Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Kekelememek ne demek...
#1
Merhaba arkadaşlar,
benim dikkatimi çeken bir konu var o da herkesin kekelemek kavramını çok farklı yorumlamasıdır.
Herkes kekemeliği yenmeyi hayal ediyor ama bu ne demek belli değildir.

Kekelememeyi tanımlamadan önce öncelikle kekelemeyi tanımlamamız gerekiyor.
Bazı arkadaşlar sadece harf veya hece tekrarını kekelemek diye tanımlıyor ve 'ben aslında kekelemiyorum sadece blok yaşıyorum' diyor.
Kekemeliğin fıtratını bilen bir uzman olarak böyle bir ifade duyuyorsak aslında buna 'o zaman kekemeliğin ileri bir düzeyini yaşıyorsun' dememiz gerekir.

Bir çocuğun kekemelik öyküsünde bloklar her zaman tekrarlamalardan sonra gelişir. Bloklar, bireyin harf veya hece tekrarlamasının farkında olup bunu önlemeye çalışmasının ifadesidir. Uzman kekemelik terapistleri de bunu geriye çevirmeye çalışıp efor gerektiren sert bloklar yerine hafif tekrarlamaların gösterilmesini teşvik eder.

Hedef kekelememek ise hangi kekelememek kastediliyor?

Dış görünüşe göre akıcılık:

Sadece harf veya hece tekrarı içinde barındırmayan bir konuşma tarzı artık kekelememek anlamına geliyor mu? Bu konuda herkesin farklı düşüncesi olduğunu düşünüyorum.
Ağır kekeleyen bir insan kendini hiç ifade edememektense yavaş ama akıcı, biraz yapay bir konuşma tarzını kendisi için tercih edebilir. Burada tek ölçüt bireyin kendini nasıl hissettiği olmalı bence. Yani dinleyenlerin onun konuşma tarzını nasıl algıladıkları önemli değil, eğer kişi kendini rahat ve mutlu hissediyorsa seçtiği yol doğrudur demektir.

Melodik veya ritimli konuşan insanlar akıcılığı çok güzel bir şekilde tutturabilir. Fakat içlerinde nasıl bir duygu varsa tek kendileri bilir.

Yine dış görünüşü akıcı olan ama içindeki kekemelik korkusunu yenmemiş, gittikleri ortama göre endişelenen veya bazı ortamlardan tamamen kaçınan insanlar da var.
Akıcılığı ayakta tutmak için de gizli semptom olarak tanımladığımız herşeye baş vururlar.
Takılacaklarını bildikleri bir kelimeden önce kendini frenler, nefes alırlar, hiç söyleyemeyeceklerini bildikleri bir kelimeyi eş anlamlı biriyle değişirler, şu anda henüz değil de belki az sonra söyleyebileceklerini hissettikleri bir kelimeden önce gereksiz, boş bir şey örneğin 'şey', 'yani', 'anlatabildim mi?' veya 'efendime söyleyeyim' vs. eklerler.

Ama dinleyenler için tek bir 'kekemelik' belirtisi yok. Blok olsa bile düşünme süsü verilir, takılma açığa çıkarsa durulup geğirme, öksürme ve benzeri örtme yöntemlerine başvurulur.

Peki, bu tür yöntemlere başvuran biri kekeliyor mu kekelemiyor mu? Kekemeliği yenmiş olmasından bahsedebiliyor muyuz?

Dinleyici karar versin! diyorsak birçok kekeme testten geçer ve 'kekeme değil' sıfatını kazanır.

Ben çocukken bu sıfatı aldığımda örneğin öğretmenim 'Aferin, bu sefer hiç kekelemedin' dediğinde çok sevinirdim ve hep böyle olmasını isterdim. Ama böyle olmasını istediğim için sürekli temkinliydim, her kelimenin arkasında bir tuzak, her konuşma ortamında bir tehlike sezerdim. En büyük korkum: 'Bak yine kekeledin' yargısıyla karşılaşıp yenilgiye uğramak. Bilmem, bu hissi biliyor musunuz?

İçi rahat olarak konuşmak

Bence aldığımız tüm kekemelik eğitimlerinde geçerli olan ölçüt kendimizi nasıl hissettiğimiz olmalı.
  • Kendimi her ortama korkmadan atabilir miyim?
  • Konuşmadan önce endişeleniyor muyum?
  • Kekeliyor görünsem dahi bunu bir yenilgi olarak görüyor muyum?
  • Akıcı konuşurken ufak tefek takılmalarda içselleştirmiş olduğum yöntemlere başvursam dahi kendimi iyi hissediyor muyum? (örneğin durup nefes almak, kısa bir süre için ritimli konuşmak, kelime değiştirmek)
  • Dinleyici ne düşünüyor - kafaya takıyor muyum?

Kekemeliği yenmek veya yenmiş olmak konusunda bütün bunlar bir rol oynuyor.
Akıcı konuşuyor gibi gözüken ama kendi iç dünyasında kendini kekeme olarak ele vermek korkusundan sosyal fobiler geliştiren insanlar mı daha az kekeme? Yoksa 'boş ver, kekelesem de değerli bir insanım' deyip her an her yerde rahat olan ama zaman zaman kekeleyen insanlar mı daha az kekeme?

Sizin ölçütünüz nedir? Siz ne durumdasınız? Onu merak ediyorum.
Hadi bakalım, sıra sizde!
Petra
#kekelemek #kekemelik #vanriper
Ara
Cevapla
#2
Petra hanim meraba..ben din gorevlisiyim..cuma gunleri 3000 kisiye hitab ediyorum..zaman zaman gorev geregi baski fazla oluyo..takilmaktan korkuyorum..gorevden atarlar diye..ama bir haftadir arayiştayim kekemeligi kabullenmekle ilgili..inceliyorum kendimi...duyarsizlastirma yapmak bir anda olmuyo oyle..toplum onunde biri olmasam daha kolay atlatirim ben bu isi allahin izni ile..
sanki beni anlatmişsiniz..onemli olan kisinin kendisini nasil hissettigidir...benimle ilgili yorumlarinizi bekliyorum..
Ara
Cevapla
#3
Merhaba Hafız,
Hafız Adlı Kullanıcıdan Alıntı:Petra hanim meraba..ben din gorevlisiyim..cuma gunleri 3000 kisiye hitab ediyorum..zaman zaman gorev geregi baski fazla oluyo..takilmaktan korkuyorum..
Aslında şanslısın. Melodik konuşma gibi kekemeliği önleyici yöntemler normal bir sohbette insanı benlikten çıkarıyorsa da cami ortamında uygun bir üslup olur. Yani melodik değilse de vurgulu, 'şarkı' söylercesine konuşmak kekemeliği bir anlık sıfırlayabilir. Bunu bilincine çıkar.

Örneğin benim bir arkadaşım Almanca öğretmenidir, mültecilere Almanca öğretiyor. Özel sohbetlerde çok şiddetli kekelediği halde ders verirken kekelemiyor. Neden? Çünkü ders icabı yavaş, vurgulu ve melodik konuşuyor. Ama aynı üslubu sohbette kullansa karşısındaki insan der bu ukala mıdır, beni enayi yerine mi koyuyor vs. O yüzden kullandığı konuşma tarzı gerçekten sadece bir kekelememe yöntemidir.

Örneğin ezan okurken kekelemek mümkün değildir. Ben Müslüman değilim ama bildiğim kadarıyla Kur'an'ı okurken de farklı bir okuma tarzınız var, o tarzda da kekelemek normalde olmamalı. Yani o üslubu tam iyi becerebildiğin zaman tüm dini görevlerini kekelemeden yapmak mümkün olmalı.
Hafız Adlı Kullanıcıdan Alıntı:...gorevden atarlar diye..
Benim bildiğim din adamları merhametli olur, senin suçun olmayan bir bozukluk için nasıl oluyor da seni sorumlu tutabilirler?
Hafız Adlı Kullanıcıdan Alıntı:...ama bir haftadir arayiştayim kekemeligi kabullenmekle ilgili..inceliyorum kendimi...duyarsizlastirma yapmak bir anda olmuyo oyle..toplum onunde biri olmasam daha kolay atlatirim ben bu isi allahin izni ile..
Duyarsızlaştırma bir-iki haftalık bir süreç değildir. Sürekli kendini sorgulayıp korktuğun, endişe duyduğun durum ve ortamlara bile bile girmen gerekir. Kolayından başla, zora doğru ilerle. Ve çevrendeki insanlara kekemeliğini anlat. De ki kekemeliğine inat hoca oldun, hafız oldun, gör ki insanlar seni nasıl takdir edeceklerdir.
Hafız Adlı Kullanıcıdan Alıntı:...onemli olan kisinin kendisini nasil hissettigidir...benimle ilgili yorumlarinizi bekliyorum..
Bence de en önemlisi kendini nasıl hissettiğindir. Duygularını sürekli kontrol et ve dengeyi sağlamaya çalış.
Haydı Allah sana kolaylık versin!
Petra
#kekelemek #kekemelik #vanriper
Ara
Cevapla
#4
Tekrar merhaba..
Bence kekemeligi yenmek veya yenmemek kavramları bunun düzelmesinde cozum degildir..çunki bu durum bizim dusmanimiz degil'ki..yenelim dersek biz kendi kendimizle mucadele etmis oluruzki buda cozum olmaz..
Kekemelik bizim kendimizdir ozumuzdur.biz kendimizlemi mucadele edecegiz..gelin kekemeligi ve duygularini iyi analiz edip kabullenin.. dolayisi ile kendinizle catisma haliniz ortadan kalkacak..kendinizle barisacaksiniz..gor ondan sonra degişimi..
Ara
Cevapla


Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi