Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 5/5 - 1 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Kekelemeden veya kekeleyeceginizi anladiginizda neler yapiyorsunuz?
#1
Merhaba arkadaslar,

Her kekemenin kendine has iyi kötü yöntemleri vardir. Kekelemeden veya kekeleyecegi zaman bazi teknikler vs yaparlar.

Sizler kekelemeden veya kekeleyeceginizi anladiginizda neler yapiyorsunuz
:?:
"ya kendini ifade et ya da kargo olarak yoluna devam et"
Lon L. Emerick
#Kekemelik #VanRiper #Stottern
Ara
Cevapla
#2
Merhaba İsmail,
sen öyle sorular soruyorsun ki bir sayfa değil, bir kitap dolar... Big Grin

Kekeleyeceğimi bazen çok önceleri hissediyorum. Ama eskisi kadar endişelenmiyorum. Çünkü 'eyvah kendimi kekeme olarak ele veririm' gibi bir kaygım yok. Herkes kekeme olduğumu bilebilir o konuda rahatım.

Kekeleyeceğimi hissettiğim zaman ne yapacağım bulunduğum ortama bağlıdır.
  • Arkadaşlarımla rahat bir ortamda bulunduğum zaman hiç bir müdahalede bulunmam, kekemeliğimi hissetmeye çalışırım çünkü bana ne oluyor konusunu merak ediyorum. 3 yıldır bunu keşfetmeye çalıştığım halde bazen hala sürpriz durumlarla karşılaşırım. Örneğin bir arkadaşımın yanında takıldığım ve çatır çatır kekelediğim zaman kendimi kurtarmak için elimle masaya vurduğum oldu. Böyle bir davranışı iş ortamında veya tercümanlık yaptığım bir toplantıda sergilemeyeceğimi çok iyi biliyorum.

  • İş ortamında kekelememem gereken yerlerde örneğin bir tercümanlık işini aldığım zaman çok temkinli davranırım. En ufak bir şeyi hissettiğim zaman bazı otomatikleşmiş müdahaleler devreye girer. Örneğin zorlanacağım bir kelimeyi çok önceden hisseder, kelimeden önce yavaşlarım ve kelimeyi aynı nefeste söyeleyip söyleyemeyeceğimden emin olmadığım zaman nefes alır kelimeyi öyle söylerim. Kahnemann'ın burada tanıtılan sistem 1 sistem 2 teorisi tam benim yaşadığım durumu yansıtıyor. İş verenlerimle biraz samimi olduktan ve uzmanlığımı kanıtladıktan sonra kekemeliğimi de fark edebilirler.

  • Yine iş ortamında sürekli beraber çalıştığımız amirlerimin yanında eskisi gibi kekemeliğimi gizlemiyorum. Takıldığım zaman arkadaşlarımın yanında da yaptığım gibi önce kendimi serbest bırakırım, bakalım ne zaman bloktan çıkarım dercesine... Bu arada kendime belli bir tolerans tanıdığımı ve herkeste bu toleransın farklı olduğunu düşünüyorum. Benim toleransım aşağı yukarı 2 saniye kadardır. 2 saniye içinde takılmadan çıkıp devam edemezsem vazgeçer, yeniden nefes alıp tekrar söylemeye çalışırım. İkincide de tekrar takılmam pek olası değildir.

Şöyle bir izlenimim oldu: Kendimi bu kadar serbest bıraktıktan sonra eskisi gibi çıkmaz bloklara girmedim. Yani bugün yaşadığım bloklar beni engellemiyor çok çok burundaki bir sivilce gibi estetik bir şeydir.

Şöyle bir gerçek fark ettim: her blok er geç kendiliğinden çözülür. Bunun bilincindeysen aslında hiç telaşlanmana gerek yok. Ne kadar rahatsan, ne kadar az kendini sıkarsan, ne kadar soğukkanlı kalırsan o kadar erken bloktan çıkarsın veya modifikasyon tekniklerini uygularsın. Önemli olanı duygu kısır döngüsüne kapılmamak.

Beni tanıyan ve kekemeliğimi bilen, inceleyen arkadaşlarım bazen kekemeliğimi gözlerimden fark ettiklerini söylüyorlar. En ufak bir takılmada bile göz kırpması oluyor, bazen de ağzımı bir yana çektiğimi veya A ya da O gibi ünlülerle başlayan kelimelerde gereğinden fazla açtığımı hissediyorum. Bunlar tabii ki modifikasyona elverişli davranışlardır ama ben yine de önemsemiyorum.

Genelde resmi ortamlarda, kitlesel toplantılarda vs. daha rahat olduğumu hissederim. Heyecan yaparım ama heyecan beni sanki uçuruyor. Herhalde adrenalin beni dengeliyor diye düşünüyorum.

Bunun dışında şunu da fark ettim: çok iyi performans gösterdiğim ve hiç kekelemediğim bir toplantıdan sonra en ufak özel bir konuşmada kekemelik çok daha fazla artış gösterir.

Bir kez takıldığım zaman sanki cümlenin ritmi komple bozulmuş gibi ikinci üçüncü takılma hemen ardından gelir. Ama kötü takıldığım bir kelimenin hemen ardından aynı kelimeyi de rahat ve sorunsuz söyleyebiliyorum. Van Riper terapisinde de kekemeliğin bu gerçeğine dayanılarak 'düzeltme' diye bir şey yapılıyor. Yani kekeleyerek veya modifikasyonlu söylediğin kelimeden hemen sonra durup aynı kelimeyi düzgün tekrarlarsın.

Şimdi biraz kendi durumumdan saptım galiba. Ama olsun, belki diğer arkadaşlarımız da değindiğim bazı noktaları kendilerinde izlemiş ve benzer durumlarını yansıtabilirler.
İyi akşamlar
Petra
#kekelemek #kekemelik #vanriper
Ara
Cevapla
#3
En çok birden biri bir şey sorduğunda heyecanlanıp kilitleniyorum,duraksamalar oluyorAma sakin,rahat ve yavaş konuşursam sorun olmuyor.Serotonin arttırıcı besinler yararlı oluyor.Fazla konuşmaktan çekiniyorum.Ya da başka bir konuya geçiyorum.Az ve öz =))
Ara
Cevapla


Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi