Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Kekemelikte Farelerin Araştırılması
#1
KEKEMELİKTE FARELERİN ARAŞTIRILMASI

Yeni bir çalışmada(2016'da), bilim insanları, insanlarda kekemelikle ilişkili bir gende mutasyona sahip bir fareler dizisi türetmiş ve mutant farelerin seslendirmede benzer problemleri olduğunu bulmuşlardır. Gelecekte, bu çalışmanın sonuçları, hayvan modellerinde insan kekemeliği ile ilgili daha ayrıntılı bir çalışma için kullanılabilir.

Uzun süredir kekemelik tamamen psikolojik temeli olan bir hastalık olarak kabul edildi, ancak son zamanlarda bilim adamları kekemelik vakalarının% 16'sının genetik bir temele sahip olduğunu öğrendiler. İkinci bir sinyalleme sisteminin, yani konuşmanın mevcudiyeti, yalnızca bir insan özelliği olmasına rağmen, konuşmayı daha küçük parçalara parçalayarak, aynı zamanda hayvanların karakteristiği olan modeller de bulunabilir. Yeni çalışmada, bilim insanları Gnptab genindeki mutasyonun insanlarda kekemeye neden olan etkisini incelemeye karar verdiler . 

Kekemeliğin karakteristik bir özelliği, konuşmanın düzgün akışını kesen tereddütlerin varlığıdır. Bu özellikleri 3-8 günlük farelerde incelemek için bilim adamları, yaptıkları seslerdeki duraklamaları analiz etmek için bir algoritma geliştirdiler. Daha sonra aynı algoritma, kekeme ve kekeme olmayan kişilerin konuşma kayıtlarını analiz etmek için kullanıldı. "Konuşma" farelerinin analizine ek olarak, genel durumlarını değerlendirmek için bir dizi teste tabi tutuldu. 

Bütün farenin Gnptab'da bir mutasyona sahip olduğu ortaya çıktı.Seslendirme ile ilgili sorunların yanı sıra, sağlıklı erkek kardeşlerinden de farklı değildiler. Üretilen ses kalıplarının analizi iki ana özelliği ortaya çıkardı: birincisi, yapılan sesler arasında yapılan mutant farelerin ortalama olarak daha uzun sürdüğü duraklamalar. İkinci olarak, “kekemelik” fareler tarafından yapılan ses dizileri (ve bunların frekansları) yanlışlıkla değildi. Yani, fare çoğu zaman aynı sesi tekrar eder - tıpkı konuşma ile ilgili problemleri olan insanlar gibi. 

Mutant farelerin bir kekemelik ile "gizlice" nasıl olduklarını dinleyebilirsiniz 

Yazarlar, Gnptab genindeki mutasyonun şaşırtıcı olduğunu buluyorlar.Proteinlerin hücre içi bozulmasına karışan spesifik olarak konuşmayı etkiler. Bu işlemlerin mekanizması hala belirsizdir ve fare modellerinde yapılan çalışmalar bu görevi basitleştirebilir. Benzer bir yaklaşım tıbbi araştırmalarda yaygın olarak kullanılmaktadır: bugün bipolar bozukluğu olan bir fare dizisi bile geliştirilmiştir .

Kemirgenlerin ses aygıtının açıklaması, kekemelik de dahil olmak üzere insan konuşma bozukluklarının incelenmesi için bir model oluşturmaya yardımcı olacaktır. 
Current Biology dergisinde yayınlanan bir grup Amerikalı uzman tarafından yürütülen bir çalışmanın sonuçları .
Araştırma sonuçları

Kaynaklar
https://chrdk.ru/news/izuchenie_zaikaush..._cheloveka
https://chrdk.ru/news/mice_and_ultrasound
Ara
Cevapla


Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi