Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Kekemelik ve Yüz Hareketlerinde ISTAR Araştırması
#1
Kekemelik ve Yüz Hareketlerinde ISTAR Araştırması

Edmonton'daki Alberta Üniversitesi'nin bir parçası olan Kekemelik Tedavi ve Araştırma Enstitüsü (ISTAR), konuşurken, kekemeye giren insanların değişen yüz hareketlerini içeren bir araştırma çalışması yürütüyor. U of A'da profesör olan Torrey Loucks baş araştırmacıdır ve çalışmalarının kekemelik için potansiyel tedavilere ışık tutabileceğini söylüyor. Bu çalışma Haziran 2018’de başlamış ve Ekim 2019’a kadar sürecek.

Ön çalışmada, Loucks, konuşma hareketi değişkenliği yüksek olanların konuşmadaki kırılmaya daha yatkın olduğunu buldu. Çalışma, konuşma terapisi tedavisinden önce, üç hafta süren ve tedaviden sonra konuşmanın değişkenliğini ölçer.
Çalışma, kekeleyen kişilerin dudak ve çenesinin hareketine ve ayrıca dil hareketine bakacak. Sinirsel görüntüler de incelenebilir. Araştırmacılar, konuşma eylemi ile kekemelik eğilimi arasındaki ilişkiyi araştıracaklar. Daha hedefli bir terapi bu duyarlılığı azaltabilir mi?
Kekemelik nedeni henüz bilinmemekle birlikte, birçok bilim adamı bunun erken çocukluk döneminde gelişen atipik beyin fonksiyonu ve yapısı nedeniyle olduğuna inanmaktadır.
Kekeme yapan kişilerin sıklıkla sosyal kaygısı vardır. Loucks, ISTAR'ın Kapsamlı Tedavi Programına inanır, kekelemeyi çevreleyen olumsuzlukları ortadan kaldırabilir ve konuşma sırasında olumlu bir tutum için çalışabilirler. Kekemelik için farmakolojik bir tedavi olmasa da, Loucks, çalışmanın gelecekteki bir araştırma için araştırmaya yardımcı olacağına inanıyor.
Çalışma yetişkin kekemeleri üzerinde yoğunlaşacak, ancak çocuklar bir noktada konu olabilirler. Ana dili İngilizce olan ve 16 ile 70 yaşları arasındaki herkes çalışmaya katılabilir.

Konuşma Hareketi Değişkenliği 
Son zamanlarda kekemelik tedavisinin yararına bakarak bir konuşma prodüksiyonu çalışmasına başladık. 16 yaşın üstündeki kekemelerde konuşma hareketi değişkenliğini ölçüyoruz. Konuşma sırasında yüz hareketlerini takip etmek için hareket izleme kamerası kullanılıyor. Konuşma hareketi verilerini tedavinin başlangıcında ve tedavinin sonunda topluyoruz. Yoğun programa ve haftalık programa katılan müşterileri işe almayı umuyoruz. Çalışmanın tamamlanması yaklaşık 45 dakika sürer. 

Karar Verme ve Kekemelik Tedavisi 

Bu çalışma, yürütücü işlev ile kekemelik tedavisi sonucu arasındaki ilişkiyi değerlendirecektir. Yürütme işlevi, insanların nasıl karar verdikleri ve süreç bilgisiyle ilgili. Bu bilgiyi, kekemelik yapan kişilerin, tedavinin etkinliğini arttırmak için tedavi sonucuyla ilgili nasıl karar verdikleri hakkında kullanacağız. Çalışmanın tamamlanması yaklaşık 70 dakika sürer. 

İnhibisyon ve Kekemelik 
İnsanların nasıl hareket etmelerini engellediğini veya kaçınmadığını test ediyoruz. Hareket etmekten kaçınmak, bir hareket yapmak kadar önemlidir. Kekemeliğin, konuşmanın nasıl engelleneceği konusunda bir farklılık içerebileceğini öne süren araştırmalar var. Gelecek yıl kekiren insanlarda inhibisyonu test edeceğiz. Çalışmanın tamamlanması yaklaşık 90 dakika sürer.

Dördüncü bir çalışma planlanmaktadır ancak henüz başlamamıştır. Bu çalışma, sanal gerçekliğin kekemelik terapisini tamamlayıp tamamlayamayacağına bakan bir pilot programdır. Sanal gerçeklikteki gelişmeler, bireylerin sanal senaryolar kullanarak ortak konuşmaya hazırlanmalarına yardımcı olabilecek ortak konuşma ortamları içermiştir. Bu senaryolar izleyici ve çevre açısından zengin çeşitlilik gösterebilir. Bu program, müdahalenin erken aşamalarında özellikle yetişkinler ve gençler için yardımcı olabilir. Size bu pilot program hakkında güncellemeler sunmak için sabırsızlanıyoruz.Araştırmalar devam ediyor...

Kanada - (Kekemelik Tedavi ve Araştırma Enstitüsü)  
12 Aralık 2018
Ara
Cevapla


Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi