.com/groups/kekemelerdernegi/
Oradan da fikirlerini paylaşabilirsin!

resim
#kekelemek #kekemelik #vanriper
Ara
Cevapla
#3
Merhabalar, fikir ve ilham konusunda ufkumu daha da genişletmemi sağladınız verdiğiniz fikirler ile. Size çok teşekkür ederim. Söylediğiniz gibi kahramanı kekeme ama hedef kitlesi tüm insanlık olmalı hatta öyle ki, ülkemizde beğeni kazanacak bir eser oluşturursam bunu tüm insanlığa armağan etmeyi istiyorum, yani birçok yabancı dile çevireceğim. Peki sizce, ilk eserim maksimum 50 sayfa olan bir öykü kitabı mı yoksa roman mı olmalı ?
Ara
Cevapla
#4
Benim romanımın 300 küsür sayfası var yani normal bir çocuk romanı. Ama başka bir arkadaşımın ilk okul çağında olan çocuklar için daha çok masal kitabı gibi (efsanevi, içinde bir sihirbaz ve herkesin kekeme olduğu hayali bir köy/şehir var) bir kitap yazmış, harfler de büyük, içinde resimler var, o kitap 100 sayfadır, onun da resmini çekeyim...
resim
#kekelemek #kekemelik #vanriper
Ara
Cevapla
#5
Farkındalık önce küçük yaşta başlamalı, çocuğun kişiliği ve karakterinin oturma dönemi olan anaokulu ,ilkokul çağlarında onlara farklılıkların normal bir şey olduğunu alay edilecek bir şey olmadığını aşılamak için öykü kitabıyla başlamayı düşünüyorum. Eğer böyle yaparsam, öykü kitabı ile başlayıp ikinci eserimi beğenilirse ilk kitabımın devamı şeklinde yazabilir ya da dediğim gibi roman olarak yazabilirim.

Çok hoş bir tasarım olmuş. Ama eğer öykü yazarsam, kitap boyutunu küçük tutmayı düşünüyorum. Büyük kitap boyutları bazı kişileri soğutabiliyor çünkü.
Ara
Cevapla
#6
O tür kitaplar da repertuvarımızda var.
Biz Köln Kekemelik Özyardım Grubu olarak her yıl 22 Ekim tarihinde belediyemizdeki ana okullarına / kreşlerine kekemelikle ilgili yeni çıkan çocuk kitaplarını armağan ediyoruz. Maksat okul öncesi çocuklarda bile farkındalık yaratmak, kekemelik (veya olası diğer engelleri) konu yapmak ve önyargıların oluşmasını engellemek.
resimresim
#kekelemek #kekemelik #vanriper
Ara
Cevapla


Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi