Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Konuşma başlangıcındaki sorun 3-4 saniye donuk kalmak :(
#1
Ya bazen kafayı yicem öyle bir şey oluyorki. Kelimenin çıkması için cümleye başlarken ve 3-4 saniye donuk kitlenmiş kalıyorum ve sanki ilk kelimenin çıkma zamanını bekliyorum ve zorlada olsa kelimeyi bir şekilde çıkarıyorum..

Bunu nasıl aşacağım bu kekemelik mi ? Bu vaka nedir ? Kekemelik bildiğim kadarıyla takılma, tutukluk burda ilk başta kitlenmek nasıl bir şey yani daha konuşmadan kitleniyorum.. Kafayı sıyırcam artık...Bunu nasıl aşıcam...Her zaman olmuyor ama biri aniden bir soru sorunca oluyor kitleniyorum... Sad Sad Sad Sad
Ara
Cevapla
#2
(06/12/2017, 22:57)palmerias Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Ya bazen kafayı yicem öyle bir şey oluyorki. Kelimenin çıkması için cümleye başlarken ve 3-4 saniye donuk kitlenmiş kalıyorum ve sanki ilk kelimenin çıkma zamanını bekliyorum ve zorlada olsa kelimeyi bir şekilde çıkarıyorum..

Bunu nasıl aşacağım bu kekemelik mi ? Bu vaka nedir ? Kekemelik bildiğim kadarıyla takılma, tutukluk burda ilk başta kitlenmek nasıl bir şey yani daha konuşmadan kitleniyorum.. Kafayı sıyırcam artık...Bunu nasıl aşıcam...Her zaman olmuyor ama biri aniden bir soru sorunca oluyor kitleniyorum...  Sad Sad Sad Sad

Bu kekemelik mi sorusuna çok net bir cevabım var: EVET.

Kekemelik bildiğin kadarıyla takılma, tutukluk, icabında tekrarlama... Fakat bu tanımlama tamamen kekeme olmayanların bakış açısından yapılan bir değerlendirmedir.
Yani kekeme olmayan bir birey izleyici pozisyonundan neyi görüyor. Örneğin küçük bir çocuk kekelemeye yeni başlıyorsa: Çocuk konuşurken konuşması kesintiye uğruyor, ses tekrarı, tamamen susma gibi şeyler sergiliyor.

Ben bazen şaka olsun diye şu tanımlamayı söylüyorum: 'Ben kekelemiyorum. Ben sadece istediğim kelimeyi istediğim anda söyleyemiyorum.'

Aslında bu tanımlama - bir kekemenin bakış açısından - kekelemeyi çok daha doğru izah eder.
Kekelemek istediğin (ve çok iyi bildiğin) kelimeyi istediğin anda istediğin şekilde söyleyememek demektir.

Hemen ilk başlangıçta zorluk çeken başka kekemeler de tanıyorum. Eskiden ben de özellikle başlamak isterken başlayamıyordum. 
Peki sen istediğini söyleyemeyince örneğin gereksiz başlatıcılar kullanabiliyor musun?

Örneğin tanıdığım bir bayan şöyle konuşuyor:
'Yani mesela... Şöyle söyleyeyim... Yani mesela... yani... şunu söyleyeyim...' Bunlar boş kelimeler, bunları her zaman söyleyebilir ama asıl söylemek istediği kelimeyi söyleyemiyor.

Bunun çaresi var aslında ama bu konuda iyi bir terapist yol gösterse daha faydalı olur.
Ben kendi izlediğim yolu söyleyeyim:
Aha şimdi kekeleyeceğim korkusunu herkese 'ben kekemeyim' diyerek üzerimden attıktan sonra başlarken sorunum kalmadı. Nasılsa takıldığım anda mazeretim hazır: Kekemeyim de ondan...

Fakat ben bu korkuları atarken kimse bana 'korkularını yenersen kekemeliğin azalır' demedi. Kekemeliğin azalması beklemediğim bir yan etkiydi. Korkarım ben sana kekemelik korkusunu yen, çekinmeden herkesle kekemeliğin üzerine konuş, kekemeliğin otomatikman azalır desem sen de tek kekemeliğin azalması üzerine odaklanacaksın ve yine olmayacak.

O nedenle terapistle çalışsan daha iyi olur diyorum. Ya da en azından bulunduğun yerde (veya bulunduğun yere yakın) bir özyardım grubuna katıl, diğer insanlardan acayip faydalanabilirsin. Onlar muhtemelen sana bazı teknikler de gösterebilir. 
Başarılar dilerim
Petra
#kekelemek #kekemelik #vanriper
Ara
Cevapla
#3
Mesela tanımadığın birisi gelir bir soru sorar kitlenmiş gibi kalırsın sanki dilin tutulur..Bu ara sıra bende de oluyor biraz beklersin tekrar konuşursun.Hazırlıksız yakalandığın için heyecanlanırsın paniklenirsin.Bunun için başka tarafa bakarak düşünüyormuş gibi birkaç saniye sonra cevap verebilirsin..Ağızdan nefes alarak konuşmayı dene.
Ara
Cevapla


Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi