Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Kekemelik ve acemilik...
#7
cok guzel yazi olmus,ama malesef cok insan empati yoksunu,kekeme kendi durumunu soylediginde aciyarak bakiyorlar ya da guluyorlar,boyle insanlara "bana boyle bakma,gulme"dersen de ne degisir? adamin dusuncesi oyle,ben hic soylemedim ama kendileri konusmamdan anladilar,oyle tepki verdiler
Ara
Cevapla
#8
(28/03/2017, 20:17)nafe Adlı Kullanıcıdan Alıntı: cok guzel yazi olmus,ama malesef cok insan empati yoksunu,kekeme kendi durumunu soylediginde aciyarak bakiyorlar ya da guluyorlar,boyle insanlara "bana boyle bakma,gulme"dersen de ne degisir? adamin dusuncesi oyle,ben hic soylemedim ama kendileri konusmamdan anladilar,oyle tepki verdiler

Merhaba Nafe,
tabii ki senin kekemelik dereceni bilmediğim için sadece genel birşey söyleyebilirim. Empati yoksunu insanlar genellikle eğitimsiz insanlardır. Bunun tek çaresi bu insanlar okulda eğitim görmemişlerse onları eğitmek. Bilgi eksikliklerini sen tamamla! Kekemeliğin gerçek anlamda ne olduğunu sen anlat!

Sonra bir kekeme olarak kendi durumunu söylediğinde hangi tarzda söylediğin ister istemez muhatap olduğun insana da yansır. Yani özür dileyerek, boynu bükük kekemeliğini dile getirirsen karşındaki de bundan etkilenerek sana acır.
Ama 'ben kekeliyorum bu benim bir özelliğimdir' şeklinde başı dik ve karşındaki kişinin yüzüne bakarak söylersen karşındaki insan da senin kendi halinle barışık olduğunu görür.

Her gülen insan en geç azarlandığında gülmeyi bırakır ve özür diler. Bazı insanlar ne yaptığının farkında değiller de gülerler. Bunları eğitmek gerek. 'Kör insanlara da mı gülüyorsun? Ayıp değil mi?' dediğin zaman gör ki nasıl utanırlar.

Bunca yıl hep mağdur iken bence artık tepki vermenin zamanı geldi.
Petra
#kekelemek #kekemelik #vanriper
Ara
Cevapla


Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi