Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Hollanda'dan Yeni Bir Umut
#1
Merhaba arkadaşlar,
bugünlerde dünyanın çeşitli kekemelik platformlarında Hollanda'da yapılan yeni bir bulgudan bahsediliyor.
Sizi doğru bilgilendirmek adına bu konuda Almanya'nın Eczane dergisinde çıkan yazının birebir çevirisini paylaşıyorum.

Uyarı:
Burada merkezi sinir sistemimize ağır etkisi olan bir ilaçtan bahsediliyor. Kesinlikle ve kesinlikle hiç biriniz, bu ilacı resmi veya gayrı resmi yollardan temin ederek kullanmasın.
Hepimiz bundan sonra yapılacak araştırmaları sabırla beklemeliyiz. Ama yine de bir umut ışığıdır.

Kaynak:
https://www.aponet.de/aktuelles/kurioses...elfen.html

Alıntı:İlaç kekemeliğe karşı faydalı olabilir
 
Resmi ve ruhsatta öngörülen amacından farklı olarak alkol bağımlılarında kullanılan bir ilaç bir ihtimal kekemelik için de faydalı olabilir. Bu ihtimal ilacın alkol bağımlısı bir adamda kullanılarak içki tüketiminin ötesinde kekemeliğini de durdurduğundan ortaya çıktı.
 
Hollandalı araştırmacılar Baclofen ilacının etkisini alkol bağımlılığı bağlamında bir testte denerken ilacın etki maddesinin muhtemelen kekemelik için de faydalı olabileceğini tesadüf eseri ortaya çıkardılar.
Günde iki-üç litre şarap içen 61 yaşında bir adam günlük 90 mg Baclofen alarak sadece içkiyi bırakmakla kalmayıp bu dozaj ile aynı zamanda kekemeliği de kayboldu. Bu durumu araştırmacılar BMJ Case Reports isimli uzmanlık dergisinde kaydettiler. İlacı bıraktıktan sonra hem içki alması hem kekemeliği geri dönmüş.

Bilim adamları, adamın kekemeliğinin sürekli aşırı içki almasına bağlı olduğu için alkolün doğrudan konuşmasına etki yaptığı muhtemeldir diye tahmin yürütmüşler. Ancak başka açıklamalar da mümkündür. Örneğin kekemelikte kas geriliminin bir rolü olabilir ve ilacın kas gevşetici etkisi nefes kaslarına veya boğaz ve yüzdeki kaslara etki yapmış olabilir.
Bunun ötesinde alkol bağımlısı hastalar üzerinde yapılan araştırmalarda Baclofen ilacının korku/kaygıları da azalttığını göstermiştir, ve korkular/kaygılar kekemeliğe de bağlı etkenlerdendir. Bir diğer açıklama ilacın etki maddesinin dolaylı olarak büyük miktarda olması kaydıyla konuşma bozuklukları bağlamında etkili olduğu varsayılan Dopamin isimli nörotransmitterin salgılanmasını azalttığıdır.
Bilim adamları ise Baclofen ilacının gerçekten kekemelik tedavisinde kullanılabilen bir ilaç olup olmadığı bundan sonra yapılacak başka araştırmalara bağlıdır diye kaydettiler.
 
Baclofen kasları gevşeten ve bu etkisiyle Multipl Skleroz (MS) veya omurilik yaralamalarının tedavisinde de kullanılan bir ilaçtır.
Off-label yani asıl ruhsat aldığı alanlar dışında bir süredir alkol bağımlılığı için de kullanılmaktadır çünkü beynin ödüllendirme ve bağımlılığa bağlı olan sinir merkezlerini de etkilediği varsayılır. Ancak yapılan araştırmalar şimdiye kadar karışık sonuçlar ortaya çıkarmıştır.

Saygılarımla
Petra

Not: Stuttering Community grubunda bir arkadaş ilacın yan etkilerini araştırmış, Halit de tercümesini yaptı: Uyuklama, baş dönmesi, yorgunluk, baş ağrısı, uyku problemleri, mide bulantısı, kabızlık.
Gerçekten hiç biriniz doktor tavsiyesi olmadan bu ilacı sırf 'deneme amaçlı' almasın. ÖNEMLE DUYURULUR!
#kekelemek #kekemelik #vanriper
Ara
Cevapla
#2
Bu uyarın için teşekkür ediyorum petra abla.Dün bu uyarıyı yaptığım için biriyle tartıştım.Özüme kısaca bahsetmiştim.Bu ciddi nörolojik santral sistemi etkileyen bir ilaç.Zaten ilacın alkol bağımlılığı üzerine etkisi tesadüfen bulunmuş ve bunu alkolizm ilacı olarak geliştirmek istiyorlarmış.Çok ciddi yan etkileri var kendi başına asla kullanılmayacak bir ilaç.Önerilen doz 10 mg olmasına rağmen hastaya 90 mg olarak verilmiş.Bu bile doz aşımı.Ki bir ilacın herkeste aynu etkiyi yapabilmesi klinil deneylere muhtaç.Şimdi bize düşen bu süreci beklemek.Asla kendi başımıza almamalıyız.Zaten araştırmacılar bu etkiyi görüp geliştirmeye çalışacaktır.

GT-I9301Q cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Ara
Cevapla
#3
Bu ilaçla ilgili bir gelişme olursa hemen duyuralım arkadaşlar. Hepimize kolay gelsin. Selamlar
Ara
Cevapla
#4
Herkese selam. Sözkonusu ilaç hakkında tek bir vaka okudum. Eğer alkolik amcadan başka bir vaka varsa beni uyarın lütfen

Şu an kekemeliğe faydalı olabilecek sadece aripiprazol var gibi gözüküyor

Düzeltiyorum: yan etki profili bakımından en efektif ilaç aripiprazol gibi duruyor
Ara
Cevapla
#5
(10/07/2018, 19:23)John doe Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Herkese selam. Sözkonusu ilaç hakkında tek bir vaka okudum. Eğer alkolik amcadan başka bir vaka varsa beni uyarın lütfen

Şu an kekemeliğe faydalı olabilecek sadece aripiprazol var gibi gözüküyor

Düzeltiyorum: yan etki profili bakımından en efektif ilaç aripiprazol gibi duruyor

Aripripazol’la kendi deneyimlerinizi bilmiyorum ama bir tek hap kullanan bir arkadaş tanıyorum öyle fena bir şekilde kendini kaybetmiş ki doktorunu da uyararak kesinlikle başkasına vermemesini söylemiş.
#kekelemek #kekemelik #vanriper
Ara
Cevapla
#6
Akatizi yaşamış olabilir. Herkesde ortaya çıkmaz zaten bir süre sonra da kendiliğinden geçer

Ayrıca ilk haftalarda anksiyete artışı da yapabilir, bunun için yanında belli ilaçlarla reçete edilir
Ara
Cevapla


Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi