Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
küçük çocuklarda duyarsızlaştırma yöntemi
#7
Merhaba Bahar hanım,
benim sadece birkaç tane ek sorum olacak.
bahar Adlı Kullanıcıdan Alıntı:Öncelikle ben dil terapisti değilim, zihin engelliler öğretmeniyim. Sadece iki aydır çalışıyorum ve yeni mezunum. okulda da dil ve konuşma üzerine teorikte çok az uygulamada hiç eğitim görmedik. kendi çabalarımla araştırıp elimden geleni yapmaya çalışıyorum.
Doğru anladıysam siz zihin engelliler öğretmenisiniz ama şu anda çalıştığınız çocuklar zihinsel engelli değiller, sadece kekeliyorlar, değil mi?
bahar Adlı Kullanıcıdan Alıntı:bunun dışında melodik konuşma vs. gibi bariz bir yöntem kullanmıyorum.
Melodik konuşma vs. sadece kekemeliği maskeleyen yöntemlerdir. Kekemelerin çoğu böyle konuşurken takılmasalar da kendini bir süre sonra bu yöntemle rahat hissetmiyor çünkü kendileri olamıyorlar. O açıdan o alanda uzman olanlar dahi kekemelerin asıl ihtiyaçlarını kavramış değildir.
bahar Adlı Kullanıcıdan Alıntı:en çok takıldıkları sesler üzerine çalışıyorum. Belli çalışmalardan sonra öğrenci sesleri yumuşatarak çıkarmayı öğreniyor. şu an iki üç ses tek çalışabildik o öğrencimle.
Yumuşatarak çıkarmak yaygın ve etkin bir yöntemdir. Ama onun da günlük yaşama aktarımı her zaman olmuyor. Kekemeler harfleri bilmiyor değildir, sadece artikülasyon için sorumlu kaslarda olağan dışı ve kısa süreli kramplar veya krampa benzer kasılmalar oluyor ve onları kendi güçleriyle her zaman çözemiyorlar. Ama diğer bir gerçek: hiçbir şey yapmasalar da o kısa süreli kasılmalar (bloklar) birkaç saniye sonra kendiliğinden geçer. Bazı kekemeler bunun ustası olmuş, hiçbir müdahalede bulunmaden blokun geçmesini bekler ve ancak konuşmaya devam eder.
Esas blokla boğuştukça daha da sertleşiyor ve çıkış hiç olmuyor. Onun için en etkili modifikasyon teknikleri önce bir cancellation yapar yani kekeme birey konuşacağı kelimeden vazgeçer ve genellikle nefes aldıktan sonra öğrendiği teknikle yeniden dener. Son yaptığımız hangout oturumunda bunu Cem beyin gösterdiği kimi örnekte çok güzel görebilirsiniz.

Ayrıca size empatinizden dolayı tebrik ederim. İki aylık bir çalışma deneyiminiz olduğuna göre daha gençsiniz demektir. Konuşma ve dil terapisi üzerine bir sürü ek eğitimler var sanırım. Bu konuda size Türkiye'deki imkanlar konusunda tavsiyelerde bulunabilirim.
İyi günler
Petra
#kekelemek #kekemelik #VanRiperTürkçe
Ara
Cevapla
#8
Evet Petra hanım doğru anlamışsınız. Asıl branşım zihin engelliler öğretmeni ancak kekeme öğrencilerim var ve zihinsel engelleri yok. (çok zeki çocuklar Big Grin ).Yani benim dil ve konuşma konusunda gördüğüm eğitim daha çok zihinsel engelli ve otizmli çocukların dil gelişimi ile ilgili. Dediğiniz gibi ben de bu alanda bazı eğitim programlarına katılmak istiyorum ancak son yıllarda yapılan program bulamadım. Güvendiğiniz ve faydalı bulduğunuz eğitim programları varsa tavsiye de bulunursanız çok mutlu olurum.
Ara
Cevapla
#9
Bahar hanım merhaba,
size özel mesaj attım çünkü forumun kuralları gereği açık reklam yapmak istemiyorum.
Anlayışlı karşılamanızı arzederim.
Petra
#kekelemek #kekemelik #VanRiperTürkçe
Ara
Cevapla


Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi