Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Kekemelerle Konuşurken Davranış Kılavuzu
#1
Merhaba arkadaşlar,
Almanya Kekemelik ve Özyardım Federasyonu'nun 'Kekemelerle Konuşurken Davranış Kılavuzu' diye bir broşürü (aslında folder) vardır.
İçeriğini burada paylaşıyorum, belki bir arkadaşınız ondan esinlenerek Türkçe bir broşür hazırlar.

Alıntı:Me-me-me-me-merhaba!

Bir ihtimal siz de kendi kendinize, bir kekemeyle konuşurken nasıl en iyi davranabilirim diye sormuşsunuzdur. İlginizden dolayı memnuniyetimizi dile getirerek vereceğimiz önerilerden faydalanmanızı umarız. Aslında çok kolaydır çünkü bir kekemeyle konuşurken her hangi bir insanla konuşurken geçerli olan nezaket kurallarının aynısı geçerlidir.

Akıl vermeyin!

Kekemelere sık sık ‘önce derinden bir nefes al!’ ‘konuşmadan önce düşün’ ve hatta ‘şarkı söylercesine konuş’ gibi öneriler sunulur. Bu tür nasihatler ne kadar iyi niyetli de olsa hiç bir şey getirmez. Kronik olarak kekeleyen insanlar heyecanlı veya dağınık olduklarından kekelemiyor, ne diyeceklerini çok iyi biliyorlar. Ve şarkı söylerken gerçekten hiç kimse kekelemediği halde karşınızdaki insandan ciddi anlamda şarkı söylercesine konuşması gibi bir şey istemek onur kırıcı olur...

Göz teması gereklidir!

Belki ilk önce gözünüzü başka yere çevirme niyetinde olabilirsiniz. Belki utanıyorsunuz veya kekeleyen insana ayrıca baskı yapmaktan çekiniyorsunuz. Ancak yüzünüzü başka yere çevirdiğiniz zaman ilgisizlik veya muhatabınızı küçümsediğiniz imajını vermiş olursunuz. Kendinizi hiç iyi hissetmeyip konuşmaya bir an önce son vermek istediğiniz algısı oluşabilir. O nedenle herkesle konuşur gibi göz temasını kesmeyin, ne kekemenin gözünün dibine bakın ne de başınızı başka yere çevirin.

Sabır gösterin!

Kekemelik sorunu olan bir insana cümlesini bitirene kadar gerekli olan zamanı ayırarak ilgiyle dinleyin. Nasıl konuştuğuna değil de ne söylediğine konsantre olun. Kendi mimik ve jestlerinize de dikkat edin. Kekemelerin normal konuşanların yanında daha rahat konuşabilmesi adına görüşünü söyleyebilmesi için özellikle fırsat verin. Bu izlenimi göz temasıyla, başınızı sallayarak veya konuşmanızda bilinçli olarak ara vererek destekleyebilirsiniz. Kendi konuşma hızınızı da biraz frenlerseniz, kekemelik sorunu olan bireyde sizin konuşma temponuza ayak uydurması gerektiği baskısı da azalmış olur.

Bırakın, sözünü bitirsin!

Birçok kişi, kekeme olan bir bireyin cümlelerini tamamlama eğilimini sergiliyorlar. Kekeleyen insanların çoğu ise bu tür müdahaleleri aşağılayıcı olarak algılıyor. Unutmayın ki kekeleyen biri ne söylemek istediğini çok iyi biliyor, sadece bunun uygulanması bazen biraz zaman alıyor. Ayrıca karşınızdaki insanın ne söylemek istediği konusunda hiçbir zaman tam emin olamazsınız. O nedenle lütfen kekeme insanın sözlerine müdahale etmeyin, bırakın sözünü kendisi bitirsin!

Soru sormak serbest!

Kekemelikten dolayı muhatabınızın ne söylemek istediğini tam anlayamamanız söz konusu olabilir. O tür durumlarda çekinmeyin, doğru anladığınızdan emin oluncaya kadar sorun. Böyle yapmanız utancınızdan susup karşınızdaki insanı yanlış anlamaktan daha iyidir. Soru sorarak kekeleyen insana değer verdiğinizi ve ifadelerini doğru anlamayı önemsediğinizi göstermiş oluyorsunuz.

İyi ki ko-ko-ko-ko-konuştuk!
22 Ekim Dünya Kekemelik Günü'nüz kutlu olsun!
Petra
#kekelemek #kekemelik #vanriper
Ara
Cevapla
#2
Merhaba Petra Hanim,

Türkceye cevirdiginizden dolayi tesekkür ederim. Kesinlikle cok dogru tesbitler. Keske diyorum herkes bu kadar sag duyulu olsa, bir kekeme ile karsilasinca bilincli bir sekilde karsisindakini incitmeden zora sokmadan sözünün bitmesini beklese..

umarim bir gün...
"ya kendini ifade et ya da kargo olarak yoluna devam et"
Lon L. Emerick
#Kekemelik #VanRiper #Stottern
Ara
Cevapla


Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi