Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Kekemelikte anksiyete ve bir çok konu hakkında sorular
#1
Merhaba, bu konuyu uzun zamandır açmayı planlıyordum ve artık kararımı verdim. Bende sizin gibi kekemeyim ve bu 18 yılı geçti. Her ne kadar gizlemeye çalışsamda, farklı şeyler denesem de bir çözüm bulamadım. Buraya konu açma sebebim son zamanlarda aklımı aşırı şekilde kurcalayan bir kaç soru var ve benle aynı sıkıntıyı çeken kişilerle paylaşma isteğimdir. Ayrıca hayat hikayemi başka bir zaman sizinle paylaşacağım. Sorularım biraz uzun olabillir bu yüzden özür dilerim. Sorularım ise şunlar;

  1- Kekeme bir birey olarak gelecek planları yaparken, iş görüşmesine giderken, toplum içinde konuşma gereği duyacağım zamanlar da önceden olacakları düşünürüm.(Örnek olarak iş görüşmesinde okulumu sorunca şöyle cevap vereceğim veya bir arkadaşım beni yarın ara dediğinde onu yarın arayınca şöyle konuşucam şunları anlatıcam tarzında) Bunu yaptığımı fark ettiğimde o konuşma, görüşme veya her neyse benim için hiç bir zaman başarılı geçemez çünkü önceden hesapladığım şeylerin hiç birinin olmadığını fark ederim buda bende kaygı bozukluğu yapmaya başladı. Ama artık her zaman biri beni ara veya yarın şurda buluşalım dediği zaman istem dışı kafamda bu görüşmeyi kurduğumu fark ettim ve bundan kurtulamıyorum. Biraz araştırma yaptığımda anksiyete olduğunu öğrendim ve bende bayağı ileri seviyeye geldiğini tecrübe ettim. Bu konu hakkında nasıl bir çözüm yolları vardır sizin fikirlerinizi öğrenmek istiyorum. Birde çoğu zaman düşünme hızım ve konuşma hızım birbirini tutmuyor, kekemeliğim çoğu zaman bunun yüzünden oluyor. Siz bu konu hakkında neler yapıyorsunuz düşünmenizi nasıl durduruyorsunuz merak ediyorum.
 
  2- İkinci kişilik sorunu; Kekemeliğim o kadar ileri seviye değil (tabi telefonla konuşmayı saymazsak) her türden insanla konuşurum, sakinliğimi korumaya çalışırım ve kekemeliğimi birazda olsa gizlemeyi başarımım.  Ama sıkıntı şu ki bu kekemelik benim ikinci kişiliğim olmuş durumda ve benim bedenimi, zihnimi bu ikinci kişilik yönetiyor. Mesela biriyle normal bir şekilde konuşurken istem dışı birden heyecanım 100 kat artabiliyor ve ardından bu heyecanla konuşmaya devam edip kekelerim ardından konuşmayı batırırım. Ve bir sorun daha var bir insanla oturup 1 saat konuştuğum olur bunun ilk 30 dksı normal kekemeleden olur ama geri kalan 30 dakikada sanki arabada 1. vitesten 5.ci vitese atlar gibi konuşma hızım artar. Biliyorum bir çok kişi bu sıkıntıları yaşıyor ama ben bi çözüm yolu bulamadım belki sizin tecrübelerinizle biraz olsun çözmeyi başarırız.

 3- Kekemeliğin bazen hiç olmaması, bazen ise aşırı olması. Arkadaşlar bu hayatta benim için ölüm gibi olan tek şey telefonu açıp alo demektir. Bu sebepten gerek kekemelik gerek telefon korkusu yüzünden bazı meslekleri yapmama ve gelen iş tekliflerini reddetme kararı bile aldığım oldu. Sıkıntı şu ki bazı günler hiç kekelemeden normal şekilde konuşuyorum bazı günler ise ne yaparsam yapayım sanki göğüsüme bir kilit takmışlar gibi kelimeler ağzımdan çıkmaz. Bunun sebebini her gece yatmadan düşünüyorum uykularım bölünüyor ama bulamıyorum. Ben hayatta her şeyi mantıken düşünürüm, duygusallığa pek yer bırakmam bu yüzden ne kadar düşünürsem düşüneyim neden böyle olduğunu veya neden olmadığını anlayamıyorum.

Ne yaparsam yapayım bu hastalığın geleceğimi, ilişkilerimi, hayatımı etkilemesine engel olamadım. Şuan sevdiğim mesleği yapma isteğim kekemelik yüzünden imkansız duruma geldi. Biz hayallerimiz ve hedeflerimiz için yaşamıyorsak neden yaşayalım ki ? Ben kendi adıma her zaman daha iyisini hedeflerim ama bu hastalıkla bunun olamayacağını fark ettim. Bi söz vardır sizin yaşadığınız sıkıntıları yaşamayan kişiden o konu hakkında tavsiye almayın diye çünkü biz insanlara bu kekemeliğin bizi ne kadar etkilediğini anlatsak bile anlamayacaklar, bende o yüzden burada benimle aynı şeyleri yaşamış insanları gördüğüm için sizlerinde bu hastalık ile ilgili çözümlerini, ipuçlarınızı dinlemeye geldim. Okuyan ve okumayan herkese teşekkürler, iyi forumlar.
Ara
Cevapla
#2
Merhaba Merci Smile 
Alıntı:1- Kekeme bir birey olarak gelecek planları yaparken, iş görüşmesine giderken, toplum içinde konuşma gereği duyacağım zamanlar da önceden olacakları düşünürüm.(Örnek olarak iş görüşmesinde okulumu sorunca şöyle cevap vereceğim veya bir arkadaşım beni yarın ara dediğinde onu yarın arayınca şöyle konuşucam şunları anlatıcam tarzında) Bunu yaptığımı fark ettiğimde o konuşma, görüşme veya her neyse benim için hiç bir zaman başarılı geçemez çünkü önceden hesapladığım şeylerin hiç birinin olmadığını fark ederim buda bende kaygı bozukluğu yapmaya başladı. Ama artık her zaman biri beni ara veya yarın şurda buluşalım dediği zaman istem dışı kafamda bu görüşmeyi kurduğumu fark ettim ve bundan kurtulamıyorum. Biraz araştırma yaptığımda anksiyete olduğunu öğrendim ve bende bayağı ileri seviyeye geldiğini tecrübe ettim. Bu konu hakkında nasıl bir çözüm yolları vardır sizin fikirlerinizi öğrenmek istiyorum. Birde çoğu zaman düşünme hızım ve konuşma hızım birbirini tutmuyor, kekemeliğim çoğu zaman bunun yüzünden oluyor. Siz bu konu hakkında neler yapıyorsunuz düşünmenizi nasıl durduruyorsunuz merak ediyorum.
Senin bahsettiklerin senin gayet normal bir kekeme olduğunu gösteriyor, hatta kekemelik kitaplarında örnek bir hikaye olabilir.
Anksiyeteyi yenmenin tek yolu korkularla yüzleşmek, korktuğun ortamlara hazırlıklı olarak girip duygu kontrolü yapmak. Tek başına yapamayabilirsin. Eğer bulunduğun yerde bir özyardım grubu varsa onların buluşmalarına katıl, yoksa da kendine bir koç, bir badi bul (gerekirse bir psikoterapist vs.), bu şekilde korkularınla yüzleşmeye başla.

Ayrıca Kekemeler İçin Öneriler kitabını mutlaka okumanı tavsiye ederim. Orada da çok güzel öneriler yazıyor hem de yazanlar hem kekeme hem terapist.

Düşünme hızıyla konuşma hızının birbirini tutmaması mümkün değildir. Senin dediğin muhtemelen cümlenin ortasında takılacağını hissettiğin kelimeyi değiştirip yerine eş anlamlı, başka bir kelime koyman veya söyleyeceğin kelimeleri kafada 'tehlikeli kelime' var mı diye tararken sık sık planını değiştirmen. Bu hem yorucu olabilir hem de devrik cümle çıktığı için dinleyiciyi şaşırtabilir.
Bunun en mantıklı çözümü kekelesen de kekelemesen de asıl planından hiçbir zaman vazgeçmemek ve kekemeliği açıkça göstermektir. Bunu yaptığın zaman hem zamanla kekemelik korkuların azalır hem de blokların azalmasıyla rahatlama da gelir. Bunun sadece bir ön koşulu vardır: hem kendi kendine, hem de arkadaşların huzurunda kekeme olduğunu kabullenmen lazım.
Alıntı:2- İkinci kişilik sorunu; Kekemeliğim o kadar ileri seviye değil (tabi telefonla konuşmayı saymazsak) her türden insanla konuşurum, sakinliğimi korumaya çalışırım ve kekemeliğimi birazda olsa gizlemeyi başarımım.  Ama sıkıntı şu ki bu kekemelik benim ikinci kişiliğim olmuş durumda ve benim bedenimi, zihnimi bu ikinci kişilik yönetiyor. Mesela biriyle normal bir şekilde konuşurken istem dışı birden heyecanım 100 kat artabiliyor ve ardından bu heyecanla konuşmaya devam edip kekelerim ardından konuşmayı batırırım. Ve bir sorun daha var bir insanla oturup 1 saat konuştuğum olur bunun ilk 30 dksı normal kekemeleden olur ama geri kalan 30 dakikada sanki arabada 1. vitesten 5.ci vitese atlar gibi konuşma hızım artar. Biliyorum bir çok kişi bu sıkıntıları yaşıyor ama ben bi çözüm yolu bulamadım belki sizin tecrübelerinizle biraz olsun çözmeyi başarırız.
Kekemeliğimi birazda olsa gizlemeyi başarırım - asıl senin sorununun kaynağı. Ünlü bir kekemelik araştırmacısı şöyle bir cümle kullanmış: 

Kekemelik kekelememek için gösterdiğimiz çabaların toplamıdır. (Malcolm Fraser yanılmıyorsam). 

Yani sen kekelememeye veya kekemeliği gizlemeye çalıştıkça kekemelik seni kontrol eder. Sen kendini serbest bıraktığın zaman ise 'gerekirse kekeleyeyim, ne olacak ki' diyebildiğin anda kontrol senin eline geçer.
Tabii bu olay bahsettiğim kadar basit değil ama kekemeliği yenmek için öncelikle zihninde devrim yapman gerekir. Ama zihindeki devrim 'bundan sonra asla bir daha kekelemeyeceğim' şeklinde olursa bil ki yenilmeye mahkumsun. 
1. adım: kekeme olduğunu kabul et
2. adım: kekemeliği gizleme, arkadaşlarına anlat
Az kekelediğini söylüyorsun, belki de şu yazı senin için geçerli olabilir http://kekemelikforum.com/konu-tetikte-a...derdi.html
Az kekeleyenler gerçekten bazen zor durumdalar çünkü buzdağının su yüzündeki kısmı öylesine küçük ki karşındaki insanlar bir sorunun olduğunu anlayamazlar. Buzdağının alt kısmı da gizli olduğu için senin düşüncelerini, endişelerini anlayamazlar. Bunun en temiz çözümü başka kekemelerle bir araya gelerek dertleşmek. Çünkü bu sorunu tüm kekemeler biliyor ama bir tane normal konuşan kişi bile (iyi bir eğitim almış bir terapist değilse) anlayamaz.
Alıntı: 3- Kekemeliğin bazen hiç olmaması, bazen ise aşırı olması. Arkadaşlar bu hayatta benim için ölüm gibi olan tek şey telefonu açıp alo demektir. Bu sebepten gerek kekemelik gerek telefon korkusu yüzünden bazı meslekleri yapmama ve gelen iş tekliflerini reddetme kararı bile aldığım oldu. Sıkıntı şu ki bazı günler hiç kekelemeden normal şekilde konuşuyorum bazı günler ise ne yaparsam yapayım sanki göğüsüme bir kilit takmışlar gibi kelimeler ağzımdan çıkmaz. Bunun sebebini her gece yatmadan düşünüyorum uykularım bölünüyor ama bulamıyorum. Ben hayatta her şeyi mantıken düşünürüm, duygusallığa pek yer bırakmam bu yüzden ne kadar düşünürsem düşüneyim neden böyle olduğunu veya neden olmadığını anlayamıyorum.
Kekemelerin en zor sorunu o zaten. Topalsan her zaman topalsın, kör isen her zaman körsün.
Ama senin sorunlarının kolay çözülebileceğine inanıyorum. Sen özellikle 'kekemelikle ilgili faydalı bilgiler' forumunu incele, tüm yazılarımızı oku ve ayrıca YouTube'daki hangoutslarımızı izle.
Sen henüz çok duyarlı bir kekemesin ve duyarsızlaşmaya ihtiyacın vardır. Onu başarırsan inan ki hemen hemen tüm meslekleri rahatlıkla yaparsın.
Duyarlı olup olmadığını öğrenmek için şu anketi kendi kendine uygula: http://kekemelikforum.com/konu-duyarsizl...nketi.html
Alıntı:Ne yaparsam yapayım bu hastalığın geleceğimi, ilişkilerimi, hayatımı etkilemesine engel olamadım. Şuan sevdiğim mesleği yapma isteğim kekemelik yüzünden imkansız duruma geldi. Biz hayallerimiz ve hedeflerimiz için yaşamıyorsak neden yaşayalım ki ? Ben kendi adıma her zaman daha iyisini hedeflerim ama bu hastalıkla bunun olamayacağını fark ettim. Bi söz vardır sizin yaşadığınız sıkıntıları yaşamayan kişiden o konu hakkında tavsiye almayın diye çünkü biz insanlara bu kekemeliğin bizi ne kadar etkilediğini anlatsak bile anlamayacaklar, bende o yüzden burada benimle aynı şeyleri yaşamış insanları gördüğüm için sizlerinde bu hastalık ile ilgili çözümlerini, ipuçlarınızı dinlemeye geldim. Okuyan ve okumayan herkese teşekkürler, iyi forumlar.
Hangi mesleği yapmak istiyorsun? Ben her meslekten kekeme tanırım, öğretmen, doktor, bilgisayar uzmanı, iletişimci vs. vs. 
Bazen kekemelerin kendini kanıtlaması diğer insanlara göre daha ağır olabilir ama kekemeliğin sana verdiği olumlu özellikler de var, onları oturup da bir kağıda yaz. Olası bir iş görüşmesinde de onlardan bahset. Örneğin kekemeliğinden dolayı diğer insanlara göre daha duyarlı, daha empatili, daha iyi bir dinleyici, ince düşünen vs. vs. bir insansın.
Ayrıca kekemelik bir hastalık değil, genellikle bir iletişim veya konuşma bozukluğu olarak tanımlanır.

Umarım sorularına az çok cevap verebilmişimdir.
Başarılar dilerim
Petra
#kekelemek #kekemelik #vanriper
Ara
Cevapla
#3
Merhaba Petra hanım tavsiye ettiğiniz kitabı okumaya başladım ve bunca zaman kekemelik için yanlış yöntemlerle uğraştığımı fark ettim. Dediğiniz gibi kekeme olduğumuzu kabul ederek değişimi başlattığımızda içimizden gelen korku ve bloklar kayboluyor. En basit örneği söylediğiniz kitabı okurken ilk heceyi uzatarak geri kalanı normal şekilde okuyunca gelen heyecan ve blokları hissetmiyorum ve bunlar yavaş yavaş azalıyor. Ama tabi Roma bir günde inşa edilmediği gibi bunu düzeltmekte uzun sürücek biliyorum, bunca zaman bu sıkıntıyı çekmiş biri olarak bir yere kadar dayanabilirim çünkü kendimi biliyorum bir gün pes edebilirim. Bunu nasıl engelleyebilirim yani kendimi nasıl daha çok motive edebilirim bu konuda yardımcı olur musunuz Petra hanım ? Saygılar, sevgiler iyi forumlar
Ara
Cevapla
#4
(04/06/2018, 09:05)merci Adlı Kullanıcıdan Alıntı: ...bunca zaman bu sıkıntıyı çekmiş biri olarak bir yere kadar dayanabilirim çünkü kendimi biliyorum bir gün pes edebilirim. Bunu nasıl engelleyebilirim yani kendimi nasıl daha çok motive edebilirim bu konuda yardımcı olur musunuz Petra hanım ? Saygılar, sevgiler iyi forumlar

Bulunduğun şehirde kendine başka kekeme arkadaşlar bulmaya çalış, varsa özyardım buluşmalarına katıl.
Başka insanlarla beraber çalışmak hem moral verici hem de motivasyonu yüksek tutar.

Kekemelerin WhatsApp grupları vardır, birbirleriyle konuşuyor, dertleşiyor ve buluşma düzenliyorlar. 
Sosyal medyalarımızı burada bulursun http://kekemelikforum.com/konu-sosyal-me...rimiz.html

Başarılar dilerim
#kekelemek #kekemelik #vanriper
Ara
Cevapla
#5
Merhaba, Ben yurtdisinda Chicago da yasiyorum, malesef o kitabi bulamadim. Yanilmiyorsam delta yayincilikti ismi oraya facebook uzerinden yazsamda sonuc cikmadi. Sizin bildiginiz bir yer varmi yurtdisina gonderen? Tesekkurler
Ara
Cevapla
#6
(21/06/2018, 20:28)Onurchicago Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Merhaba, Ben yurtdisinda Chicago da yasiyorum, malesef o kitabi bulamadim. Yanilmiyorsam delta yayincilikti ismi oraya facebook uzerinden yazsamda sonuc cikmadi. Sizin bildiginiz bir yer varmi yurtdisina gonderen?  Tesekkurler
D&R sitesine bi bak bu kitabı satan en büyük kitap şirketi dr türkiyede
Ara
Cevapla


Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi