Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Lutfen yardim
#1
Kizim 6 yasinda.3 yasindan bu yana kekeliyor.aslinda cok ozguveni yuksek bir kiz.ama kekeliyor.bazen cok olyor bazen az.bazi kelimeleri yanlis cikariyor.ve bazende cumle icinde kelimelerin bazilarini yutuyor.ilk defa dil ve konusma terapistine goturecegiz.mersine gidecegiz.sizce gecer mi yoksa geri tekrar edermi.
Ara
Cevapla
#2
Merhaba, foruma hoşgeldiniz!
Öncelikle terapiste güvenmenizi öneririm. Bir yıldan fazla devam eden bir kekemelik ciddiye alınacak bir durum. Terapist size tüm perspektifleri gösterecektir.
Size özellikle 'çocuğum kekeliyor' başlığı altındaki yazılarımızı okumanızı tavsiye ederim. Sizin bu paylaşımınızı da bundan sonra oraya aktaracağım.
İyi akşamlar
Petra
#kekelemek #kekemelik #vanriper
Ara
Cevapla
#3
Terapisti cok iyi arastirin derim.
"ya kendini ifade et ya da kargo olarak yoluna devam et"
Lon L. Emerick
#Kekemelik #VanRiper #Stottern
Ara
Cevapla
#4
Merhabalar.terapiste gitmeden once kizimda gozlemlediklerimi sizinle paylasmak istiyorum.


1.Kizimdaki kekemeli bazen artmakla birlikte bazen azaliyor.
2.Kizim hem bizim yanimizda hemde arkadas ortaminda ayni oranlarda kekeliyor.yani bizim yanimizda rahat baska ortamlarda sıkıntılı durum sezmedim.
3.Heyecanlanarak kekeledigini dusunuyorum.
4.Sohbet dislarindaki oyunlarda anlamsiz hizli kelimeleri cok fazla.bu sekilde neden konustugunu sordugumda oyun icin yapıyorum anne diyor.bu hizli ve anlamsiz konusmasi kekemeligini daha cok tetiklemez mi sizce.
5.Birde kelimeleri yanlis cikariyor.mesea portakala=fortakal
Yuh=yuf
Öksürük=öpsürük gibi.
6.Yavas soyleyerek dogrusunu cikariyor kelimeleri ama cumle icinde yine aynisini diyor.
7.Cumlede kelime dusuklukleride yapiyor.

8.Cocuk sarkilarinda falan yanlis cumle veya kelime dusuklugu oluyor.bende bu sekilde kizim dedigim zaman ama benim dedigim şekilde söyleniyor diyor
Ve neden boyle konusuyorum diyor.bende kizim seni bir abiye goturecegiz.seninle sohbet edecek dedim.artik bende mi arkadaslarim gibi konusacagim dedi.cok uzuldum ve sen zaten cok guzel konusuyorsun sadece takildigimiz yerleri bulacak dedim.
9.Arkaslarinin isimlerini cok unutuyor.acaba bu kekemeliginden mi kaynaklamiyor.guzel konusayim derken ismi unutabilirmi.
Simdiden tesekkurler.
Rabbim tum kekeme arkadaslara akici dil saglasin
Cok zor.

Herkes guzel konuşsun Shy
Ara
Cevapla
#5
Merhabalar,
canimannem Adlı Kullanıcıdan Alıntı:Merhabalar.terapiste gitmeden once kizimda gozlemlediklerimi sizinle paylasmak istiyorum.

1.Kizimdaki kekemeli bazen artmakla birlikte bazen azaliyor.
Bu en doğal durumdur. Bunu her kekeme kendi deneyimlerinden biliyor. Ama genellikle neden bazen fazla neden bazen az kekelediğimizi çoğumuz da bilmiyor. O yüzden bir çocuk bunu hele hele bilemez. Almanya'nın ünlü kekemelik terapistlerinden Andreas Starke bir kez kekemeliği borsaya benzetti. Bir yükseliyor bir alçalıyor ancak olası bir nedeni ancak sonradan tespit edebilirsin.

Alıntı:2.Kizim hem bizim yanimizda hemde arkadas ortaminda ayni oranlarda kekeliyor.yani bizim yanimizda rahat baska ortamlarda sıkıntılı durum sezmedim.
Öyleyse onun henüz fazla bir kekeleme sıkıntısı yoktur. Böyle kalması için mutlaka terapistin tavsiyelerine uyunuz. Kekemeliğin meşru olduğu ve kekemeliği her an dile getirebildiği bir ortam yaratmaya özen gösterin. Hatta ara sıra siz de takılma taklidini yaparak konuşun. Kızım sana e-e-e-ekmek vereyim mi? gibisine. 
Kekemeliğin utanılacak bir durum olmadığını bilsin.

Alıntı:3.Heyecanlanarak kekeledigini dusunuyorum.
Heyecan kekemeliği tetikleyebilir ama heyecan kekemeliğin kaynağı değildir.

Alıntı:4.Sohbet dislarindaki oyunlarda anlamsiz hizli kelimeleri cok fazla.bu sekilde neden konustugunu sordugumda oyun icin yapıyorum anne diyor.bu hizli ve anlamsiz konusmasi kekemeligini daha cok tetiklemez mi sizce.
Onu lütfen terapiste sorun. O çocuğu gözetlesin ve ona göre teşhisini koysun, en doğru yol odur. Uzaktan teşhis etik olmaz.

Alıntı:5.Birde kelimeleri yanlis cikariyor.mesea portakala=portakal
Yuh=yuf
Öksürük=öpsürük gibi.
Bu kekemelikten ayrı bir bozukluk. Terapist sizi bu konuda doğru yönlendirecektir. Genellikle önce çocuğun kulağının doğru işitip işitmediği araştırılır eğer işitme sorunu yoksa terapist çeşitli egzersizlerle çocuğun algısını pekiştirir ve harfleri doğru çıkarmasını teşvik eder.

Alıntı:6.Yavas soyleyerek dogrusunu cikariyor kelimeleri ama cumle icinde yine aynisini diyor.
7.Cumlede kelime dusuklukleride yapiyor.
8.Cocuk sarkilarinda falan yanlis cumle veya kelime dusuklugu oluyor.bende bu sekilde kizim dedigim zaman ama benim dedigim şekilde söyleniyor diyor
Bunun değerlendirmesini terapiste bırakın, o daha deneyimlidir. Ama işitme veya algı sorunu olabilir.

Alıntı:Ve neden boyle konusuyorum diyor.bende kizim seni bir abiye goturecegiz.seninle sohbet edecek dedim.artik bende mi arkadaslarim gibi konusacagim dedi.cok uzuldum ve sen zaten cok guzel konusuyorsun sadece takildigimiz yerleri bulacak dedim.
Böyle söylediğine göre konuşma sorununun farkında olduğu anlaşılıyor. Sizin terapiste gitme kararınız en doğru karardır.
Terapist size doğru yolu gösterecektir. Ama unutmayın ki kekemelikte sihirli bir formül yoktur.
Herşeyi doğru da yapsanız kekemeliğin geçip geçmeyeceğini ancak Allah bilir.
Terapist sizi her halükarda doğru bilgilendirecektir.

Alıntı:9.Arkaslarinin isimlerini cok unutuyor.acaba bu kekemeliginden mi kaynaklamiyor.guzel konusayim derken ismi unutabilirmi.
İsim unutmanın kekemelikle alakası yoktur. Belki söyleyemeyeceğini bildiği için 'unuttum' numarası yapıyordur. Ama bu yaşta bu kadarını düşünebileceğini sanmıyorum. Onu da terapistin değerlendirmesine bırakın.

Size başarılar ve iyi pazarlar diliyorum.
Petra
#kekelemek #kekemelik #vanriper
Ara
Cevapla
#6
dil ve konuşma terapistinden yardım almanızı öneririm. bazı harfleri yanlış kullanması konuşma sesi bozukluğudur.
Ara
Cevapla


Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi