Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Kekemelik Seni Durduramaz
#1
KEKEMELİK SENİ DURDURAMAZ

Her şey 6 yaşında başladı. Annem, konuşma düzenimin kuzenimi ve kekemeli erkek kardeşini taklit etmemden kaynaklandığını düşünüyordu.

Tıpkı annem gibi, bu "tereddüt etmenin" ortadan kalkacağını düşünürdüm. Yeni yürümeye başlayan çocuk yaşı geçti ve ergenliğim içeri girdi, sadece kekemimin bu yıllarda yoğunlaştığını bilmeme izin verdi. Kesin konuşma, kısıtlı sosyal davranış, kaygı ve en önemlisi, kendi kendini kınama davranışları bu erken ergenlik çağlarını sarstı.
Doğası gereği kendime güveniyorum, dışa dönük, romantik, ancak bir kızdan çıkma teklif edemedim. Cevabı biliyordum ama yine de ağzımı sınıfta tutmayı seçtim.
Ve bunlardan sonra, kariyer yolumu seçtiğimde unutulmaz bir hareket geldi. Sorunumu tedavi etmek istedim, kendimi bilmek istedim. Ve bu süreçte, sadece bana değil çevremdeki diğerlerine de yardımcı olabilecek bir şey seçtim. Büyüdüğümde klinik psikolog olmak istedim.
Bugün, konuyu incelemek, 7 uzun yıl oldu. Her sınıf sunumu kalbimdeki atışı artıracaktı, bir müşteriyle olan her etkileşim gergin bir ilişkiydi. Fakat bu küçük gözlerde kekemelik güçlerinin içeremeyeceği kadar büyük rüyalar vardı. Tekrar savaşmayı seçtim.
Psikolojik terapi bilgimi kendimi konuşma kaygısından arındırmak ve güven kazanmak için kullandım. Elbette, sinirlerim üzerinde yatıştırıcı bir etki yapmama yardımcı olmak için homeopati ilaçları aldım. Sonuçlar dalgalanıyordu ve sonra sesli okumayı denemeye başladım. Klasik bir yöntem, ancak bilimsel olarak çok etkili olduğu kanıtlanmıştır.
Gergin bir durumdan önce sinirlerimi sakinleştirmek için çeşitli gevşeme teknikleri uyguluyorum. Zihin-beden bağlantılarını büyütmek için dikkatli davranıyorum. Ayrıca içimdeki çok yönlü sağlığı getirmek için vücut geliştirmeye başladım. Bugün, bu ruh bugün olduğum yerde olmama yardımcı oldu.
Bugün hala kekeliyim. Ama ben onunla barış içerisindeyim. İzleyicilerime önceden kekelendiğimi söylüyorum. Kusurumu kabul ediyorum çünkü kabul ettim. Ve gururla söyleyebilirim ki, tüm bu teknikler beni kekemelikten tamamen tedavi etmedi, ama çok geliştirmeme yardımcı oldu. Her zaman kendime şunu söylemiştim, kekemelik olabilirim ama hayatta tuhaf değilim. Ve o zamandan beri hayat benden vazgeçmedi.
Dışarıdaki tüm insanlar için, bir odada yalnızken akıcı bir şekilde okuyabiliyor veya konuşabiliyorsanız, diğer durumlarda da yapabileceğinizi bilin. Sadece bu yeteneğin kilidini açıp şartlandırman gerekiyor. Sizi neyin geride tuttuğunu öğrenin, çünkü kekemelik kalbinizi konuşmaktan alıkoyamaz. Tamamen mükemmel olmayı amaçlıyorsanız, bu başarabilmek zor olabilir, ancak sorununuzu kabul edip itiraf ediyorsanız, uygun ilaçları, tedavileri ve çoğu şeyi verdiğiniz halde birkaç tereddüt etmenize rağmen, ikna edici bir şekilde konuşabilirsiniz. daha önemlisi, zihniniz belirlenir.
IvanDas_Nov2018_0.jpg
Ivan Das - stutteringhelp.org
Translate ile çevrilmiştir.
Ara
Cevapla


Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi