Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Gecikmiş İşitsel Geribildirim Tekniği
#1
Gecikmiş İşitsel Geribildirim Tekniği (Delayed Auditory Feedback) 

1950'li yıllarda öğrenme kuramlarından uzaklaşılarak, kekemeliğin fiziksel bir bozukluktan; işitsel geribildirim sürecindeki bozulmalardan kaynaklandığı görüşü yaygınlaşmıştır.

Bu yaklaşımın önerdiği tedavi yöntemi, kekemelere bir araç yardımıyla geribildirim verilmesini, böylelikle konuşma hızını ve kaslardaki gerginliği kontrol altında tutmalarına yardımcı olunmasını içermektedir.
Van Riper (1971) ve Schwartz (1974), kekemeliğin, neden sonuç bağlantısı tartışılmaksızın,larinksteki kasılmalar ile  ortaya  çıktığını   belirtmektedirler.Bu görüş çerçevesinde, kekemelikte geribildirim tekniğinin, kasılmaları kontrol etmeye yönelik olarak tedavi amaçlı kullanımı başlamıştır.
Pamir (1985) geribildirim tekniğini şu şekilde tanımlamaktadır "Geribildirim, insanın normal koşullarda farkında olmadığı fizyolojik ya da psikolojik tepkilerinin bir araç yardımıyla kendisine yansıtılarak farkına vardırılmasının sağlandığı ve bir eğitim programı içinde, etkinliklerini istenilen yönde düzenlemeyi öğrendiği bir yöntemdir". Pamir, bu teknikle kişiye yaptıklarını nesnel olarak gözleyebileceği bir ortam sunulduğunu ve böylelikle kişinin gözlediği davranışlarını alışkanlık edineceği yeni bir model doğrultusunda yeniden eğitilerek değiştirebileceğini belirtmektedir.    Kekemelik tedavisinde alternatif bir yaklaşım sunan bu teknik, bozukluğun kökeninin fizyolojik veya psikolojik olduğu tartışmasını göz ardı ederek kekemeliğin azaltılmasına odaklaşmıştır.

Kekemelik tedavisinde uygulanan Geribildirim tekniğinde bir araç yardımıyla kişinin kaslarını gevşetmesi sağlanmakta, kekemelik kontrol altına alınmaya çalışılarak ve daha yavaş konuşularak akıcılık sağlanmaktadır.Daha sonra, kekemeliğin, işitsel geribildirim mekanizmasındaki bozulmalardan kaynaklandığına ilişkin görüş doğrultusunda Perkins ve Curlee (1970), bir araç yardımıyla kekeme kişilerin konuşmalarını duymalarını bir kaç saniye geciktirmişler ve böylelikle konuşma hızını düşürerek akıcılığı sağlamışlardır. Daha sonra yavaş yavaş konuşma hızı artırılarak kişinin normal hızda ve akıcılıkta konuşması gerçekleştirilmiştir.Gecikmiş İşitsel Geribildirim tekniği kullanılarak yapılan çalışmaların sonucunda, Adamzczyk (1965), gecikmiş işitsel geribildirim uyguladığı 60 kişide, dört ay süren terapi sonucunda %60 oranında ilerleme kaydettiğini belirtmiştir. Curiee ve Perkins (1969) işitsel geribildirim tekniği ile araştırmaya aldığı tüm kekemelerin normal konuşma düzeyine ulaştıklarını, Webster (1970) bu yöntemle tedavi sonucunda kekemeliğin tamamen ortadan kalktığını ve on ay sonraki izleme çalışmasında tüm deneklerin akıcılıklarını koruduğunu belirtmişlerdir.
Araştırmalarda, kekemeliği kontrol etme yönünden yararlı olduğu görülen Gecikmiş İşitsel Geribildirim Tekniğinin bir çok tedavi programında yardımcı teknik olarak kullanıldığı bilinmektedir.    

Delayed Autodory Feedback bir sesi geciklemeli geri verme tekniği olup Shaping tekniğidir.
Psikolog Asım Eren'in kitabından alınmıştır.
Ara
Cevapla
#2
(21/01/2019, 13:42)kyaman Adlı Kullanıcıdan Alıntı:
Daha sonra, kekemeliğin, işitsel geribildirim mekanizmasındaki bozulmalardan kaynaklandığına ilişkin görüş doğrultusunda Perkins ve Curlee (1970), bir araç yardımıyla kekeme kişilerin konuşmalarını duymalarını bir kaç saniye geciktirmişler ve böylelikle konuşma hızını düşürerek akıcılığı sağlamışlardır. Daha sonra yavaş yavaş konuşma hızı artırılarak kişinin normal hızda ve akıcılıkta konuşması gerçekleştirilmiştir.Gecikmiş İşitsel Geribildirim tekniği kullanılarak yapılan çalışmaların sonucunda, Adamzczyk (1965), gecikmiş işitsel geribildirim uyguladığı 60 kişide, dört ay süren terapi sonucunda %60 oranında ilerleme kaydettiğini belirtmiştir. Curiee ve Perkins (1969) işitsel geribildirim tekniği ile araştırmaya aldığı tüm kekemelerin normal konuşma düzeyine ulaştıklarını, Webster (1970) bu yöntemle tedavi sonucunda kekemeliğin tamamen ortadan kalktığını ve on ay sonraki izleme çalışmasında tüm deneklerin akıcılıklarını koruduğunu belirtmişlerdir.

'birkaç saniye' olması mümkün değil benim bildiğim kadarıyla mili saniyeden bahsediliyor. Alman forumu kapalı olduğu için şu anda bakamıyorum ama orada çokça tartışılmıştı.

Maalesef bu teknik bütün kekemelere aynı şekilde faydalı olmuyor.
Kendi sesini gecikmeli olarak işitmek öncelikle kişinin daha yavaş, daha ağır konuşmasına yol açar.

Yöntemi deneyen birçok kişi varken pratikte uygulayan hiç kimseyi tanımıyorum. Deneyenler de zamanla aşınma olduğunu kaydediyor.

Ancak denemeyi herkese tavsiye ederim. Cep telefonu için ücretsiz DAF uygulamaları varmış.
DAF'tan ziyade tek bir etkiyi değil, iki etkiyi aynı anda sağlayan Speech easy uygulaması varmış, uygulayan kişi kendi sesini koro halinde (sanki birden fazla ses geliyormuş gibi) duyuyormuş.
#kekelemek #kekemelik #vanriper
Ara
Cevapla
#3
Aslında o gecikmesi süresini kendimize göre ayarlayabiliyoruz ve sesi de değiştirebiliyoruz.Ben kullanmıştım bir ara konuşma hızını düşürüp yavaş konuşmayı sağlıyor ama dışarıda hiç denemedim deneyip yazarım.Uzun süreli denemedim aslında.
Rusya'daki anti device kekemelik cihazının sahibiyle mailleşmiştim(kurum sahibi) hatta yazmıştım grupta da.Uygulama ile olmaz demişti.Yani ikisi farklıymış.Bluetooth'un içini çıkartıyorlarmış ona göre uyarlıyorlarmış + yanına anti device cihazı veriyorlar bluetooth'u kulağına takıyorsun.

"Benzer programları google’dan indirdim. Ve bu fenomeni farkettim. Harika, sesin kulaklıktaki geliş zamanı. Aynı zamanda, istenen etki kaybolur. Bunun nedeni, ses sinyalinin bluetooth kulaklıktan telefona iletilmesinin zaman alması, telefon tarafından işlendiği zaman ve bluetooth kulaklıktaki telefona bir sinyal gönderilmesidir. Bu nedenle, kekemelik düzeltmesi için bilgisayar programları işlevlerini yerine getirmiyor.
Saygılarımla, Azis"

Google play'den isteyenler Delayed Auditory - daf yazarak uygulamayı indirebilir.
Bazı uygulamalarda da sesi değiştirme özelliği var.Hani kekemeler kendi sesini duymazsa kekelemezler ya onun için.
Ara
Cevapla
#4
Selamlar.
Yeni konu açmadan buradan devam etmek istedim.

Önceki mesajımda Rus mühendis(Азис Хакимов) ve o bölgede terapi sahibi ya da orada çalışan birisiyle uzun zamandır mesajlaşıyordum.Genellikle her sene Türkiye'ye tatile geliyormuş.Bana Alanya'ya geleceğini söylemişti.Birkaç gün önce kendisiyle buluştum.

Cihaz öncekilere göre daha küçük ve harici işitme cihazları gibi çalışıyor ve içindeki elektronik aksamı kekemelikte yarar sağlaması açısından değiştirilmiş.Adı "Golden Voice"

Çalışma prensibi:
"Altın ses" cihazı gecikmeli akustik sinyal prensibini kullanır. Yani, mikrofona söylenen şey kulaklıklara belirli bir gecikmeyle gelir. Bu zaman gecikmesi, hareket halindeyken sözlü konuşmanızı bilinçaltından düzeltmenizi sağlar. Akustik sinyalin gecikme süresi sıfırdan 1,8 saniyeye kadar ayarlanabilir. “Sıfır” gecikmeyle, bu yüksek derecede mikrofon hassasiyetine sahip bir işitme cihazıdır. 0.03-0.1 saniyelik bir gecikmeyle kekemelik düzeltmesi. Ve 0.1-0.3'lük bir gecikmeyle, güzel, anlamlı konuşma için becerilerin geliştirilmesi . Yabancı dil öğrenmede 0.5-1.8 saniyelik gecikmelerin kullanılmasıyla ilgili deneyim var, telaffuz. Konuşulan kelime tamamen kulaklıklardan geliyor. Anadili konuşanların telaffuzuna yakın telaffuz sağlamak. Böylece eğitim materyali çalışmak için zamanın azaltılması.

Cihazda 4 düğme bulunmakta.İlk 2 düğme ses seviyesini ayarlama diğer iki düğme ise gecikme ayarı.
Cihaz piyasada bulunan jabra classic bluetooth kulaklık modelidir.Buradaki bluetooth aksamı ve kendi işlevleri tamamen kaldırılmış.

Ayrıca cihazda arka planda çalışan white noise(beyaz gürültü)var.

Cihazı ilk taktığımda bloklarım olmuştu ama gecikme ayarı yapınca daha iyi oldu.Elimin altında bulunsun diye aldım.Galiba araştırdığım kadarıyla Türkiye'de kimsede yok ya da benim haberim yok.
Speecheasy cihazını bilmiyorum ama onun temsilciyle de görüşmüştüm.Şu an ayrılmış temsilcisi yok.
Speecheasy'in fiyatı 10000-15000tl arası.

Bu cihazın maliyeti 190$ biraz indirim yaptırarak aldım.
Yeni aldığım için tam test etmedim ama faydası oluyor.

Kendisine telefondaki daf uygulamalarını gösterdim.Bunlar o kadar işe yaramaz çünkü zaman çok önemlidir dedi.Sinyaller geç gidiyor ve tam efektif etki veremez dedi.Bu cihaz o efektif etkiyi daha fazla verir konuşma daha kolay olur dedi.

Translate ile az çok anlaştık zaten mail ile de öyle anlaşıyorduk.
Orada da resepsiyondaki Azeri Türk'ü yardımcı oldu.Kendisi de daha önce kekemeymiş.Rusça öğrenmeye başladıktan sonra düzelmiş.

280813475cc5449b98210.png

Çentik çıkartılıyor.Mid-level yani orta yavaş bir şekilde konuşursan daha faydalı olur dedi ve kulaklıktan gelen sese odaklanmalısın dedi.Bunun faydalı olabilmesi  için de eğer kekemelik korkusu,sosyal fobi,anksiyete durumları varsa bunlardan arınmanız gerekir.Cihaz 2 saatte şarj oluyor.7 saat ve daha uzun bir kullanım süresi var.Cihaz düşürülmemeli ve su gelmemeli.

Cihazın videosu:5.25'de cihaz olmadan
5.52'de kablolu kulaklık ile okuması.
6.53'de yeni versiyon harici olarak
Şimdiki benim kullandığım daha yeni modeli

Konuşma koro gibi ritimli bir şekilde kendi sesimizi gecikmeli olarak geri veriyor.Bu şekilde yardımc oluyor.Kulaklığı sol mu yoksa sağ tarafa mı takacaksınız dedim.Sol dedi.Neden diye sormadım..Kendisi de Moskova'ya geri döndü.

Diğer yöntemi de konuyla alakası yok ama bilgilendireyim:
Bir başka yöntem de bir uygulama yapımcısının(Türk) yapmış olduğu kekemeliği azaltmak için beyine uyarı gönderen görsel uyarım seanslarını denemekteyim.Test grubundayım.Onun sayesinde tikler minimuma inmiş durumunda ve konuşmadaki akıcılığı farkediyorum.Etkisi ise problemin sol hemisferde olduğunu ve bunun için de sağ hemisferi görsel olarak sağ göz yoluyla belirli ışık efektleri uyarı göndererek aktif etmek.Bunun gerçekten faydası oluyor ama her gün 2-3 defa yapılmalı. Ayrıca yasal sebeplerden ve yapımcı izni olmadan yayınlayamıyorum.Çalışmalar sürüyor tam etki alınırsa izin alarak paylaşacağım.Bir beyin dalgası tedavisidir.
Ara
Cevapla
#5
Sonuçları dört gözle bekliyoruz. Kolaylıklar dilerim.
Ara
Cevapla
#6
Teşekkürler.
Ara
Cevapla


Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi