Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Farkındalık Temalı Öykü Kitabı İçin Fikirlerinize İhtiyacım Var
#7
Harika bir çalışma umarım en kısa sürede Türkiyede'de böyle çalışmalar yapılmaya başlanır. Öykü kitabı yazarsam zaten Milli Eğitim Bakanlığı ile görüşüp 100 Temel Esere dahil ettirmeye çalışacağım. Peki siz Almanya'da yazıp bastırdınız romanınızı sanırım. Ben bana sponsor olacak ve masraflarımı karşılayacak bir yayınevi bulacağım. Çünkü kalemime güveniyorum evet, daha önce bazı yazarlık çalışmalarım da olmuştu fakat üniversite öğrencisiyim. Üstünkörü bir fiyat araştırması yaptım. Baskı maliyeti ortalama 3 ile 5 bin lira arasını buluyor. Sizin Türkiye'de bildiğiniz görüştüğünüz sponsor olan yayınevleri var mı yahut tavsiye edebileceğiniz yayınevleri ?
Ara
Cevapla
#8
(24/03/2018, 16:01)ayhannn Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Harika bir çalışma umarım en kısa sürede Türkiyede'de böyle çalışmalar yapılmaya başlanır. Öykü kitabı yazarsam zaten Milli Eğitim Bakanlığı ile görüşüp 100 Temel Esere dahil ettirmeye çalışacağım. Peki siz Almanya'da yazıp bastırdınız romanınızı sanırım. Ben bana sponsor olacak ve masraflarımı karşılayacak bir yayınevi bulacağım. Çünkü kalemime güveniyorum evet, daha önce bazı yazarlık çalışmalarım da olmuştu fakat üniversite öğrencisiyim. Üstünkörü bir fiyat araştırması yaptım. Baskı maliyeti ortalama 3 ile 5 bin lira arasını buluyor. Sizin Türkiye'de bildiğiniz görüştüğünüz sponsor olan yayınevleri var mı yahut tavsiye edebileceğiniz yayınevleri ?

Almanya'da kitap yazmak hele tanınmayan biri olarak!!! neredeyse mümkün değildir. Anan baban eşin ünlüyse (sinema oyuncusu, futbolcu, şarkıcı, bakan vs.) hiç mesele yok hemen yayınlarlar çünkü yayınevleri sadece olası kazancı düşünür.
Bazen ün salmış ve çok tutulan İngilizce bir kitabı Almanca'ya çevirerek yayınlamak tanınmamış bir Almana şans tanımaktan daha iyi olarak görülüyor. Bir kere kitabı tutulan biri ise artık istediği romanı yazabiliyor. Burada şans çok önemli.

Tabii ki Amazon gibi platformlar tanınmamış yazarlar için de imkan sağlar ama tüm sermayesi tashihi filan sana ait.
Ben projemi farklı gerçekleştirdim. Yazmasına zaten yazmıştım, bitmişti. Sağa sola başvurup cevap alamayınca Kekemelik Federasyonu'na gösterdim. İnceleyip beğendiler. Proje hazırladılar, fon aradılar.

Benim kitabım Federal Sağlık Bakanlığı'nın desteğiyle yayınlandı, profesyonel lektörlükten (tashih) de geçti anlaşılan her yönüyle profesyonel bir çalışma oldu. Piyasaya sürüldükten sonra Federasyon atla ilgili dergileri de bilgilendirdi ve reklam yapmalarını sağladı.

Diğer kitaplar da birer proje biçiminde yayınlandı örneğin ilkokul çağındaki LUİS'in öyküsü Sağlık Sigortası'ndan destek aldı.
Almanya'da şöyle bir uygulama var. Özyardım girişimlerinin sağlık sistemindeki önemi artık kanıtlanmış durumdadır. Buna dayanarak özyardım grupları sağlık sistemimizin sabit bir parçasını oluşturuyor. Özellikle kronik hastalıklarda her soruda doktora, terapiste başvurmak mümkün değildir, bazen de başka bir hasta belli bir soruyu bir doktor veya terapistten daha iyi cevaplayabiliyor.
Ayrıca özyardım grupları bitmiş bir terapiden sonra ilgili kişilere müthiş bir destek sağlıyor. 

Bundan dolayı her sigortalı yıllık 1 küsur Euro ortak bir özyardım fonuna yatırıyor. (Tabii kendisi bunun farkında değil, hastalık sigortaları bunu primlerinden keser)
Diyelim eğer Almanya'da 40 milyon sigortalı varsa (aile sigortalıları dahil herkes kendi adına sigortalı değildir) o zaman yıllık 40 milyonluk bir özyardım bütçesi oluşuyor.
Özyardım grupları bu fondan yararlanmak için proje hazırlayabiliyorlar. Projeleri kabul edilirse belli bir miktar para kendilerine özyardım çalışmaları için ödenir. Kitap çalışmaları da farkındalık açısından bu projelere giriyor.

İşte bunu artık Türkiye'nin şartlarına göre değerlendirmen lazım. Ama Kekemeler Derneği ile irtibata geçmeni her halükarda tavsiye ederim.
Petra
#kekelemek #kekemelik #vanriper
Ara
Cevapla
#9
Anladım, bilgilendirdiğiniz için çok teşekkür ederim. Kitabımı yazıp bitirdikten sonra, destek alabilmek için birçok yere başvuracağım.
Ayhan
Ara
Cevapla


Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi