Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
KeKeMe_YouTubeR'dan fecii bilgiler
#1
KeKeMe_YouTubeR olarak biz kekemeler için çok etkili fecii bilgileri topladım. Buyrun eğlenerek bilgilenerek izleyin...
Abone olmayı unutmayın. Herşey sizin için.Ara
Cevapla
#2
Merhaba Hakan,

videon teknik ve ayrıca espri olarak çok güzel olmuş, kutlarım.

Fakat içerik olarak tekrar UYARIda bulunmak istiyorum.
Siz bu yöntemi kekemeliğin kalıcı bir çözümü imiş gibi gösteriyorsunuz, lütfen bu hataya düşmeyin!

Herkes bunu kendi açısından deneyebilir, başarılı olursa ne ala.
Ama bunu çözüm olarak göstermek yanıltıcı olur, ayrıca bunu yapıp da başarılı olamayan birisi de yöntemi yanlış uygulamış anlamına gelmiyor.

Keep it costal 70'li yıllardan beri öğretilen bir yöntemdir, bu yöntemle uzun vadeli başarılı olan kekemelerin sayısı pek yüksek değildir. En azından bu yöntemin ÇÖZÜM olduğuna inananlar hayalkırıklığına uğrayacaktır.

Ama bunu yerine göre bir yöntem olarak devreye sokabilenler, kendine yine bir kekeleme payı bırakanlar kalıcı bir başarı elde edebilir. Çünkü onlar kekeledikleri anda da psikolojik krize girmezler.

Maalesef BİLİMSEL adı altında konuşmanın ve kekelemenin oluşumu olarak açıkladığınız olguların hemen hemen hepsi yanlıştır.
Kekemeler nefes alıp verirken HATA da yapmaz, blokların oluşumunun nefesle alakası yoktur.

Buna rağmen nefesle konuşmayı yönetmeye çalışan etkili terapi yöntemleri vardır ama bunlar kekemeliği bu şekilde geçireceğini iddia etmez. (Örneğin McGuire programı)
Etse de yalan olur.

Yani özet olarak: Denemek isteyen yetişkinlere bir itirazımız yok, herşeyi deneyebilirsiniz.
Sadece hangi beklentilerle bu girişimde bulunacağınızı kendiniz belirleyin!

Düşük bir hedefle başlarsanız belki kendinizi aşar, başarılı olursunuz.
Yüksek bir beklentiyle konuya atılırsanız her en ufak takılma psikolojinizi bozacaktır.

Yöntemin kalıcılığıyla henüz hiçbir gerçek veriniz yoktur çünkü bu yöntemi kullananlar daha 3-4 aydır başlamıştır. Öyleyse tüm söylemlerinizde biraz daha dikkatli olun.
Terapi dünyasında özellikle boş vaatler kekemelerin ruh sağlığını bozmuş, kimilerini intihara bile sürüklemiştir.

Forumun amacı aydınlatmaktır ve - bazen acı da olsa - gerçekleri anlatmak, realist çözüm modellerini realist olmayanlardan ayırmaktır.

Ayni konu Alman forumunda da geçti ve aramızda bulunan bir uzman cevap verdi.

Alman uzmanın yazısını tekrar ediyorum:
(Almanca'dan Türkçe'ye çevrilmiştir)
Torsten Adlı Kullanıcıdan Alıntı:
tunnel79 Adlı Kullanıcıdan Alıntı:Leider bekomme ich keine Interesse an meine wissenschaftliche Lösung hier...
Maalesef burada bilimsel çözümüme ilgi duyan yoktur...
Hallo Anil,
Merhaba Anıl,

es gab viele Stotterer, die etwas gefunden haben, das ihnen selbst geholfen hat, und die dann geglaubt haben, sie hätten das Rätsel des Stotterns gelöst. Wenn du, wie du schreibst, eine Gruppe von 30 Leuten hast, die deine Methode testen, dann ist das doch schon ziemlich gut. Du solltest dann mit diesen 30 die Methode über einen längeren Zeitraum – sagen wir: ein Jahr lang – testen, um zu prüfen, ob die Verbesserung des Sprechens wirklich nachhaltig ist. 

senden önce birçok kekeme, kendilerine yardım eden bir yöntem bularak kekemeliğin sırrını çözdüklerini düşünmüşlerdir. Eğer yazdığın gibi yöntemini deneyen 30 kişilik bir grubun varsa, bu oldukça güzel bir durum. O halde bu 30 kişiyle uzun bir süre - diyelim: bir yıl kadar - çalışarak konuşmalarındaki düzelmenin gerçekten kalıcı olup olmadığını denetlemen lazım. 

Es ist nämlich so, dass sehr viele Methoden und „Tricks“ kurzzeitige Effekte haben, die einige Wochen oder Monate anhalten können. Doch danach kommt das Stottern zurück, Diesen „Rückfall“ empfinden die Betroffenen dann als Enttäuschung oder als Versagen – sie sind seelisch verunsichert, und ihr Stottern ist manchmal stärker als vorher. Deshalb ist es wichtig, eine neue Methode längere Zeit zu testen, bevor man sie anpreist. 

Çünkü gerçek şudur ki birçok yöntem ve 'hileler'in birkaç hafta veya ay devam eden kısa süreli etkileri vardır. Fakat daha sonra kekemelik geri döner ve bu 'nüksetmeyi' ilgili kişiler büyük bir hayalkırıklığı veya başarısızlık olarak algılarlar - onların psikolojileri bozulur ve kekemelikleri bazen önceki durumdan daha kötü bir hal alır. Bu nedenle yeni bir yöntemin reklamı yapılmadan önce uzun süre denenmiş olması gerekir.

Was die Wissenschaftlichkeit betrifft: Die Behauptung von Dr. Martin Schwartz (dem Erfinder der Passive-Airflow-Technik), dass Stottern durch einen stressbedingten Verschluuss der Stimmbänder entsteht, ist wissenschaftlich falsch. Deshalb wird er in der wissenschaftlichen Community auch nicht ernst genommen.

Bilimsellik iddiasına gelince: Passive-Airflow-Tekniği'ni geliştiren Dr. Martin Schwartz'ın, kekemeliğin stres bağlamında ses tellerinin kapanması sonucunda oluştuğu iddiası bilimsel olarak yanlıştır. Bu nedenle de kendisi bilim topluluğunda ciddiye alınmıyor.

Die Methode (oder der Trick) – vor dem Sprechbeginn ein wenig Luft auszuatmen und dann in diesen schon vorhandenen „Ausatemstrom“ hinein zu sprechen – ist aber sinnvoll für diejenigen, die oft am Beginn einer Äußerung oder nach einer Sprechpause einen Block haben (oder befürchten). 

Anılan yöntem (veya trick) yani konuşmadan önce biraz nefes verip, verilen nefesle birlikte konuşmaya başlamak özellikle konuşmaya başlarken veya ara verdikten sonra blok yaşayan (veya blok oluşur diye endişelenen) insanlar için anlamlı olabilir.

Deine Hypothese, Anil, dass (alle) Stotterer eine zu starke Ausatmung haben, ist aber wirklich Unfug. Wenn man beim Sprechen stärker ausatmet, wird die Stimme lauter. Wenn du selbst früher beim Sprechen zu stark ausgeatmet hast, dann müsstest du permanent sehr laut gesprochen haben. Ob das der Fall ist, weißt du selbst am besten.

Anıl, senin tüm kekemelerin nefes verme prosedürlerinin çok kuvvetli (hızlı) olduğu varsayımın gerçekten uyduruktur. Bir insan konuşurken nefesi daha fazla (hızlı) verirse, sesi yükselir. Eğer sen kendin daha önce konuşurken fazlasıyla kuvvetli nefes verdiysen devamlı olarak yüksek sesle konuşmuş olman lazım. Bunun öyle olup olmadığını en iyi sen bilirsin.

Torsten
#kekelemek #kekemelik #vanriper
Ara
Cevapla
#3
Petra hanım merhaba. Ben videoda yüzde yüz çözüm demedim. Tabii ki yılların getirdiği kalıntılar olacaktır. Sihirli bir değnek değildir. Hiç bir çaresi yok gözüyle bakılan kekemeliğe bir de böyle çare sundum. Hiç yoktan uygulasınlar. Birçok konuşma merkezlerinde uugulanan susma yöntemini her kekeme yanlış anlıyor. Nefes ağızdan mı burundan mı alalım, ciğer nefesi midir diyafram nedir bilmiyor. Bilinçliler ise hâla kekeliyor. Bir de bu yöntemi uygulasınlar. Dediğiniz gibi yöntem daha yeni. 3 ay oldu. 1 yıl sonra eğer eğitimi bırakmazlarsa costal ve air flow, işe yarayıp yaramayacağını hep birlikte göreceğiz. Yine de uygulasınlar, terapistlere psikologlara konuşma merkezlerine onca paralar vermekten iyidir. ?
Ara
Cevapla
#4
Sen öyle diyorsan denemekte yarar var.
#kekelemek #kekemelik #vanriper
Ara
Cevapla


Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi