Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Kekemelik ve enerji kaybı ve multivitamin
#1
Kekemelik sonucu enerji kaybı yani yoruluyoruz bu yüzden konuşmaya takatimiz kalmıyor bu multi vitamin takviyesi o yorgunluğu azaltıp kekemelik azaltır mı
Ara
Cevapla
#2
(07/12/2018, 20:45)Misafir34 Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Kekemelik sonucu enerji kaybı yani yoruluyoruz bu yüzden konuşmaya takatimiz kalmıyor bu multi vitamin takviyesi o yorgunluğu azaltıp kekemelik azaltır mı

Benim bildiğim kadarıyla dengeli bir beslenme durumunda vitamin takviyesine gerek kalmaz.
Eğer kekelerken yoruluyorsak bunun vitamin eksikliği ile alakası yok. Yorulmadan yani eforsuz konuşmayı etkili bir terapide öğrenebilirsin.

Benim 2015 yılında tanıştığım Viktoria isimli bir arkadaşım var. Konuşurken nefes nefese kalıyordu biraz birşeyler anlattığı zaman sanki maraton koşmuş gibi yoruluyordu. O zamanlar daha kekelememek için elinden geleni yapıyordu.

Tanıştığımız günden bu yana kekemeliğini kabullendi ve kendi ibaresiyle artık “benim kekemeliğim yeşil gözlerim ve siyah saçlarım gibi sadece bir özelliğimdir” diyor. Kekemeliğini bastırmayı bıraktı eforsuz konuşuyor ve daha geçenlerde hala yorulup yorulmadığını sordum. “Yok” dedi “artık eskisi gibi yorulmuyorum ama kekelemekten de korkmuyorum”.

Van Riper’in “sana düzgün konuşmayı öğretmeme gerek yok, sana daha cazip (yani eforsuz) kekelemeyi öğreteceğim” dediği işte budur.
#kekelemek #kekemelik #vanriper
Ara
Cevapla


Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi