Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Kekemelik mi güçlü yoksa ben mi, veya hangimiz daha akıllıyız.
#1
Merhaba,
Ben özellikle kendimde hissettiğim bir duygu durumunda bahsetmek isterim. Kekemlik aslında benden güçlü. Çünkü her istediğim zaman onu yönetemiyorum. Bazen kontrol dışına çıkıp beni bir kedinin tırmalaması gibi yüzümü gözümü çizdiği oluyor. Napayım tabi ki o biricik dostum benim. ama şöyle bir durum var ki. O kedi sizden akıllı değil. Güçlü olmak başka, akıllı olmak başka. Aslında kekemeliğini yöneten birey çok güçlü bir olguya karşı mukavemet gösterebilip onunla yaşam becersini geliştirmiş demektir. Bu şuna benziyor, aslında bir kovandaki arılardan güçlü değiliz, uçamıyoruz, veya arıların iğnelerine karşı savunma mekanizmalarımız yok. Ama arıların sizlere olan zarar verme derecesini veya arıların zarar vermemesi için siz kendinizin ne yapmamanız gerektiğini bilirseniz arıların yanında en az hasarla geçebilirsiniz. Belki hiçbir modifikasyon uygulamadan kekemeliğini ciddi boyutlarda azaltan bir birey kendinde bunu çözmüş ve devamını getirerek, bilimsel olarak duyarsızlaştırma denilen yöntemi kendi kendine farklı metodojiler kullanarak uygulamıştır. Aslında kendini yönetmeyi başaran bir insan kekemeliğini de yönetme yolunda büyük bir potansiyeli var demektir. Yani kendi zaaf noktalarını bilen, en olumsuz şartlarda bile kendi ruh selametini koruyabilen biri kekemelikte de mesafe alması mukadderdir.
Ara
Cevapla
#2
Merhaba,
siz çok güzel bir konuya değiniyorsunuz.
Kekemeliği benden güçlü bir olgu olarak algıladığım müddetçe onu bir tehlike olarak görür kendimi ona teslim olmuş hissederim.
İyi bir terapinin hedefi bu teslimiyet duygusunun asgari bir düzeye indirilmesini hatta onun sıfırlanmasını amaçlamalı. Onun da kekemeliğin ne olduğunu bilince çıkarmakla mümkün olduğunu düşünüyorum.
starwalter Adlı Kullanıcıdan Alıntı:Belki hiçbir modifikasyon uygulamadan kekemeliğini ciddi boyutlarda azaltan bir birey kendinde bunu çözmüş ve devamını getirerek, bilimsel olarak duyarsızlaştırma denilen yöntemi kendi kendine farklı metodojiler kullanarak uygulamıştır.
İşte bahsettiğiniz duyarsızlaşma iki boyutlu olmalı bence.
  • Karşılaşılan konuşma sorunu / kekemelik duygusu karşısında soğukkanlı kalmak
  • Karşımdaki dinleyicinin reaksiyonlarını kesinlikle kafaya takmamak
starwalter Adlı Kullanıcıdan Alıntı:Aslında kendini yönetmeyi başaran bir insan kekemeliğini de yönetme yolunda büyük bir potansiyeli var demektir. Yani kendi zaaf noktalarını bilen, en olumsuz şartlarda bile kendi ruh selametini koruyabilen biri kekemelikte de mesafe alması mukadderdir.
Bu konuda size hak veriyorum.
Bu bağlamda zaten iyi bir terapist kekemeliğinizi sizinle inceleyerek tüm semptomları
  • Ben ne yapıyorum?
  • Bana ne oluyor?
sorularına ayırır ve siz de bu çerçevede tamamen pasif, edilgen bir varlık olmadığınızı bilakis kekemelikte çoğu semptomları kendiniz ürettiğinizi fark edersiniz.
Kekemelikte ana sorun konuşmaya devam edememek. Gerisi bize ait ve modifikasyona açıktır.
Ve dediğiniz gibi kendini yönetmeyi başaran bir insan bunu da başarır.
Selamlar
Petra
#kekelemek #kekemelik #vanriper
Ara
Cevapla


Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi