Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
IELTS'te Konuşma Bozuklukları-Kekemelik
#1
Bir süredir yabancı dilimi kanıtlamak için IELTS/TOEFL gibi sınavlara hazırlanmak istiyordum. Fakat her kekeme gibi Speaking(Konuşma yetimizi ölçen bölüm) Modülü beni endişelendiriyordu.

Öncelikle TOEFL'da tüm sınav bir bilgisayar karşısında veriliyor, ve konuşma bölümünde de bilgisayara karşı konuşuyorsunuz. IELTS'de ise klasik kağıtlı kalemli sınav sistemi mevcut. Speaking ise 1-1 bir insan ile. Hem bu nedenle hem de IELTS'in soru tarzının bana daha uygun olduğunu düşünmem nedeniyle IELTS'e hazırlanmayı uygun gördüm. 

IELTS'in Türkiye'de British Council ve IDP olmak üzere 2 temsilcisi var. Kekemelik ve sınavda sağlanan kolaylıklar hakkında BC'ye şöyle bir mail attım.

_____

Merhaba,
 
Ben bir kekemeyim ve x'den mezuniyetimin ardından şu an yine aynı alanda yüksek lisans yapıyorum. Anadilim Türkçe olduğundan, doktora için IELTS'i almak zorundayım. İnternet sitenizi inceledim fakat yeterli bilgiye ulaşamadım bu nedenle bazı sorular sormak istiyorum.
 
Biz kekemelerin akıcılık, artikülasyon, süre ve doğru telaffuz konuları açısından nasıl değerlendirildiğini merak ediyorum. Ayrıca, kekemelik derecesine göre konuşma sınavından muaf olabiliyor muyuz? Bu konular ile ilgili yeterli bilgiye ulaşamadım.
 
Cevabınızı merakla bekliyorum.
 
En iyi dileklerimle, 

_______

Onlarda cevap olarak şöyle bir mail attılar.

________

Sayın X,

 

British Council ile iletişime geçtiğiniz için teşekkür ederiz.

 

Kekemelik derecesi ile ilgili tarafımıza sağlık raporu iletmeniz gereklidir. Saglık raporunun incelenmesi sonrasında yapılabilecekleri sizinle paylaşabiliriz.

 

Özel koşullarda sınava girmek isteyen adaylar sınav tarihinden 3 ay önce bizimle iletişime geçmelidir.

 

Sağlık raporunuz İngilizce olmalıdır ve adayın sağlık durumunun sınavı nasıl etkileyeceğini açıklaması gerekmektedir. Sağlık raporu son 2 yıl içerisinde alınmış olmalıdır.

Raporun İngilizce olmadığı durumlarda Cambridge Universitesi tarafından değerlendirilebilmesi için tercüme ettirilmiş olması  gerekmektedir.

Raporların Cambridge Universitesi tarafından incelenmesi, onaylanması ve size özel şartlarda sınavınızın hazırlanması 3 ayı bulabilmektedir.

 

Raporunuzu sunduktan sonra durum değerlendirmesi sonucu size bildirilebilir ve o tarihten itibaren 3 ay sonraki sınavlarımıza başvurabilirsiniz.

 

Özel durumlarla ilgili genel prosedürü anlatan İngilizce emailimizi de aşağıda paylaşıyoruz.

 

Learning difficulties accommodations

 

The IELTS test has been designed to be a fair test. Your English language ability will be assessed objectively, regardless of any disability that you may have.

We make every effort to cater for the special needs of disabled candidates.

You will need to provide a medical certificate from within the last two years when you book your test, so if you would like to take the test in a special circumstance, you should have sent us your medical certificate from within the last two years when you book your test.

 

What sort of help can I get?

 

If you have a visual impairment, we can provide

•           enlarged print and Braille test papers

•           an amanuensis to write answers

•           a Braille word-processor

 

If you have hearing difficulties, we can arrange

•           special amplification equipment

•           a lip-reading version of the Listening module

 

If you have learning difficulties, for example dyslexia, we can arrange

•           a word processor

•           voice-activated software

•           extra time for the Reading and Writing tests

 

Whatever your needs, please contact us to discuss them as soon as possible. Your request must be supported by original medical documentation not older than two years and with a diagnosis written in English or Latin.

 
It can take up to three months for us to put special arrangements in place.Petra Ablaya bir soru sormak istiyorum. Kekemelik derecesi nasıl belirleniyor? Herhangi bir hastaneye gitsem belirlenebilir mi? Bunun için standart evrensel bir test var mı?
Ara
Cevapla
#2
Ozan merhaba sanırım ingilizce rapor isteniyor Kekemelik testi SSI testidir ve konuşma terapistleri uygular ama sanırım kamu hastanesinin raporu daha etkili orda ise KBB ve psikiyatri doktorları bu kanıya varıyor.

GT-I9301Q cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Ara
Cevapla
#3
Merhaba Ozan,
kekemeliği objektif bir şekilde ölçmek için uluslararası alanda kabul gören Stuttering Severity İnstrument (SSI) testi vardır. Testle ilgili paylaşımımız bu forumda mevcut, http://kekemelikforum.com/konu-kekemelik...ssi-3.html linki altında ilgili yazıyı bulursun.
Gerekirse yazının sahibine de orada yazılı olan internet adresi üzerinden ulaşır gereken soruları sorabilirsin.
Saygılarımla
Petra
#kekelemek #kekemelik #vanriper
Ara
Cevapla
#4
Teşekkür ediyorum cevaplar için. Aşamaları daha sonraki haftalarda yine bu konuda bildireceğim.
Ara
Cevapla


Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi