Konuyu Oyla:
 • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
Kekemelikte ilaç tedavisi
#1
Merhaba arkadaşlar,
kekemeliğe çare bulma bağlamında özellikle sizler sık sık ilaç konusunu açmıştınız.
Almanya'da bununla ilgili pek bir şey duymamıştım daha doğrusu bizim terapistlerimiz de ilaç meselesini genellikle gündeme getirmezler.
Bunun çeşitli nedenleri olabilir, örneğin:
 • Almanların genelde ilaca karşı çekinceleri var
 • Terapistler doktor değil o yüzden reçete veremezler
 • Psikologlar (kekemelerin korku ve endişeleriyle ilgilenen diğer meslek grubu) doktor değil o yüzden reçete veremezler
 • İlaçların çoğu reçeteye tabi ve doktordan reçete olmadan satılmaz
 • Bilimsel çalışmalar sonucunda kekemeliğe karşı etkili olan ilaç bulunamadı
Bu liste belki daha da uzatılabilir. Fakat sizin sürekli sormanız üzerinden ben de kendi çevremde biraz araştırdım ve ilaç kullanan iki arkadaş buldum, onların deneyimlerini sizinle paylaşmak istiyorum.

Örnek 1:
A. arkadaş ağır kekemedir, kendini kelimeden kelimeye değil, heceden heceye, hatta harften harfe zor atıyor. Bazen bir harfi tekrarlaya tekrarlaya nefesi tükeniyor ve yeniden nefes alarak tekrar denemek zorundadır.
Kendisi Almanya'da 'etkin' diye geçen tüm kekemelik terapilerini yapmış. Kassel, Bonn ayrıca Van Riper.
Bonn Kliniği'nde terapi alırken nöroloji doktoru terapiye destek olarak Aripripazol ilacını tavsiye etmiş.
A. bu ilaçtan sadece bir hap almış, çok fena oryentasyon ve şuur kaybı ve kendini tanımama gibi ağır yan etkiler yaşamış. Kekemeliğe de faydası olmamış.

Örnek 2:
P. arkadaş orta derece/ağır kekemedir, özellikle TR, KR, PR gibi harf kombinasyonlarında ağır takılmalar yaşıyor, boğaz, göğüs bölgelerinde de kasılmalar hissediyor. Doktordan kas gevşetici ilaç istiyor (adını hatırlayamıyorum). İlacın gerçekten faydası olup olmadığını tespit etmek için eşi aynı görünümlü placebo (etki maddesi olmayan) bir ilaç alıp ilaçları biri hakiki biri sahte olmak üzere iki kutuya dolduruyor.
Arkadaş iki hafta boyunca birinci kutunun ilaçlarını alıyor ve belirgin bir fark görüyor. Daha sonra 1 hafta kadar ara verip diğer kutunun ilaçlarını iki hafta boyunca içiyor. Aynı derecede düzelme görmüyor.
Daha ilaç gizemini çözmeden kendi kendine 'kesin ilk aldığım ilaç kas gevşetici idi, ikinci ilaç ise placebo' diye karar veriyor.
Eşi gerçek ilaç kutularını çıkarıp kendisine verince P. arkadaş şaşırıyor: Etkili olan ilaç placebo çıkıyor, kas gevşetici ise faydasını görmediği ikinci ilaç.
Demek ki arkadaşın gördüğü fayda psikolojik bir etki veya tesadüften başka bir şey değilmiş.

Sizden ricam, özel olarak kekemelik için aldığınız ilaçların isimlerini ve gördüğünüz fayda veya negatif yan etkilerini herkesin faydalanması için cevap bölümünde yazın!
Eğer başka bir bağlamda aldığınız ilaçların yan etki olarak kekemeliğinize faydası olmuşsa o ilaçların da isimlerini yazın ki başka arkadaşlar da (doktorla konuşarak) bundan faydalansın!
Bu şekilde tavsiye edilen / edilmeyen ilaçların bir listesini oluşturmuş oluruz.
Ayrıca aranızda doktor / eczacı / sağlık personeli varsa bizi burada sıralanan tüm ilaçlarla ilgili bilgilendirirse çok memnun oluruz.
İyi günler
Petra
#kekelemek #kekemelik #VanRiperTürkçe
Ara
Cevapla
#2
Hiçbir ilaç almadım Petra abla.Psikiyatri denen şey Abd de ilaç sektörünün uyduruk kapitalist yalanıdır.Dsm 5 diye bir kriter kitabı vardır.O kitaba göre dünyada 7 milyar insanın sadece %12 si sağlıklı ruh tanımına giriyor.En ufak grip ve soğuk algınlığında bile ilaç almam.Ağır hastalıklarımı saymıyorum tabii.Kekemelikte ilaçta kaçınma davranışıdır bence.Ha bende düşündüm bi ara kaygılarım için ilaç kullanamayı ama hepsi yalan.İlaç sektörü kazanacak diye dünyada her şeye hastalık tanısı konuyor!!.

GT-I9301Q cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Ara
Cevapla
#3
Ben 3 tane antidepresan ilaç kullandım. Birincisi nöroloji doktoru vermişti - 'selectra' , ikincisi 'paxil' , üçüncüsü 'prozac'. Bu ilaçlar serotonin(mutluluk hormonu) etkili olduğu için kekemeliğin sizi soktuğu o depresif durumdan kurtarmış oluyor. Ama bu size mantıksız bir mutluluk veriyor. Tamam üzgün değilsiniz , ama neden ? Siz kekeme olduğunuz için üzgündünüz ve hala kekemesiniz.İlacı içince kekemeliğiniz geçmedi. Yani beyninizi malesefki kandıramıyorsunuz. Sadece kısa süreli bir hissizlik hissi sağlıyor bu uyuşturucu ilaçlar. Kekemelik yüzünden geçmişte yaşadığınız olaylar daha az aklınıza geliyor , daha az kafanıza takıyorsunuz ama sonuçta halen kekemesiniz. Antidepresan ilaçlar , adı üstünde depresyondan kurtarabilir. Ama sizin hali hazırda geçmeyen bi kekemeliğiniz olduğu için bu sadece bir kısır döngüden ibarettir. Kekemeliğiniz için ilaç kullanıyorsunuz - Geçmiyor -Ama siz ilacı içince hissizlik durumunuz arttığı için ilacın size fayda sağladığını düşünüyorsunuz- sonuç hala kekemesiniz.. Ben kendimde bu sonuçları farkettim. Ama yinede o içinde bulunduğunuz duygu durumundan çıkmak için ilaç kullanılabilir. Ben ilaçları bırakıp bitki çaylarına başladım Smile papatya- kantoron- yeşil çay- ada çayı vs. bunları karıştırıp içiyorum. Hem sinirleriniz gevşiyor hem daha sakin oluyorsunuz.
Ara
Cevapla


Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi