Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
KEKEMELİK DEĞERLENDİRMESİ İÇİN SSI-3
#1
ÇOCUK ve ERİŞKİNLER İÇİN KEKEMELİK ŞİDDETİ DEĞERLENDİRME ÖLÇEĞİ (SSI-3)
Kekemelik Şiddeti Değerlendirme Ölçeği (Stuttering Severity Instrument), Riley tarafından 1994 yılında geliştirilmiş ve geçerlik güvenilirlik çalışması kendi dillerinde yapılmış objektif bir test yöntemidir. Test 2 yaş ve sonrası için kullanılmakta ve yaklaşık olarak 15 dakika sürmektedir. Bu ölçek ile kekemeliğin şiddeti, yüzdesi belirlenmektedir. Test kekemeliğin sıklığını, süresini, fiziksel davranışlarını ayrı ayrı değerlendirmekte ve bu davranışların genel yüzdesini sunarak kekemelik şiddetini belirlemektedir. Bu test Türkiye’ de geçerlik- güvenilirliği yapılmadığı için objektif test olarak sunulamaz. Bununla birlikte eğer bu testin Türkçe geçerlik ve güvenilirliği yapılırsa bu formun kullanılması uygun değildir. Bu Türkçe çeviri, kişilere yönlendirmek açısından fayda verecektir.
Kekemeliğin sıklığının hesaplaması için kekelenen hecelerin, toplam hece sayısına bölünmesi ile 0-18 puanının karşılaştırılmasını sağlar. Kekemelik süreside en uzun söylenen üç hecenin ortalaması alınır ve 0-18 değeriyle karşılaştırılarak ilgili değer bulunur. Aynı şekilde fiziksel katılım ile de 0-20 arasında puanlama yapılır. Bu üç değer formda gösterildiği şekilde hesaplandıktan sonra kekemelik yüzdesi ve şiddeti formun arkasında yer alan yüzdeler ve dereceler ile eşlenerek sonuç bulunur.
SSI-3, okuma yazma bilen ve bilmeyenler (okul öncesi dönem, oku çağı dönem, erişkin dönem) için ayrı değerler vermektedir. Bu nedenle hesaplamalardan sonra doğru tabloya bakmak gerekmektedir. Alınacak konuşma örneklerinin minimum 200 maksimum 500 heceden oluşmasına dikkat edilmelidir. Ayrıca terapiden önce alınan değerlendirmede kullanılan okuma parçaları, resimli kartlar vb, tekrar değerlendirme yapıldığında tekrar kullanılmalıdır.
SSI-3’ ün yeni versiyonu olan SSı-4 2009 yılında yayınlanmıştır. Bir önceki basımından farklı olarak konuşmadaki doğallık parametresini değerlendirmekte ve değerlendirmeleri otomatik olarak hesaplayan bir bilgisayar programı da sunmaktadır. Ancak bilgisayar programının geçerlik ve güvenilirliği henüz yapılmamıştır.
Kekemelik değerlendirmesi yapılırken sadece kekemeliğin sıklığı, süresi, mücadele davranışları ile ilgili bir değerlendirme almak, kekemeliği yanlış anlamaya neden olabilir. Bu nedenle kekemelikle ilgili algı, tutum anketleri, ayrıntılı öykü formları, odyolojik tetkikler, KBB incelemesi sonuçları da kişinin dosyasında mutlaka bulunmalıdır. Değerlendirme sırasında ölçeklerin ve çalışma sayfalarının dışında video kayıt cihazı, kalem, kağıt (zikirmatik kullanmak pratiktir), kronometre bulunmalıdır.
Hale HANÇER
Odyoloji, Konuşma, Ses Bozuklukları Uzmanı
<!-- w --><a class="postlink" href="http://www.dilkonusmaterapisiankara.com">www.dilkonusmaterapisiankara.com</a><!-- w -->
Ara
Cevapla


Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi