Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Kekemelikte Büyük Sorun : TİKLER ve RİTİMSEL HAREKETLER
#1
Evet Kekemelikte büyük sorun TİKLER ve RİTİMSEL HAREKETLER ... Sad

Bence kekemelikteki en büyük sorun bunlar,

Mesela bende,

Elimde mesela bir kağıt parçası  veya bozuk para olsun ve onu konuşurken havaya atıp tutayım. Bu  Ritimsel Hareketler bana konuşmamda kolaylık getirdiği için konuşmam daha akıcı oluyor. Bu hareketle güç aldığımı hissediyorum..

Bunu yapmaz isem çok ağır olmasada üst üste blokları yiyorum... Sad

Tikler kısmında ise genelde Kekemeliğin klasik tiklerinden ağız hareketlerim değişiyor çenem titriyor veya konuşmaya başlarken ayağımı hemen 1 adım öne atıyorum..Çünkü o anda ordan güç aldığımı hissediyorum..

Bunlar nasıl şeyler böyle aklım almıyor...   Sad

Bu 2 sorunu nasıl aşabileceğim hakkında bunu yaşamış ve aşmış olan arkadaşlar varsa tekniklerini buraya yazabilirler mi?
Ara
Cevapla
#2
Ben ayağımı yere vurardım,aşırı hem de.Yaş ilerledikçe terapiler aldıkça düzeldi.İlk önce sen kontrol etmelisin.Önceden çene titremesi de vardı.Konuşmaya başlamadan önce titreme olurdu.Arada oluyor hala.Çözümü şöyle buldum eğer acele ve panik yapmadan rahat bir şekilde konuşursan bu tikler olmaz.Kendini tut ayağını yere vurmadan konuşmaya çalış.Neden bir yerden destek alalım ki.Hiçbir hareket yapmadan dene sonra alışacak beynin.Sen bunu devamlı yaparsan alışırsın.Kaygılı ve stresli olabilirsin.Rahatlamaya çalış.Bunun için bazı ilaçlar var titremeyi önlüyor faydası olur.Bir uzmana gidebilirsin.
Ara
Cevapla


Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi