Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Kekemelik ve nefes çalışmaları
#1
Herkese iyi akşamlar.
Foruma yeni üye olmakla beraber çok önceden den beri ara ara takip ediyorum.
Bu konuda Türkiye'deki en kapsamlı ve faydalı site burası. Emeği geçenlere teşekkürler.
Bu gün sitede @tunnel79 Anıl beyin tüm konu ve yorumlarını okudum. Ona karşı haksız bir tavır takınıldığına şahid oldum. Anıl bey ortaya bir tez koymuş ve bunu önce kendinde sonrada bir kaç kişide somut olarak ispatlamış. Forum yöneticilerinin tecrübelerine dayanarak bu olayı araştırıp Anıl beyle ittfikak kurup meseleyi daha detaylı inceleyerek daha verimli sonuclara ulaşmaları gerekiyor.
Ama yazılanları üzülerek okuyorum. Forum yöneticileri ile Anıl beyin tartışma uslupları hoş bir tarzda ilerlemiyor. Aynı derdi paylaşan insanların 'Dil'i bu olmamalı.
Yazı söz gibi değil, kişi yazıyla meramını anlatmak isterken bazan anlaşılamıya biliyor.
Temennim forum yöneticilerinin ev sahibi olarak biraz daha misafirperver olup, Anıl beyden daha fazla faydalanabilmeleri.
Anıl beye gelecek olursak bahsettiğiniz yöntemi  bende hafta başında itibaren denemeye başlıyacağım. Bende yıllardır bu konu hakkında araştırmalar yaptım videolar izledim. Kanatim odur ki bu iş gerçekten nefes çalışmasının olumlu etkileriyle düzele bilir.
bu kanaate varmamın en büyük sebeblerinden biri Nefes eğitmeni olan MUSTAFA KARTAL'ın makaleleri oldu.
Mustafa Kartal nefesle alakalı yüzden fazla makale yazmış. Ona yakın kitap yazmış. Bu konu hakkında onunla mutlaka iştişare edilmeli.

http://www.nefesteknikleri.com/184-makal...Nefes.html


Kitaplar
Mustafa Kartal'ın kitaplarını incelemek için lütfen tıklayın. http://www.nefesteknikleri.com/kitap.html
Ara
Cevapla
#2
(21/04/2018, 21:39)amedi Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Temennim forum yöneticilerinin ev sahibi olarak biraz daha misafirperver olup, Anıl beyden daha fazla faydalanabilmeleri.
Anıl beye gelecek olursak bahsettiğiniz yöntemi  bende hafta başında itibaren denemeye başlıyacağım. Bende yıllardır bu konu hakkında araştırmalar yaptım videolar izledim. Kanatim odur ki bu iş gerçekten nefes çalışmasının olumlu etkileriyle düzele bilir.
bu kanaate varmamın en büyük sebeblerinden biri Nefes eğitmeni olan MUSTAFA KARTAL'ın makaleleri oldu.
Mustafa Kartal nefesle alakalı yüzden fazla makale yazmış. Ona yakın kitap yazmış. Bu konu hakkında onunla mutlaka iştişare edilmeli.

Merhaba amedi,
foruma hoş geldiniz. Umarım ilk paylaşımınıza gelen yorumları* size yönelik bir eleştiri olarak algılamazsınız çünkü öyle değildi.
Ben burada Anıl hakkında konuşmak veya tartışmak istemiyorum, umarım anlayışla karşılarsınız.
(* yorumlar akışı bozduğundan başka yere taşındı)

Biz nefes çalışmalarına hiçbir şekilde karşı değiliz. Ancak nefes çalışmalarıyla kekemeliğini bir süre düzeltip çok fena geri dönüşler yaşayan birçok kişiyi tanıdığımız için temkinliyiz.

Kekemelik araştırmaları nefes bozukluğunun kekemeliğin sonucunda oluştuğuna dair çoktan kanaat getirmiştir. 
Nefes çalışmalarıyla kekemeliğini önemli ölçüde kontrol altına alan insanlar da vardır (örneğin McGuire tekniği) ama kekemeliği bir nefes bozukluğuna indirgemek yanlış olur. (Zaten çok başarılı bir konsept olan McGuire çok boyutlu çalışır).

15 Nisan 2018 İstanbul Kekemeler Derneği konferansında Medipol Üniversitesi'nden Dr. Sertan Özdemir çok güzel bir söz söyledi:
Kekemelik terapilerinde 'konfeksiyon' gibi değil 'terzilik' tarzında yaklaşmalıyız. Yani herkese aynı kalıp uymuyor. İnsanları birey olarak algılayarak kişisel ihtiyaçlarına göre bir terapi konsepti uygulamalıyız.

Tek tip nefes çalışması yok hipnoz yok uzatmalı okuma gibi terapi konseptleri kekemeliğin karmaşık yapısına cevap olmayabilir.
Bu nedenle geniş bir yelpazeden bireye uygun olanını seçmek lazım.

Eğer siz nefes çalışmalarını kendiniz için uygun görüyorsanız kimsenin bir itirazı yoktur. Eğer bu şekilde başarılı olursanız çok güzel.

Sizin sunduğunuz videolar kekemelere yönelik değil, normal konuşanlara yöneliktir anlaşılan. Kekemeler de faydalanabilir bundan eminim. Ama kekemeliğin çözümü değildir, sadece bir adım olabilir.

Takılma, tekrarlama kekemelik bozukluğunun sadece küçük ve başkaları tarafından farkedilen kısmıdır. Gerçek sorun buzdağı örneğinde olduğu gibi suyun altında kalan kısım. İyi bir terapi bunun bilincinde olup buna öncelikle cevap olmaya çalışır.

Ben sizin Anıl beyin nefes konseptiyle elde edeceğiniz başarıyı gerçekten merak ediyorum. Burada raporlarsanız hepimiz faydalanırız.
Saygılarımla
Petra - yönetici
#kekelemek #kekemelik #vanriper
Ara
Cevapla
#3
Sevgili Petra,
Çok güzel yazmışsın.Çok teşekkür ederim.

Önemli nokta var.Benim nefes alıştırmam bireyin nefes alma dürtüsünü geri getiriyor.
Bu sayede birey cümle başında ve ortada kendiliğinden nefes alıyor.

Ek olarak nefes verme yavaşladığı için beyinde sakinlik ön plana çıkıyor.Cümle kurmak kolaylaşıyor.

Ayrıca düşük hava hızı sebebiyle sesler tıkanma olmaksızın çıkıyor.

Tek bir alıştırmanın böyle çoklu etki yaptığını bizzat tecrübe eden varsa lütfen yazabilir mi?

Bu bakımdan nefes alıştırması tabiri çok yüzeysel bir tabir.Benim açıkladığım şekilde etkileri ile tanımlanması gerekir.

Diğer taraftan benim metodum sadece nefes değil.Nefes temeli oluşturuyor.
Ara
Cevapla


Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi