Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Kekemelik: Efsane vs. Gerçek
#1
Kekemelik: Efsane vs. Gerçek - 2018

Kekemelik uzmanı Catherine Montgomery'nin kekeleyen kör bir hastası vardı. Birisi bir keresinde ona yaşamda baş etmenin daha zor olduğunu sormuştu - körlük ya da kekemelik.
Montgomery, “Adam bir an için düşündü” diyor. “Sonra cevap verdi,“ Kekemelik - körlüğümden farklı olarak insanlar kekemeliğin kontrolümün ötesinde olduğunu anlamıyor ”dedi.
“İlginç değil mi?” Diyor. “Asla kör bir insana 'Yavaşla ve görebileceksin' demeyi düşünmezsin 'ya da' Eğer biraz daha fazla çabalarsan görebileceksin. ' Ancak çoğumuz bir kekik gevşeyip biraz daha fazla uğraştıysa, akıcı bir şekilde konuşabileceğini düşünüyoruz. Durum böyle değil, ”diyor. Montgomery( MS, CCC-SLP,) New York City'deki Amerikan Stuttering Enstitüsü'nün kurucusu ve yöneticisi
Kekemelik, kronik bir güç kaybı veya akıcı konuşmadaki kopukluktur. Ses, hece, kelime veya cümle tekrarları; tereddütler(um, ah) ve kelime seçimlerindeki düzeltmeler. Ayrıca, sesin sıkışdığı ve çıkamayacağı seslerden ve bloklardan doğal olmayan bir şekilde uzanmayı da içerebilir. Kekemelik kas gerginliği, yüz tikleri ve yüz buruşturmaları eşlik edebilir.
Kimse tam olarak neyin sebep olduğunu kesin olarak bilmiyor, ancak araştırmacılar güçlü bir genetik yapıya sahip nörolojik bir temel olduğuna inanıyor. Şu anda, tıp topluluğu kekemeliği psikiyatrik bir bozukluk olarak sınıflandırmaktadır - tıpkı şizofreni ve bipolar bozukluk gibi.

“Muhtemelen kekemeliğe neden olabilecek birçok faktör var,” diyor, klinik profesör yardımcısı ve Irvine'deki California Üniversitesi Psikiyatri Bölümünde oturma eğitimi direktörü Gerald Maguire. “Güçlü bir genetik bileşen var - kekemelik ailelerde akıyor. Fakat bu, genetik, nörolojik ve çevresel şeylerin bir kombinasyonu olabilir. Tüm kekemelerin yaklaşık yüzde 99'u çocuklukta - genellikle 9 ya da 10 yaşından önce - bu gelişmekte olan beyinde bir şeyin meydana geldiğini gösteriyor. ”

Kekemelikçi Maguire, “Kekemeliğin şizofreni ve bipolar bozuklukla aynı kategoride bir beyin hastalığı olduğu fikri çok tartışmalıdır” diyor. Aslında, kekemelik olayını psikiyatriden başka bir şey olarak kategorize etmeye yönelik bir baskı olmuştur. Maguire, “Bazıları, çoğu zaman çok yanlış anlaşılan bir hastalığa damgalandığını hissediyor” dedi.

Araştırmacıların kekemelik hakkında bildikleri şeyler arasında duygusal veya psikolojik sorunlardan kaynaklanmadığı da ortaya çıkıyor. Bu düşük zeka işareti değildir. Ortalama kekemenin IQ'si ulusal ortalamanın 14 puan üzerinde. Ve bu stresli bir rahatsızlık ya da stresin neden olduğu bir durum değil. Montgomery,” stres kekemeliğe neden olsaydı, hepimiz kekelerdik " diyor. Kekemelik, ancak, endişe veya stres ile daha da kötüleştirilebilir . Anksiyete ve stres kekemelik ürünü olabilir.

Not:Translate ile çevrildiği için bazı kelimeler anlamsız olabilir.
Ara
Cevapla


Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi