Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Kekemelerde duygusal ayrıştırma çalışmaları
#1
Arkadaşlar merhaba..
Kısaca kendimi tanıtarak başlayacağım.Adım halit.5 yaşından beri kekemeyim.24 yaşındayım inşaat mühendisiyim.Van Riper odaklı ve duyarsızlaştırma aşaması için klinik uzman bir psikologla çalışıyorum. Terapistimden öğrendiğim ve kekemelerin yarısından fazlasında gözlemlediği duygusal baskı ve karıştırma sorunundan bahsedeceğim.Çoğumuzun zihni sürekli bir başkasının duygusuna indirgenmiş durumda.Kekelediği için annesi,babası yada arkadaşlarının duygularını kendi düşüncelerine entegre eden on binlerce kekeme var...''Ben kekelersem beni değersiz görürler,''Kekelediğim için benle göz teması kurmuyor,'Babam bana acıyor,'Annem benim için kaygılanıyor,'Dedem ben diğer torunları gibi sevmiyor,'Sevdiğim kız kekeme olduğumu görürse bana acır ...Bunun gibi sıradan kaygılarımız var.Örnekler elbette uzun uzadıya sıralanabilir.Bu olumsuz duygular bende fazlasıyla var.
Duyarsızlaştırma aşamasında olan kekeme arkadaşlarım;bu düşünce ve duyguların bize zerre katkısı yok.Duyarsızlaşmaya başlamadan hemen önce duygusal özgürleşme tekniği EFT ile bu kaygıları en aza indirebilirmişiz .Ben denemeye başladım olumlu sonuçlar almaya başladım.Yeteri kadar kişisel kaygı taşıyoruz zaten,bir başkasının duygusuna dur diyoruz sen orda kal O SENİN DUYGUN SENİN ÖYLE DÜŞÜNME HAKKIN OLSUN;AMA BEN BUNDAN ETKİLENMEYECEM BENİMDE DUYGULARINDAN ETKİLENMEME HAKKIM VAR.
'Annem farklı kişi,ben farklı kişiyim..'Dedem farklı kişi ben farklı kişiyim...Bunun gibi cümleler seçiyoruz..Her gün bu olumsuz empatik duygular aklımıza gelir gelmez KENDİMİZE BİLİNÇALTIMIZA SESLENİYORUZ VE SEÇTİĞİMİZ CÜMLELELERİ SESLİ BİR ŞEKLİDE 5-10 KEZ TEKRARLIYORUZ.Bilincimize hükmedebilmeyi öğrenmeliyiz.Başkasının senin hakkındaki düşüncelerinden duygularından SANANE !!.
EFT tekniğinde vücutta belli başlı meridyen denilen enerji akım çakra noktaları vardır.
1)alnınızın ortası
2)burun çene arası
3)şakaklar
4)göğsümüzün ortası
Bu meridyen noktalarına hafif şekilde iki elimİzin parmaklarıyla vurarak eş zamanlı seçtiğimiz bu cümleleri her gün tekrarlıyoruz...
Emin olun ki duygusal ayrıştırma yapmadan duyarsızlaşma süreci sağlıklı bir şekilde sürdürülemez.
KENDİ DUYGULARINIZLA BAŞ BAŞA KALIN.ANNE BABA EŞ DOST SEVGİLİ ...BU ONLARIN DÜŞÜNCE VE DUYGUSU .ONLAR ÖYLE DÜŞÜNEBİLİR BU BENİM HAYATIM KEKEME OLAN BENİM O DEĞİL...BANA ACIMA KIZMA DUYGULARI OLABİLİR,BU ONLARIN DUYGUSU,ONLARIN BÖYLE DÜŞÜNME HAKKI OLSUN AMA BENİMDE BU DUYGULARDAN ETKİLENMEME HAKKIM OLSUN...
Ara
Cevapla
#2
Merhaba!
aslında sana çoktan cevap vermek istemiştim ama gerekli zamanı bulamamıştım, kusura bakma!
kekeme mühendis Adlı Kullanıcıdan Alıntı:''Ben kekelersem beni değersiz görürler,''Kekelediğim için benle göz teması kurmuyor,'Babam bana acıyor,'Annem benim için kaygılanıyor,'Dedem ben diğer torunları gibi sevmiyor,'Sevdiğim kız kekeme olduğumu görürse bana acır ...Bunun gibi sıradan kaygılarımız var.Örnekler elbette uzun uzadıya sıralanabilir.Bu olumsuz duygular bende fazlasıyla var.
Sanırım tek sende değil, kekemelerin büyük çoğunluğunda vardır. Ve aynı zamanda da bir yaş meselesidir. Ergenler, gençler yani daha okulunu bitirmemiş, ne yapacakları konusunda emin olmayan, bekar gençlerde başkaları tarafından nasıl değerlendirildikleri çok büyük bir öneme sahip.
kekeme mühendis Adlı Kullanıcıdan Alıntı:Duyarsızlaşmaya başlamadan hemen önce duygusal özgürleşme tekniği EFT ile bu kaygıları en aza indirebilirmişiz .Ben denemeye başladım olumlu sonuçlar almaya başladım.
Gerçekten merak ettim, bunu daha detaylı izah edersen çok sevinirim.
kekeme mühendis Adlı Kullanıcıdan Alıntı:EFT tekniğinde vücutta belli başlı meridyen denilen enerji akım çakra noktaları vardır.
(...)
Emin olun ki duygusal ayrıştırma yapmadan duyarsızlaşma süreci sağlıklı bir şekilde sürdürülemez.
Denemek lazım elbette ki!
kekeme mühendis Adlı Kullanıcıdan Alıntı:KENDİ DUYGULARINIZLA BAŞ BAŞA KALIN.ANNE BABA EŞ DOST SEVGİLİ ...BU ONLARIN DÜŞÜNCE VE DUYGUSU .ONLAR ÖYLE DÜŞÜNEBİLİR BU BENİM HAYATIM KEKEME OLAN BENİM O DEĞİL...BANA ACIMA KIZMA DUYGULARI OLABİLİR,BU ONLARIN DUYGUSU,ONLARIN BÖYLE DÜŞÜNME HAKKI OLSUN AMA BENİMDE BU DUYGULARDAN ETKİLENMEME HAKKIM OLSUN...
Anılan cümleler çok güzeldir.
Ben bu teknikten anlamıyorum ama benim de şunlar aklıma geldi:
Düşünceyi kekemelikten soyutlayıp diğer becerilerine yönlendirebilirsen o da çok faydalı olabilir. Yani sürekli 'ben kekemeyim, diğerlerinin düşünceleri beni bağlamaz' diye değil de hangi özelliğin varsa onu süreki aklına getirebilirsin. Örneğin:
'Ben arkadaşlarımdan daha iyi yazı yazarım / matematik bilirim / top oynarım / saz çalarım / türkü söylerim / koşu yaparım' gibi. Yani tüm pozitif özelliklerini toplayıp kendini diğer insanlarla kıyaslarsan kekemelik sadece önemsiz bir parça olur. Onlarca değerli özelliğin yanında sadece ufak bir şey. Bembeyaz bir gömleğin üzerinde küçücük kara bir leke. Ya da başka bir deyişle:
Onlarca, yüzlerce tek tip insanın içinde beni onlardan ayıran, beni bireyselleştiren, özel yapan bir nitelik.

Feysteki arkadaşın dediği gibi... Hani telefonda yemek siparişinde bulunduğunda kendisini kekemeliğinden dolayı tanımışlardı ya... 'Sevineyim mi, üzüleyim mi?' diye sormuştu bize.
Çoğunluğumuz 'sevin!' demiştik. Çünkü sen ÖZELSİN!
Selamlar
Petra
#kekelemek #kekemelik #vanriper
Ara
Cevapla
#3
Petra ablam..Çok sevindim yazımı okumana..Aynen sana katılıyorum.Eft tekniği sadece duygusal ayrışım değil senin dediğin gibi pozitif cümleler özelliklerimizi kekemelikle kıyaslamadada kullanılıyor.Çok basit bir kendi kendine telkin tekniği.
Duygusal soyutlama ,bizlere duyarsızlaşma aşamasında destek olacak.Teknik kekemeliği çözmüyor sadece yardımcı küçük bir destek.Yani terapide keni kendimizle sadece bizim duygularımızla baş başa kalmamızı sağlayacak.Çevrenin duygu düşüncelerinden sıyutlanırsak bu terapi sürecimizi de olumlu etkileyecek.Saygılar petra abla. Smile
Ara
Cevapla


Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi