Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Konuşma ve Kekeleme Eylemi Sol Lob Tarafından Yönetiliyor
#1
Bu makale Almanca'dan Türkçe'ye çevrilmiştir. İçerik olarak da ağır olduğu için olası yetersizliklerden dolayı özür dilerim!

Konuşma ve Kekeleme Eylemi Sol Lob Tarafından Yönetiliyor
31-03-2015

Stefan Weller, Şirket İletişimi, Basın ve Halkla İlişkiler Dairesi
Göttingen - Georg-August-Universitesi Tıp Fakültesi

Göttingen'deki araştırmacılar beynin hangi lobunun konuşmayı hazırladığını netleştirerek kekemeliğin kaynağını bulurlar. (Yayınlandığı organ: 'Brain')
Akıcı konuşmak Winston Churchill veya Alan Turing gibi siyasi ve matematik dahileri için bile bir zorluk olabilir. Göttingen'deki araştırmacılarının son araştırma verileri beynin hareketle ilgili bölgelerinin konuşmayı nasıl hazırladığını ve çocukluktan beri kekeleyen insanlarda neyin bozuk olduğunu göstermektedir. Sonuçlar bir sürpriz oldu: Düşünülenden farklı olarak konuşma eylemi için beynin sol lobu önemli bir role sahiptir. Araştırma sonuçları 'Brain' adlı uzmanlık dergisinin Mart sayısında yayınlanmıştır.

Orijinal yayın: Speech dynamics are coded in the left motor cortex in fluent speakers but not in adults who stutter. Neef NE, Hoang TN, Neef A, Paulus W, Sommer M. Brain. 2015 Mar;138(Pt 3):712-25.

Bilinen şu: Sağ kolun ve sağ bacağın hareketleri beynin karşı lobu olan sol lob tarafından yönetilmektedir. Buna karşılık orta hatta yakın olan konuşma organları dil, dudak, çene ve vokal kıvrımlar iki lob tarafından yönetilmektedir: Beynin her iki lobu her iki tarafın kaslarını sinirler üzerinden işletiyor. Bundan dolayı konuşma hazırlığının da beynin her iki lobu tarafından yönetildiğini düşünmemiz mantıklı olur.

Dr. Nicole Neef ile Prof. Dr. Martin Sommer (her ikisi de Göttingen Üniversitesi Tıp Fakültesi Klinik Nörofizyoloji Bölümü'nde yer almaktadır) şimdi de Dr. Andreas Neef (Göttingen Dinamizm ve Öz Organiyasyon ile İlgili Max-Planck-Enstitüsü) ile birlikte ilk kez bu soruya bir cevap bulmuştur. Yüksek zaman çözümleyici bir teknik ile kısa elektromanyetik uyarılarla konuşma esnasında beynin dili yöneten bölgeleri uyarılmıştır. Dil kaslarına bağlanan elektrotlar beynin yerel uyarılabilirliğinin konuşma esnasında değişime uğramasının ilk kez görüntülenmesine imkan sağladı.

Kekelemeyen kontrol grubundaki yetişkinlerde özellikle sol lobun, konuşma esnasında dil hareketlerini yöneten uyarılabilirliği dinamik bir biçimde ayarlayabildiğini göstermiştir. Kekeme bireylerde ise bu modülasyon kekemeliğin ağırlığına bağlı olarak bulunamadı. Yani deneklerin kekemelikleri ne kadar ağır ise beynin sol motorik alanındaki hareket hazırlıkları da o kadar yetersiz işlemiştir.

SONUÇLAR
Göttingen'deki araştırma sonuçları şunu gösteriyor: Konuşma eylemi büyük oranda sol lob tarafından yönetilmektedir. Bu durum şimdiye kadar sadece konuşulanların algılanması için netleştirilmişti ancak konuşma hazırlığı için netleştirilmemişti. Elde edilen sonuçlar yapısal ve nörofizyolojik bulguları çocuklukta gelişen kekemeliğe bağlı konuşma pato-fizyolojisinin mantıklı bir modeli ile bütünleştirmektedir. Sonuçlar, kekeme bireylerde beynin neresinde konuşma eyleminin uygulanmasında bozukluk olduğunu gösterir.

Makalenin yazarı Prof. Dr. Martin Sommer: 'Kekemeliğin boyutu ile olan karşılıklı etkileşim ayrıca elde edilen bulgunun fonksiyonel önemine işaret ediyor.' Sol motorik korteks ile buna bağlı bulunan ve uyarılabilirliği etkilenen beyin bölgeleri artık hedefli bir şekilde incelenerek konuşma akıcılığını kolaylaştırmak amacıyla etkilenebilir.

DAHA FAZLA BİLGİ İÇİN:
Universitätsmedizin Göttingen, Georg-August-Universität
Klinik für Klinische Neurophysiologie
Prof. Dr. Martin Sommer, Telefon 0551 / 39-8463
Robert-Koch-Straße 40, 37075 Göttingen
msommer@gwdg.de
#kekelemek #kekemelik #vanriper
Ara
Cevapla
#2
faydali yazilar icin tesekkur edirem.Bu meqalelerin bana cok faydasi oldu,artiq kekelerken cok sucluluk duymuyorum,benim gibi cok insan oldugunu biliyorum) Sadece annemle konusurken dikkat ediyorum,zamanla o da duzelecek.
Ara
Cevapla
#3
(13/04/2017, 17:21)nafe Adlı Kullanıcıdan Alıntı: faydali yazilar icin tesekkur edirem.Bu meqalelerin bana cok faydasi oldu,artiq kekelerken cok sucluluk duymuyorum,benim gibi cok insan oldugunu biliyorum) Sadece annemle konusurken dikkat ediyorum,zamanla o da duzelecek.

Merhaba nafe,
özellikle suçluluk duygusu varsa mutlaka şu yazıyı okumalısınız.
http://kekemelikforum.com/konu-kekemelik...izlik.html

Yazıyı çevirmemin sebebi de beni derinden etkilediğinden dolayıdır.
Gerçekten kekemeliğin hala bir 'alışkanlık' olarak adlandırıldığı, kekemeler de sanki konuşurken kendi hataları nedeniyle birşeyler yanlış yaptıkları imasının yaygın olduğu bir yerde Robert Richter'in sözleri yaralı bir yüreğe şifa gibi gelir.

İyi okumalar!
Almanya'dan selamlar
Petra
#kekelemek #kekemelik #vanriper
Ara
Cevapla


Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi