Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
KEKEME PAZARLAMACI
#1
   
Kekelemek Bile Önemsiz Bir Ayrıntıdır
 
   Bir pazarlama yöneticisi bana kekeme olmanın bile, eğer kişi gerçekten önemli değerlere sahipse, pazarlamacılıkta basit bir ayrıntıdan öteye gidemeyeceğini söylemişti.
   "Benim gibi kendisi de satış yöneticisi olan bir arkadaşım  var. Zaman zaman bize ilginç şakalar yapmaktan çok hoşlanır. Ancak bu şakalar bazen şaka olmanın ötesine geçer. Bir kaç ay önce genç bir kişi bu arkadaşımı arayıp iş aradığını söylemiş. Bu kişi aslında korkunç derecede kekeme imiş ve arkadaşım bunu anladığı anda bir şaka yapmaya karar vermiş. Arkadaşım bu kekeme kişiye o an için eleman gereksinimi olmadığını ama bir arkadaşınının (benim) boş bir kadrosunun olduğunu söylemiş. Sonra arkadaşım beni aradı ve adamı öyle bir övdü ki ben de hiçbir şeyden şüphelenmeden  “ Gönder , gelsin.“ dedim.
   “Yarım saat sonra adam çıkageldi. Daha üç kelime söylemeden arkadaşımın onu buraya göndermek için neden can attığını anlamıştım. “B-bben j-jjack R," dedi. “Bay X beni buraya s-ssizinle bir i-i-iş hakkında k-k-konuşmak için gönderdi.” Neredeyse her kelime bir boğuşmaydı. Kendi kendime “Bu adam Wall Street'de 1 dolarlık çeki 90 sente bile bozduramaz,’ dedim. Arkadaşıma çok kızmıştım ama adama o kadar acıdım ki en iyisi ona birkaç formalite soru sorup neden işe alamayacağım hakkında birkaç iyi sebep bulmaya çalışabilirim, diye içimden geçirdim.
  “Fakat konuştukça adamın aptalın teki olmadığını anladım. Oldukça zeki birisiydi. Kendisini çok güzel tanıttı ama kekeme olduğu gerçeğini bir türlü aklımdan çıkaramıyordum. Sonuç olarak son bir soruyla mülakatı tamamlamaya karar verdim: ' Sizi bir şey satabileceğinize inandıran şey nedir?'
“'Doğrusu' dedi, 'ben h-h-hızlı öğrenirim, insanları s-sseverim, iyi bir ş-ş-şirkete sahip olduğunuza i-i-inanıyorum ve p-p-para kazanmak i-i-istiyorum. K-K-Konuşma ö-ö-özürlü olduğumu biliyorum a-a-ama bu b-b-beni üzmüyor. O h-h-halde başkalarını n-n-neden üzsün ki?’
“ Cevabı bana onun bir pazarlamacıda olması gereken tüm önemli özelliklere sahip oldugunu gösterdi. O anda ona bir şans tanımaya  karar verdim. Tahmin edeceğiniz gibi gibi, işleri çok iyi götürüyor.”
   Konuşma özürlü olmak, mesleği konuşma yapmak olanlar için bile sıradan, önemsiz bir ayrıntıdır. Eğer kişinin büyük meziyetleri varsa.
Ara
Cevapla
#2
Çok güzel bir yazı, paylaştığınız için teşekkürler.
Bu tür yazı veya makaleleri buldukça paylaşın lütfen. Forumumuz tam bir hazine olsun!
İyi günler
Petra
#kekelemek #kekemelik #vanriper
Ara
Cevapla


Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi