Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 2.5/5 - 2 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
hipnozun kekemelige faydasi olurmu
#1
Salam.Hipnozun kekemelige faydasi olurmu? bu isin uzmani olan bir doktor var,yurt disinda egitim almis,kekemeligi hipnozla 3 seansa duzelte bilecegini soyluyor,fikriniz nedir?
Ara
Cevapla
#2
Burada fikirden ziyade uluslararası alanda yapılmış araştırmalar var.
Hipnoz kekemeliği hiçbir şekilde ortadan kaldıramaz, ancak kekemelik korkularını belli derecede dizginleyebilir veya azaltabilir.

Bugüne kadar hipnozdan kalıcı fayda sağlayan tek bir kişiyle karşılaştım (100'lerce kekeme tanıyorum). O kişi diyor ki hipnotist eski kemikleşmiş korkularını çözmüş ve kendisini kekemeliğin başlangıcına geri götürmüş. Yani geç kekelemeye başlayan bir çocukmuş, 7 yaşında filan başlamış ve ilk kekelediği anı aklına getirmiş.

Daha sonra hipnotist korkularını ele almış ve OLUMSUZ düşünceleri OLUMLU düşüncelere çevirmeye çalışmış. Kişi ve olayları resim olarak belirlemiş, korktuğu şeylerin yerine güzel resimler koymuş örneğin 'telefon' korkulu bir şeyse üzerine çiçek resmi yapıştırmış ki telefona her baktığında güzel sevdiği çiçek aklına gelsin.

Neyse ki tanıdığım arkadaş kekeleme korkusunu bu şekilde yenmiş ve kekemeliği azalmış. Bu demek değildir ki artık kekelemiyor. Kekeliyor ama az kekeliyor. Bazen stres nedeniyle eski duyguları geri geliyormuş o zaman hipnotistine gidip 1-2 seans daha alıyormuş.

Anlaşılan hipnoz da sadece kekemelik sonucunda oluşan ama kekemeliğin şiddetlenmesine yol açan kaygıları etkileyebilir. Yoksa kekemeliğin kendisi (ham kekemelik) kalıcıdır.
Petra
#kekelemek #kekemelik #vanriper
Ara
Cevapla
#3
teshekkur ederim,zaten bende tamamen yok edecegine tam inanmamisdim,simdi emin oldum.
Ara
Cevapla


Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi