Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Kekemelik Özel Hangouts Canlı Yayını - Konuk: Canten KAYA
#1
Merhaba Arkadaşlar,

12.11.2016 Cumartesi günü saat 21:00 de Sayin Canten Kaya ile Hangouts röportaji gerceklestirdik. Bu keyifli sohbeti kaciranlar ve izleyemeyenler icin youtube linkimiz asagidadir.

Youtube linki : https://www.youtube.com/watch?v=a22PAbLuL5Y&t=9s

resim
"ya kendini ifade et ya da kargo olarak yoluna devam et"
Lon L. Emerick
#Kekemelik #VanRiper #Stottern
Ara
Cevapla
#2
Yayını kaçırdım ama linkten izledim.. tebrikler çok güzel ve samimi bir yayın olmuş.. ben zaten canten kaya'yı takip ediyordum instagramdan vs hatta dm yoluyla birşey sormuştum cevaplamıştı.. umarım bizde kendisi kadar istekli ve şanslı oluruz...
Ara
Cevapla
#3
Merhaba arkadaşlar,
Canten Kaya ile yaptığımız hangouttan sonra bazı şeylere dikkatinizi çekmek istiyorum.

Bence hangoutta kekemeliğin psikolojik boyutuna çok fazla ağırlık verdik. Yayının akışı nedeniyle yayın esnasında bir şey söylemedim. Ama yayınımızı sonradan izleyen herkese aşağıdaki noktaların önemine vurgu yapmak istiyorum.

  1. Türkiye'de yaygın bir inanış olsa bile kekemelik salt korkudan dolayı oluşan bir bozukluk değildir. Kekemelik beyin yapısına bağlı olan nöro-fizyolojik bir bozukluktur ve çoğunlukla genetik olduğu varsayılır.
  2. Kekemelik kaygı ve endişe gibi psikolojik etmenler dolayısıyla artış gösterse de özünde psikolojik bir sorun değildir!
  3. İnsanların şarkı söylerken kekelememeleri heyecanla alakalı değildir bilakis bilimsel çalışmalar şarkı söylerken aktive edilen beyin bölgeleriyle konuşurken aktive edilen beyin bölgelerinin farklı olduğunu ortaya koymuştur. Sırf heyecana bağlayacak olursak - ilk defa sahneye çıkan bir kekeme şarkı söylerken heyecanlanmaz mı? Hatta usta şarkıcıların her sahneye çıktıklarında heyecanlandıkları biliniyor, buna rağmen kimse kekelemiyor. Kaldı ki ezbere bağlayacak olursak kekemelerin kitap okurken kekelememeleri lazım çünkü kitapta metin belli, ezber gibi oluyor.
  4. Canten Kaya'nın kekemeliğini yenmek için uyguladığı yöntem çok etkili kekemelik terapilerinde uygulanan yöntemlere çok yakındır. Buna rağmen bu yöntemi uygulayan her kekemede aynı sonuç çıkmayabilir. Bu ne Canten Kaya'yı yalancı çıkarıyor ne de ilgili kişinin yöntemi yanlış uyguladığını gösteriyor. Her kekemenin kekemeliği farklıdır, sadece kekemeliği şiddetlendiren en önemli etkenlerden birinin kekemeliği bastırmaya çalışmak olduğunu biliyoruz.
Eğer işim bilimsel boyutuyla ilgili başka sorularınız varsa buyurun sorun!
Petra
#kekelemek #kekemelik #vanriper
Ara
Cevapla


Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi