Konuyu Oyla:
 • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
Kekemelikte Mitler ve Gerçekler
#1
Merhaba arkadaşlar,
farkındalık çalışmalarında kullanılmak üzere bir projemiz var, düşüncelerimizi sizinle paylaşmak istiyorum.

Bildiğiniz gibi kekemelik hakkında birçok mit yani hikaye anlatılıyor. Bunların çoğu gerçekle bağdaşmıyor ama herkesçe anlatılıyor, anneden çocuğa aktarılıyor ve resmen bir inanış haline gelmiş oluyor.

Tabii bunlar ülkeden ülkeye de biraz değişebiliyor ama genel hatlarıyla aynıdır.
Bu mitlerden birkaç tanesi örneğin:
 • Kekemelik korkuyla oluşuyor
 • Kekemelik psikolojik bir sorun
 • Kekemelik yanlış nefes alımından geliyor
 • Kekemlik bir alışkanlıktır
 • Kekeme insanlar diğer insanlara göre daha az zekidir
 • Kekeme insanlar utangaçtır
 • Kekeme insanlar korkaktır
 • Kekeme insanların karekterleri zayıftır
  Bu liste daha da uzatılabilir...
Bu mitlerin bazı gerçek payları olsa bile sonuçta yanlıştır. Bunu insanlara anlatma görevi de kekemelere düşer.

Amaç şu olmalı:
Kekemelerin kamuoyundaki itibarını gerçekçi bir zemine oturtmak için yanlış iddialar yerine gerçekleri anlatmak.

O yüzden örneğin şu gerçekleri anlatmakta yarar vardır:
 • Kekemelik bir iletişim bozukluğudur
 • Kekemeliğe olan yatkınlık çoğu kez genetiktir
 • Kekemelik beyin yapısında bazı farklılıklardan ileri geliyor
 • Kekemelik ergenliğe kadar geçmemişse kalıcıdır
 • Kekemelerin karekter yapısı normal konuşanlardan farklı değil
 • Kekemeler sadece konuşurken zorlanır
 • Kekemeler kendi kendine konuşurken takılmaz
 • Kekemeler şarkı söylerken kekelemez
  Bu liste de daha da uzatılabilir...
Bunu kamuoyuna duyurmak için bir OYUN hazırlamayı düşünüyoruz. Bu oyunu ilk etapta analog, ileriki aşamada dijital ortamda yapmayı düşünüyoruz.

Tasarım:
Kartpostal büyüklüğünde kartlar hazırlanacaktır. Yukarıda anılan ifadeler kartların bir yüzünü oluşturur. Arkasında ise açıklayıcı (ifadeyi yalanlayan veya onaylayan) bir cümle yazar. Örneğin yanlış ifadelerin açıklaması KIRMIZI, doğrulayıcı açıklama YEŞİL olabilir. Toplam kaç kart hazırlansa iyi? Orasını örneğin ÖZGÜRCE KEKELE gruplarınızda tartışabilirsiniz.


Farkındalık çalışmalarında yolda geçen insanlara 'Kekemelikle ilgili bilgilerinizi test etmek ister misiniz?' gibi bir soru sorulabilir veya baştan kaç soru sorulacağı açıklanabilir ki denek hazırlıklı olsun.
Ondan sonra da anketçi kendisine yukarıdaki ifadelerden birkaç tanesini / hepsini (bunu grup çalışmasında belirleyebilirsiniz) okur, denek de 'gerçek' veya 'mit' diye ayırıp iki yığın kart oluşturur.

Ondan sonra da kartları çevirip doğru bilip bilmediğini öğrenir. Eğer X sayıda doğru cevap bilmişse kendisine - atıyorum - kalem, balon, kekemelikle ilgili bildiri vs. ödül olarak verilir.

Dijital uygulama:
ÖZGÜRCE KEKELE gruplarındaki bilgisayar uzmanları (yazılımcılar) bu konuda kafa yorabilir. Bir cep telefonu ya da tablet uygulaması (aplikasyonu) hazırlanabilir. Bu uygulamada veri tabanı daha da büyük olabilir örneğin:
 • kekemelerle ilgili 10 tane doğru ifade
 • kekemelikle ilgili 10 tane doğru ifade
 • kekemelerle ilgili 10 tane yanlış ifade
 • kekemelikle ilgili 10 tane yanlış ifade = TOPAM 40 (veya varsa daha fazla)
Sokak çalışmalarında denek olarak katılan kişilere programın seçtiği 5'i doğru, 5'i yanlış olmak üzere 10 ifade gösterilir, kekeme anketçi bunları okur. Denek doğru veya yanlış diye cevap verir (anketçi tıklar) ve sonra doğru çözümler gösterilir. 

Bu bağlamda özellikle bir denek kaç ifade (soru) kaldırabilir konusu üzerinde durmak lazım (belki deneme yapılarak).

Biz şu anda bu projeyi hayata geçirmeye karar verdik, dün akşam grupla buluşup bir başlangıç yaptık. Eğer sizin de ilginizi çekmişse ÖZGÜRCE KEKELE gruplarında veya gruplarınızda oluşturulan özel bir çalışma grubu bu konuya odaklanabilir.

Başka fikirleriniz var mı? Bilgi alışverişinde bulunalım!
Petra
 •  
#kekelemek #kekemelik #vanriper
Ara
Cevapla
#2
Petra abla ben listemi hazırladım facebook grubuna senin başlığını link atıyorum özgürce kekele olarak kitapçık hazırlayacaz.Koordinasyonundan ben ve onur abi sorumluyuz.Ben derleyip toparlayacam ve özümlere yollayacam.

GT-I9301Q cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Ara
Cevapla
#3
Merhaba Halit,
kitapçık fikriniz çok güzel ama çoğaltmadan önce son şeklini bana, Ercan'a ve varsa gönüllü bir iki terapist arkadaşa gösterin, kesinlikle yeni yanlış bilgiler yayılmasın.

Tabii ki verdiğim örneklerin listesi daha da uzatılabilir.

Kekemelik ve nazar ilişkisi mesela... Ki o da büyük ihtimalle sadece Türkiye'ye özgü bir inanış ben onu biraz araştırdım, başka ülkede rastlamadım.

Düşünme hızı - konuşma hızı meselesini de ekleyebilirsiniz. Düşünme hızının konuşma hızından daha hızlı olması normal çünkü konuşmadan önce söyleyeceğimiz cümleyi aklımızdan geçirmemiz yani düşünmemiz gerekir. O nedenle her zaman önce düşünülür sonra konuşulur (arada sadece mili saniye olsa bile).

Ama konuşma hızının düşünme hızından daha hızlı olması mümkün değil çünkü konuşmayı düşüncemizle yönetiyoruz. Düşünülmemiş bir kelimeyi söyleyemiyoruz. Yani beyinde tasarlanır ağzımıla uygulanır.

Şu anda başka şeyler aklımda değil bir şey daha aklıma gelirse eklerim.
#kekelemek #kekemelik #vanriper
Ara
Cevapla
#4
Tamam petra ablam.Ben bunuda ekleyecem.Evet evet merak etme son taslak halini senle ve ercan abiyle paylaşacağız.Özümle irtibat halindeyiz.Aslında ben derleyip toparlayacağım onur güney abi ve özümler kitapçık haline getirecekler.Koordinasyondan sorumluyum ben.Taslak halini direk sana atacağım abla.

GT-I9301Q cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Ara
Cevapla
#5
Merhaba çok güzel bir fikir. Bu mitleri ve gerçekleri hangi kaynakta buldunuz. Kaynak belirtebilir misiniz?
Bide bu gerçeklerde tartışmaya açık diyebilir miyiz? Mesela ben kendi kendime konuşurken ve şarkı söylerken kekelerim Smile
Ara
Cevapla
#6
(02/07/2019, 17:22)halisesamur Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Merhaba çok güzel bir fikir. Bu mitleri ve gerçekleri hangi kaynakta buldunuz. Kaynak belirtebilir misiniz?
Bide bu gerçeklerde tartışmaya açık diyebilir miyiz? Mesela ben kendi kendime konuşurken ve şarkı söylerken kekelerim Smile
Hikaye veya mit diye belirttiğim şeyler uluslararası kaynaklarda çokça paylaşılan şeylerdir.

Bazı iddialar (doğrular) çoğunluğa göre seçilmiş bireyler farklı olabilir. Kendi kendine konuşurken veya küçük çocuklarla konuşurken kekemelik birçok kekemede zaman zaman ortaya çıkar ama şarkı söylerken gerçekten çok büyük bir istisnasınız. Hatta kekeme olup da çok iyi ses sanatçısı olan bir sürü insan var örneğin https://m.youtube.com/watch?v=AAquKp7GAgw
Türkiye’de de bunun örnekleri var, Almanya’dan daha geçenlerde şu örnek paylaşılmıştı (rapçi) 
https://youtu.be/KAzooGm5mP0
#kekelemek #kekemelik #vanriper
Ara
Cevapla


Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi