Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
MPI Terapisi
#1
Merhaba arkadaşlar,
bizim Almanya'daki forumda yeni bir terapi konsepti tanıtıldı onun için bu bilgileri sizinle de paylaşmak istiyorum.
Belki İngilizce bilen ve biraz daha fazla zamanı olan biriniz aşağıdaki linkte yazılan yazıları zaman bulursa bize çevirebilir.
https://mpi-stuttering-treatment.com/bef...er-videos/

Sayfanın üzerine tıkladığınız zaman birçok terapi öncesi-sonrası video görürsünüz. Herbir video yaklaşık 2 dakikalıktır ve yaklaşık 1 dakikası önceki durum, geriye kalan zaman dilimi ise (aynı videoda) terapi sonrası durumdur.

Bu terapiyi yapmak için belirli bir cihaz ile özel eğitilmiş bir terapist gerekliymiş. Terapide (eğer doğru anladıysam) cihaz destekli olarak kişilerin konuşurken seslendirme süresi ölçülüp kısa hecelerde çok az uzatılıyormuş ve bu şekilde kekemelik oluşmuyormuş. (MPI = modifying phonation intervalls)

Özellikle dikkat ettikleri bir unsur, konuşma tarzının bu ufak uzatmalara rağmen doğal olmasıymış. Cihaz sadece terapi esnasında destekleyici bir unsur olarak kullanılıyormuş ve yeni konuşma tarzını içselleştirmiş insanlar artık takılmıyormuş.

Size iyi günler
Petra
#kekelemek #kekemelik #vanriper
Ara
Cevapla
#2
Dünkü paylaşıma cevaben Bilge hanım şöyle bir soru sormuştu:
Alıntı:MPI stuttering treatment,videoları izledimde güzel bir yönteme benziyor,petra hanım bu merkez almanya stuttgarda gerçek terapi sonrası uzun dönemde akıcılık devam ediyormu, bilgi alabilirmisiniz bu kurumdan vede ücreti konusunda sizden ricamız .Petra Sasmaz
Bu soruyu aynen (Almanca'ya çevirdikten sonra) Almanya'daki forumumuza, MPI ile ilgili olan paylaşıma cevap olarak attım. Şu an cevabı bekliyorum. Cevap aldıktan sonra burada paylaşacağım.
Selam
Petra
#kekelemek #kekemelik #vanriper
Ara
Cevapla
#3
Aslında Bilge hanımın sorusu https://mpi-stuttering-treatment.com linki altında cevaplandırılıyor.
İngilizcem zayıf olmakla birlikte sizin işinize yarayabilecek bir çeviri yapmaya çalışacağım:
Alıntı:Welcome
Welcome to the MPI stuttering therapy website. We offer the MPI (Modifying Phonation Intervals) Stuttering Treatment Program for the treatment of chronic stuttering in adults and adolescents.

The MPI stuttering therapy is based on the many years of research by UCSB Speech and Hearing Professor Dr. Roger J. Ingham and colleagues. After a lengthy period of basic research and clinical trials the MPI Program emerged and was tested in Phase II clinical trials with NIH support. The results of these trials show that the program is very effective in achieving sustained and durable fluency with clients who meet a series of assessment criteria.

MPI is short for Modify Phonation Intervals. A phonated interval (PI) is the elapsed time of a voiced unit of speech. Through extensive research and studies, Professor Dr. Roger J. Ingham and colleagues have found that by “modifying” the client’s PIs it is possible to achieve durable and natural-sounding fluent speech in most clients who meet selection criteria.

The MPI treatment schedule is divided into four phases. Those phases are Pretreatment, Establishment, Transfer, and Maintenance. Each phase of the therapy is designed to be managed jointly by the client and the clinician. Once treatment is complete, most clients achieve natural-sounding stutter-free speech.

The MPI program is now offered for adults and adolescents with chronic developmental stuttering at the UCSB Stuttering Treatment Clinic, at Power Stuttering Therapy Center, and at All Island Speech and Stuttering Therapy Center.
Çeviri şudur (benden bu kadarı, hata veya eksiklik varsa lütfen tamamlayın):
Alıntı:MPI kekemelik terapisinin web sitesine hoş geldiniz. Biz MPI (Modifying Phonation İntervals) Kekemelik Tedavi Programını kronikleşmiş kekemlik sorunu olan ergen ve yetişkinlere sunmaktayız.

MPI Kekemelik Tedavisi UCSB Konuşma ve İşitme Profesörü Dr. Roger İngham* ve arkadaşlarının uzun yıllık araştırmalarına dayanmaktadır. Uzun süreli temel araştırmalar ve klinik deneyler sonrası MPI programı geliştirilerek ikinci fazda klinik testler ve NIH desteğiyle denenmiştir. Bu testlerin sonuçları, bir dizi değerlendirme kriterlerine tabi tutulan deneklerde programın kalıcı ve sürekli akıcılık kazanma konusunda çok etkin olduğunu göstermiştir.

MPI Modify Phonation Intervals'ın (modifike edilmiş seslendirme aralığı) kısaltılmışıdır. Seslendirme aralığı (PI) konuşma içerisindeki sesli birimin geçen süresidir. Profesör Dr. Roger J. Ingham ve arkadaşlarının kapsamlı araştırmaları sonucunda seçim kriterlerine tabi olan çoğu danışanda, PI'lerinde modifikasyon yaparak kalıcı ve doğal bir görünümü olan akıcı bir konuşma kabiliyeti elde etmenin mümkün olduğu görülmüştür.

MPI Tedavi prosedürü ön-tedavi, ayarlama, aktarma ve sabitleme olmak üzere dört aşamaya ayrılmaktadır. Tedavinin her bir aşaması danışan ve terapist tarafından birlikte yönetilmek üzere tasarlanmıştır. Tedavinin tamamlanmasından sonra çoğu danışan, doğal bir görünümü olan ve kekelemeksizin konuşma kabiliyetine sahip olur.

MPI programı şu anda kronikleşmiş gelişimsel kekemelik sorunu olan ergen ve yetişkinler için 'UCSB Stuttering Treatment Clinic', 'Power Stuttering Therapy Center' ve 'All Island Speech and Stuttering Therapy Center' isimli kurumlarda sunulmaktadır.
*Prof. Dr. Roger İngham'a gelince bu isim kekemelik konusunda önde gelen araştırmacılardan biridir.
Selamlar
Petra
#kekelemek #kekemelik #vanriper
Ara
Cevapla
#4
Bilge hanımın sorusuna cevaben Alman bir arkadaş şu linki gönderdi:
Link terapiyi yapmış olan kişilerin tedaviden bir yıl sonraki durumlarını değerlendiriyor.
https://logera.files.wordpress.com/2014/...z-2001.pdf
Selamlar
Petra
#kekelemek #kekemelik #vanriper
Ara
Cevapla
#5
Merhaba,
terapi ile ilgili olarak yakın zamanda sadece İngilizce konuşulan ülkelerle Almanya'nın odakta olduğunu ve maalesef Türkiye ile ilgili bir projelerinin olmadıklarını yazmışlar. Ama bence Almanya'da eğitilmiş Türk bir terapist MPI uygulamasını öğrenirse rahatlıkla Türkiye'de de uygulayabilir çünkü cihaz herhangi bir dile bağlı değildir.

Ayrıca son yapılan bilimsel çalışmada MPİ terapisi ile uzatmalı konuşma terapisi yapan insanların konuşmaları ve kendilerini nasıl hissettikleri araştırılmış. Bu bağlamda MPİ terapisini yapan 17 kişiden 11'i artık kekelemiyormuş, uzatmalı konuşma terapisini yapan 10 kişiden 3'ü kekelemiyormuş. Ayrıca MPİ terapisini yapan insanlar kendilerini terapiden sonra artık 'normal konuşan insanlar' olarak algılıyormuş.

Bir arkadaşımız bilimsel araştırma çerçevesinde sunulan rakamları biraz daha dikkatlice incelemiş ve 17 dedikleri deneklerin 5'inin daha önceki etüte de dahil olduğunu tespit etmiş. Demek ki son araştırmada 12 (MPİ) 10 (uzatmalı) karşılaştırılmış ve sonuçta gösterilen 11 (kekelemeyen) kişiden sadece 6'sının son döneme ait olduğunu tespit etmiş, öyleyse son döneme ait 12'den 6'sı (MPİ) ve uzatmalı konuşma yönteminde 10'dan 3'ü başarılı olmuş.

Selamlar
Petra
#kekelemek #kekemelik #vanriper
Ara
Cevapla
#6
Merhaba

Forumun yararlı olacağını düşünüyorum. Girişiminiz için tebrik ve teşekkür ederim.

MPI tekniği vidyolarda da görüldüğü gibi başarılı. Tekniği en iyi, Almanya da yüksek lisansını tamamlayan, Veysel Kızılboğa öğrenip uygulayabilir diye düşünüyorum. Şu an "Van Riper" metotlarını kullanıyor. Kendisine, konudan bahsetmeye çalışacağım. Konuya çok daha fazla vakıf olduğunuz için Veysel beyle görüşmenizde büyük fayda olacağını düğünüyorum.

Güvenevler Mah. 1931 Sok. Ankara Apartmanı No:1 Kat:3/3 Yenişehir/Mersin
<!-- e --><a href="mailto:bilgi@kizilbogadanismanlik.com">bilgi@kizilbogadanismanlik.com</a><!-- e -->
(0541) 212 61 20

http://www.kizilbogadanismanlik.com/
Ara
Cevapla


Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi