Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Gülmek ve diğer tepkiler... Facebook grubundan...
#1
Facebbok grubundaki tartışmayı önemli bulduğumdan buraya aktardım... Kendi yorumlarınızı ekleyebilirsiniz arkadaşlar!

Alper Tunga
Yine mütişbi gerilim yine gülüşler.insanlar nekadar gülerse gülsünler mutlaka bunu birgün yenicez dostlar mutlaka

Onur Güney
Onlar sana gülmeden önce sen kendine gül

Petra Sasmaz
Sana gülen insanlara cevabını vermezsen onlar ne yaptığının farkında değiller. Olgun bir insansan gülenlere: 'Ne oluyor kardeşim, topal adamlara da mı gülüyorsun... Ayıp değil mi? Koskoca adamsın!' demen lazım. Yok söyleyemezsen başka yollar ara: satış elemanıysa amirine eposta gönder. Gayet ciddi bir şekilde 'sizin filan mağazadaki bayan / erkek eleman konuşma bozukluğu olan bir müşteriye güldü. Bu davranış sizin firmanızın namına yakışmaz, elemanınızı uyarmayı veya işten çıkarmayı öneriyorum.' Özgürce Kekele gruplarındaki üyeler bu tür durumlarda zincirleme mail çekebilirler. Eğer aynı içerikli mail 50 defa gelirse akılları başlarına gelir.

Onur Güney
Petra Sasmaz insanların stres tepkisi olabiliyor bu. Ben duyarsızlaşmadan önce birinin kekelediğini görsem gülmemi tutamazdım mesela. O nedenle, bunun bir stres tepkisi olduğunu bilmek bizi daha da rahatlatacaktır diye düşünüyorum

Onur Güney
Ya da orada duramaz kaçmak isterdim, kendimi görürdüm çünkü ve bu dayanılmaz bir şeydi. Hepsi tepki bunların kekemeliğe karşı gösterdiğimiz. Eğer yeterince barışık isek kendimizle, başkalarının ne tepki gösterdiği neden umurumuzda olsun! Önemli olan sizin kendinize nasıl baktığınızdır..

Petra Sasmaz
Stres tepkisi olabilir ama öyleyse bile adama hareketinin yanlış olduğunu göstermek gerek. Ben o konuda biraz gıcığım. Daha geçenlerde terapist okulunda buna benzer durumları konuştuk, onların hocaları insanları kırmamamızı, tatlı bir dille hareketinin yanlış olduğunu söylememizi önerdi. Ben bunu onaylamıyorum. Onlar farkında olmadan bizi kırıyorsa bizim de onları kırma hakkımız var diye düşünüyorum. Kendimden biliyorum. Hafif bir uyarı belki önemsenmeyebilir ama beni 'sen bunu yanlış yaptın' diye utandırırlarsa hayatta bir daha unutmam. Bir kekeme tepki gösterene kadar kaç kez incitildi? Artık geri tepmenin zamanı geldi!

Petra Sasmaz
Eğer sen kaçmak istediysen bil ki o senin aşırı duyarlı olduğundan olmuştur. Ama normal konuşan insanlar kekemelik konusunda duyarlı değildir. Mesele bizim duyarsızlaşmamız gerektiği gibi onların da duyarlılaşması gerekir.

Onur Güney
Petra Sasmaz stres tepkisi öyle birşey ki sınırlama getirdiğinizde daha da artıyor. Tam tersi serbest bırakmak lazım bence insanları. Sorun değil gülebilirsiniz diyerek öncesinde bizlerin kendimize gülmesi gerekiyor. Bu gülünç bir durum değil ama toplum ve hatta bizler için bile aşikâr gösterilmesi alışık bir durum olmamasından ötürü gülme tepkisi bizlerin kendimize duyduğumuz özgüveni gösterecektir.

Onur Güney
Eskişehir'de Burak Ülke ve ben bir bankta oturan öğrencilere kekelemiştik bir keresinde. Ve içlerinden biri kendini tutamayıp gülmeye başladı. Ben de sorun değil gülün sıkmayın kendinizi dedim ve bir süre sonra o birikmiş stresi üzerinden attı karşıdaki kişi. Kimbilir insanlar gün içerisinde neler yasıyor! O anki gülmeleri streslerinin bir tetikleme sonucunda ortaya cıkmasıdır bence

Cumhur Alanya
Mersin'de iken bir okula gitmiştik duyarsızlasma çalışması için.. Ortaokul ogrencileriydi sanırım..o yaşta herşeye gülebiliyorlar normal olarak.. Sınıfta bir sunum yaptım, öncesinde gülmek serbest dedim herkes kendini bi bıraktı, sonraki yarim saat boyunca birtanesi bile gülmedi ciddiyetle dinlemislerdi 
gülmek bazen refleks tepki oluyor, gülen insan da istemiyor belki, ama gidiklayinca gülmek gibi birsey..herkes gidiklayinca gulmedigi gibi kisiye Gore degisiyor bu refleks tepkiler.. rahatsiz eden , gülmenin kendisinden çok, karşıdakini hafife alan ya da dinlemeye gerek görmeyen ardıl davranışlar olabilir aslında..

Burak Ülke
Aslında karşıdaki kişinin bizlerin kekelediğini gördüğü zaman gülmesi geldi ise gülsün bana göre gülmesini engellemeye çalıştığı zaman ortaya daha acayip durumlar çıkabiliyor. Ama bu dalga geçme kısmına girdiği zaman orada çizgiyi belli etmek gerekiyor.
#kekelemek #kekemelik #vanriper
Ara
Cevapla


Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi