Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Kortizol hormonu ve Kekemelik
#1
Neden strese giriyoruz ? Neden stres altındayken modifikasyon yapamıyoruz ?
Duyarsızlaşma çalışmalarının kortizolla alakası nedir? Bu stres durumundan nasıl kurtulabiliriz?

Kortizol hormonu bildiğimiz üzere böbrek üstü bezlerinden stres anında tepki olarak salgılanan savaş veya kaç komutu veren bir hormondur. Yani biz kekemeler için konuşmak , dolaylı veya dolaysız yoldan bizde stres yarattığı için kortizol hormonuyla iç içeyiz denebilir. Bu hormon istemediğimiz bir durumla karşı karşıya kaldığımızda duruma göre az veya daha fazla salgılanabilir , etkileride buna göre değişir. Bu hormonun fazlalığı , serotonin (mutluluk hormonu) azalttığı için melankoli durumuna ister istemez giriyoruz.

Not: Doktorların kekemelik için verdiği ilaçlar (antidepresanlar) aslında hepsi birer serotonin bombasıdır, yani yalancı mutluluk. Bu ilaçlarında etkisi elbetteki sınırlı .. kortizol hormonunu durduramıyor sadece dışarıdan serotonin vererek durumu dengelemeye çalışıyor. Ve buda bizim ruhsal durumumuzu düzenlerken , kekemeliğe etkisi olmuyor. Çünkü bizim kekemeliğe olan bakış açımız hala değişmedi!

Yani yüksek stres altındayken veya sürekli yüksek stres altına girdiğimiz zamanlarda daha negatif oluyoruz.
Yani kekelemek istemediğimiz her an bizim için stres demek olduğu için biz de bu olay aşırı kekemelik olarak kendini gösterebiliyor.

Kortizol hormonumuz stres anında salgılandığında bize verdiği savaş veya kaç ! tepkisine cevaben biz genelde kaçıyoruz. Çünkü savaştığımız taktirde kaybetmekten korkuyoruz. Yani aslında korktuğumuz şey savaşmak değil ,kaybetmek.. ama kaçarak yenilgiyi zaten kabul etmiş oluyoruz.. Yani konuşmamız gereken bir ortam , savaş veya kaç ! Ve biz kaçmayı tercih ediyoruz. Yani istediğimiz şey stresten uzaklaşmak. Yani işte bu yüzden kurslarda öğrendiğimiz modifikasyonları uygulayamıyoruz. Çünkü biz stresten kaçmamayı öğrenmedik. Sadece kaçmadığımız taktirde nasıl konuşmamız gerektiğini öğrendik..

Bu yüzden van riper modeli etkili oluyor sanıyorum , öncelikle duyarsızlaştırma çalışmaları ile bilinçli olarak kortizol salgısı üst seviyeye çıkartıyor ve bilinçli olarak savaş komutunu seçtiriyor.! Kaçma fırsatlarını zihnimizden silmeliyiz. Vee o da nesi , bu çalışmaların bu kadar etkili olmasının nedenide şudur (yine kortizol hormonunun bir özelliği) bu hormon bizi büyük strese sokmaya başladığı andan itibaren beynimizin tüm öğrenme algıları açılıyor. Bakınız ansiklopediden okuduğum bilgiyi birebir yazıyorum. Parantez içlerini ben yazdım , maddelerin kekemelikteki etkisini kendimce açıkladım.

"Kortizol seviyesinin biraz artmasının bazı pozitif etkileri vardır. "
-Hayatta kalmak için yükselmiş enerji artışı (konuşmak için yükselmiş enerji artışı , biz kekeme olduğumuz için bizde daha çok güzel konuşma isteği, daha çok kekemelik olarak ortaya çıkıyor, daha çok kekelememeye çalışıyoruz dolayısıyla daha çok kekeliyoruz)
-Yükselmiş bellek fonksiyonları (stres anında yaptığımız duyarsızlaşma çalışmaları bizde kalıcı etkiler bırakıyor ; yani büyük stres altında bilinçli kekeleyip, kekelemeye karşı bakış açımızı değiştirip ve rahatlarsak , sonraki konuşmalarımız çok daha iyi geçer. Çünkü bunu büyük stres altında yaptık ve üstün öğrenme algılarımızla kaptık! +özgüven point)
-Acıya karşı azalan duyarlılık. ( kekelemeye karşı azalan duyarlılık, siz bunun ne demek olduğunu zaten biliyorsunuz! Smile))
-vücutta homeostatisinin korunmasına yardım. ( homeostati iç denge demek , stres anında başımızdan kaynar sular boşalır gibi oluyoruzya hani , hah işte onunla başa çıkabilmek için bize şans veriyor , bize savaş veya kaç diyor , bizde savaşıyoruz . Ve sonrasında kaynar sular, ılıyor. )
Negatif etkileri arasında ise bizi ilgilendiren kısım - bozulmuş kognitif performans ( bu da demek oluyorki , demekki o modifikasyonları yapamamızın nedeni , aşırı stresten dolayı kontrollü olmamızın çok zor olmasıymış)

Peki kortizolu sabit tutmak için ne yapmak gerekli ?
Rahat olmak , dengeli beslenmek , meditasyon yapmak vs. Bunlar sıradan insanlar için geçerli. Bizim için sadece savaşmak yeterli. Savaş , ve kontrolü eline al.

-Monalisa
Ara
Cevapla
#2
Paylasiminiz icin tesekkürler. Stres cagimizin hastaligi, kekemeligin kardesi ortak calisiyorlar sanki.
"ya kendini ifade et ya da kargo olarak yoluna devam et"
Lon L. Emerick
#Kekemelik #VanRiper #Stottern
Ara
Cevapla


Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi